Fotó: Kristó Róbert
Azok közé tartozik, akik a jégpályán „nőttek fel” Csíkszeredában, és ettől a közegtől azóta sem szakadtak el. Játékosként a szabadtéri pályákról eljutott a téli olimpiáig, edzőként pedig generációkat oktatott a jégkorongozás alapjaira. Janovits Endre nemcsak sportolókat tanított, az életre is nevelt.
2014. december 11., 15:172014. december 11., 15:17
Csíkszeredai családban született 1942-ben, és ahogy a többi gyerek, ő is már 6-7 éves korában bekerült a korcsolya, a jég, a hoki vonzáskörébe. A templom mögött kialakított jégpálya volt az első gyakorlások, mérkőzések helyszíne.
Edzés gyertyafénynél
A mostani Márton Áron Gimnáziumban járt iskolába az első osztálytól a tizenegyedikig, az iskola keretében a legelső csapat a Hargita nevet viselte, és a felnőtt jégkorongbajnokságban vett részt 1956-57-ben. A diákok alkották a csapatot, a mostani tanári szoba mellett volt az egyik úgynevezett edzőtábor, ahol laktak. „Utána, mivel kitűntünk a többiek közül néhányan, akik közül megemlíteném Ötvös Józsefet, Iszlai Józsefet, Antal Jakabot, a Vákár testvéreket, Rigó Istvánt, Antal Zsombort, kezdtek a nagyobb csapatok magukhoz vonzani. 1957-ben a Haladáshoz kerültünk négyen, Iszlai, Ötvös, Antal Jakab és én, Kovács Zsigmond edzőhöz. Gyönyörű periódus volt, a gimnázium fölötti Haladás-pályán mi csináltuk a jeget, egy szobában laktunk húszan, a nagyobbak küldtek reggel iskolába” – meséli.
Bukaresti évek
Janovits Endre megtiszteltetésnek tartja, hogy már 18 éves korában bekerült a román válogatottba, olyan játékosok között tudott játszani, mint Ferencz János, Szabó Géza, Szabó Gyula, Kozán András, Ötvös József, Takács István, Biró Antal, André Miklós, Kalamár Sándor, Varga Dezső. Miután elvégezte a középiskolát, több társával együtt felvételizett és bejutott a testnevelési főiskolára Bukarestben, ahol Mihai Flamaropol edző megalakította a Bukaresti Tudomány csapatát.
Téli olimpia Innsbruckban
„Az akkori országos vezetés nagy hangsúlyt fektetett a sportra, ezzel akarta bizonyítani az ország dicsőséget. Mindent megadtak ahhoz, hogy megfelelő felkészülésünk legyen. Mivel a játékoskeret nem volt nagy, még hozzájött 4-5 bukaresti játékos, minden egyes szezonban 11 hónap felkészülési időszak volt. Amikor az emberek kis része tudott Nyugatra menni, a csapatnak megvolt mindene. Nyugat-Németországban, Ausztriában, Olaszországban, Franciaországban játszottunk, turnékon vettünk részt jó eredményekkel. 1964-ben szerencsém volt egy olyan sporteseményen részt venni, ami keveseknek adatik meg, az innsbrucki téli olimpián” – emlékezik.
Tanárként, edzőként dolgozott
Még négy évet itthon jégkorongozott, majd tanárként dolgozott több iskolában, a somlyói speciális iskolában, az építészeti iskolában, a Megyei Sporttanácsnál szakirányító is volt, majd az Építészeti Iskolaközpontban testnevelő tanár. Az Iskolás Sportklubnál edző lett, volt igazgató és aligazgató is ott. Azt mondja, ez egy gyönyörű része az életének.
„Szabó Gyuszival, Daradics Amdrással és az akkori városgazdálkodási vállalat (IGO) támogatásával megalakítottuk a Haladás jégkorongcsapatot, ami ugyancsak az első ligában szerepelt, a város második csapata volt. Számtalan mérkőzés volt a két csapat között, amikor a pálya tömve volt” – meséli.
Edzői pályafutása során olyan játékosokkal dolgozott, mint Keresztes Ottó, aki a német első ligában is megállta a helyét, Lukács Gerő, Szatmári Zsolt, Györgyicze Levente, majd Elekes Levente, Kósa Endre, Hozó Levente, Adorján József, később Bálint Zsolt, Fodor Csanád, Bálint Attila, Pál Zoltán, de a nemrég elhunyt Rajz Attila is játékosa volt rövid ideig.
Még most is aktív
Úgy érzi, eredményes nevelői és edzői munkát végzett, ennek nyomán megvoltak az eredmények, az elégtétel. „Mivel sokat voltam külföldi eseményeken, igyekeztem ellesni ott, amit lehetett. A korcsolyázást, a technikai dolgokat, a botfogást, lövést, átadást meg kellett tanulni. Akiben van tehetség, nagyon könnyen átveszi mindezt, aki nem tehetséges annyira, az kevésbé, bármennyit erőlteti” – állítja. Janovits Endre 72 évesen is aktív, dolgozik, azt mondja, üresnek tűnne az élete, ha nem tenné ezt. Gyerekeket tanít korcsolyázni, és besegít Györgypál Tamás edzőnek, aki három korosztályos csapatot készít fel.
Janovits Endre azt mondja, mint pedagógusnak, számára nagyon fontos volt a nevelés a játékosok felkészítése mellett. „Szeretném, ha úgy gondolnának rám, mint aki mindent megtett azért, hogy nagyon sok gyerek felnőtté válva becsületes, rendes ember legyen, aki megállja a helyét” – mondja.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
szóljon hozzá!