Fotó: Pinti Attila
Az anyaországi Bálint család számára a pünkösdi búcsú már évek óta nem csak a zarándoklatról szól: csíkszeredai látogatásaik alkalmával mindig ajándékokkal fejezik ki hálájukat egy idős néninek, aki „megtalálta” és vigyázott a tömegben elkallódott unokájukra.
2012. május 26., 16:252012. május 26., 16:25
2012. május 28., 17:052012. május 28., 17:05
Négy évvel ezelőtt az akkor hétéves Andor egy vattacukrosnál engedte el néhány pillanatra a nagyapja kezét, de ennyi elég is volt, hogy a Szék utcán a közelgő vihar elől hömpölygő tömeg elsodorja. A rémült nagyszülők a busz többi utasával karöltve hosszú órákon át kétségbeesetten keresték a gyereket, míg végül telefonon kaptak értesítést, hogy a kisfiú egy taplocai néni házában várja őket.
Mint kiderült, Andor a hirtelen lezúdult esőtől bőrig ázva, menedéket keresve rohant be az ismeretlen házba, ahol az egyedül élő idős hölgy – rögtön megértve a szituációt – száraz ruhákat és meleg ételt adott neki. A fiú nagy szerencséjére a nagyszülők elővigyázatosságból felírták a telefonszámukat egy papírfecnire, amit Andor zsebébe tettek, és amin még nehézkesen, de kiolvashatóak voltak a számok – csakhogy a szokásos pünkösdi telefonhálózat-leterhelődések miatt csak későre lehetett elérni az elveszett fiú rokonait.
A szerencsésen végződött történetet minden évben feleleveníti a család, amikor apró, hasznos ajándékokkal – idén például egy mikrohullámú sütővel – lepik meg a segítőkész nénit.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!