Fotó: Veres Nándor
A helyi értékekre hívják fel a figyelmet, valamint a lakosság körében kívánják népszerűsíteni a székelyföldi tájházakat és néprajzi gyűjteményeket október 18-án. A Székelyföld Napok keretében a megyei hagyományőrzési forrásközpont tizennyolc székelyföldi tájházban szervez foglalkozásokat a Tájházak Napján. Ennek kapcsán kerestük fel a gyimesi tájházat.
2014. október 13., 19:222014. október 13., 19:22
2014. október 13., 19:232014. október 13., 19:23
2010. szeptember 25-én avatták fel Gyimesközéplokon a Csángó Hagyományőrző Házat. „Volt egy falumúzeum a kultúrház mellett, amelyet Szőcs János tanár úr alapított és sok mindent összegyűjtött. 1989 után aztán az nyitva volt egészen ’91-ig, ezután a vadak prédájává vált. Amikor a néptanácshoz kerültem, első dolgom az volt, hogy lezártuk a házat, és megszerveztem, hogy kitakarítsuk azt. Talicskával kellett a mocskot elhordani bentről. A gyermekek odajártak vécézni és sok minden eltűnt. Ami megmaradt, azt bezártam a kultúrotthonba. S aztán a többi holmit a faluból összeszedtük, gyűjtöttem, amit tudtam, s ahogy tudtam” – mesélte a kezdeteket a hagyományőrző ház alapítója és gondnoka, Mihók (Főcze) György.
Az 1934-ben épült tájház
A gondnok elmondta, a házat, melyet utóbb aztán használatba vehetett, hogy tájházként működtesse, 1934-ben építették. Egy ideig a néptanács működött benne, majd szülészet, de volt benne rendelő, fogászat, vegyes üzlet és kocsma is. Amikor Mihók György megkapta 2008-ban, már nagyon rossz állapotban volt, tervben volt a lebontása is. „Rengeteg mocsok volt, a pincékből is sokat hordtunk ki. A hátsó kicsi pincét a szomszédok használták, ott tartották a pityókát. Én voltam akkor a kultúrás, és addig-addig érveltem azzal a tanácsnál, hogy a gyermekeink majd máshová kell menjenek informálódni a saját kultúránkról, amíg megkaptam.”
Paprika és szappan
„Azért ostromoltam folyamatosan a községi tanácsot, hogy az épületet mindenképp megkapjam, mert nagyon sok mindent elhordtak innen Gyimesből. Jöttek a kulturális kalandorok, egy kevés ajándékért, mint szegedi paprika, Dunakavics, Amo szappan, egész ruhákat vittek el, tarisnyát, átalvetőt stb. Azonkívül jöttek a régiségkereskedők, a cigányok, azok is nagyon sok mindent összeszedtek. Annak idején, amikor itt a tánctábor beindult, én voltam a helyi főszervező, és egy magyarországi ismerősöm hívta fel a figyelmemet erre. Azt mondta, olyan hülyék vagytok itt csángókul, odaadjátok ajándékba az átalvetőt, tarisnyát, elviszi Franciaországba s eladja, s jó pénzt csinál belőle. Ez olyannyira ment, hogy volt eset, hogy a könnyem kiesett, mikor egész női csángós rendeket ajándékoztak oda. És én itt a lányaimnak nem tudtam venni csángós bundát, mert nem engedhettem meg magamnak. Ahol én eljártam, mindenhol mondtam, hogy nem kell csak úgy odaadni, hogy mások meggazdagodjanak a mi kultúránkból. Ez jellemző volt a csángóságra” – mutatott rá Mihók. Hozzátette, szerencsére mostanában többen is nekifogtak csángó viseletet varrni.
Tevékenységekre is szükség van
A Hagyományőrző Háznak is az lenne az egyik szerepe, hogy ne csak bemutassa a régi tárgyakat, hanem tevékenység is legyen benne. Pillanatnyilag szünetel ugyan a kézimunka tevékenység, mivel a házat nem tudják teljesen kifűteni.„Azért neveztük el hagyományőrző háznak, hogy ne csak bemutassuk a tárgyakat, mint egy múzeumban, hanem lehessen benne dolgozni, használni. Asszonyokat szoktam hívni kézimunkakörökre, kinek mikor ideje volt, jött. Mivel egy kicsike kazán van bent, csak a nagy termet tudjuk kifűteni. Ott heti rendszerességgel sakktanfolyamot tartanak a gyerekeknek.”
Látogatók nyáron
A nyáron sokan látogatták a házat, igény szerint mindig kinyitja a gondnok. Mihók szerint lenne igény arra, hogy naponta nyitva legyen, csak szükség lenne egy alkalmazottra. „Én azt szeretném, hogy azt, amit én összeszedtem, ne herdálódjon el. Sok hiút megmásztam s szénaalját. A gyűjtést is folytatni kéne, most már vannak dolgok, amit cserélni is lehet, mert több van belőle és bizonyos dolgokat konzerválni kellene. Élő kell legyen ez a ház, így az álmom is beteljesülne” – fejezte ki reményét Mihók György.
A Tájházak Napján, szombaton reggel 9-től este 7 óráig lesz látogatható a Hagyományőrző Ház, maga az alapító kalauzolja majd a látogatókat, 11 és délután 3 óra között pedig szövést, hímzést és csipkehorgolást lehet elsajátítani Mihók Gizellától.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!