Fotó: Veres Nándor
Noha a betegek ellátására továbbra is alkalmas a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház csíksomlyói fertőző és tüdőgyógyászi részlege, a két osztályt időszerű lenne elköltöztetni a rossz állapotban lévő épületből. Hargita Megye Tanácsa már rég megoldást keres a problémára, viszont eddig nem született tényleges eredmény.
2016. október 04., 17:362016. október 04., 17:36
2016. október 04., 22:132016. október 04., 22:13
Jó ideje tart a bizonytalanság a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fertőző részlegének és tüdőgyógyászati osztályának esetleges átköltöztetése körül. A két osztálynak helyet adó – még 1874-ben épített – csíksomlyói épület egyelőre megfelel az egészségügyi, higiéniai követelményeknek. A létesítmény a római katolikus egyház tulajdona, a megyei önkormányzat pedig bérli a létesítményt.
Hargita Megye Tanácsa az elmúlt évek során többször is jelezte, hogy új befogadó otthont keres a két osztálynak, viszont eddig tényleges előrelépés nem született. Borboly Csaba tanácselnök szerint az osztályok befogadására vagy a megyei sürgősségi kórház épületének bővítése, vagy a csíkszeredai járóbeteg rendelőintézet (poliklinkia) felújítása, átalakítása jelenthetne megoldást – jelezte még tavasszal a megyei tanács sajtószolgálata. Emellett azt is közölték, hogy nemrég az ügyben Borboly Csaba az egészségügyi miniszterrel tanácskozott, aki támogatásáról biztosította az elöljárót, azaz a szaktárca hozzájárulna a poliklinika átalakításának kivitelezési költségeihez.
Bár a betegek ellátására alkalmas a csíksomlyói kórház, nyilván jobb lenne egy modern épületben kezelni a pácienseket – nyilatkozta érdeklődésünkre Demeter Ferenc, a sürgősségi kórház menedzsere. Megjegyezte, országos szinten sok, ennél rosszabb állapotban lévő egészségügyi intézmény van mind higiéniai, mind egészségügyi szempontból. Nyilvánvalóan – fűzte hozzá Demeter – a fertőző kórház épülete esztétikailag nem felel meg a mai kor követelményeinek: az ablakok minősége nem a legjobb, a falak vastagok és nehezen melegednek át a kórtermek, a vízhálózat régi, folyamatos javítást igényel, a kórtermek nagyok, sötétek és egyes helyeken a fal is megrepedt. „A javítási munkálatok a bérbeadót terhelik, eddig azonban nem történt előrelépés. Szerencsére az épület még áll, földrengés ide vagy oda” – fogalmazott a kórházmenedzser. Hangsúlyozta, mindezek ellenére az egészségügyi intézményben semmivel sem rosszabb a helyzet higiéniai szempontból, mint akármelyik más romániai kórházban. „Ugyanúgy ellenőrzik a somlyói részleget is, mint más kórházakat” – részletezte Demeter.
A kórházmenedzser azt is elmondta, hogy a két osztály körüli hercehurcát a megyei önkormányzat is csak örökölte, ugyanis amikor az egyház bérbe adta az épületet, még az egészségügyi minisztérium volt a kórház fenntartója. „A megyei önkormányzat megörökölt egy problémát, amelyet lehetőségeihez mérten próbál megoldani. Ezek a tényezők nem tőlem és más kollégáimtól függnek, mi kérjük, követelőzünk is akár, de nem rajtunk múlik a két osztály átköltöztetése. Van ígéret a megyei tanács részéről, hogy a poliklinika épületét felújíttatja és átalakíttatja fertőző és tüdőgyógyászati osztállyá, viszont ezzel a megyei önkormányzatot kell keresni” – fejtette ki Demeter. Napokkal ezelőtt Borboly Csabától is érdeklődtünk, viszont e-mailben feltett kérdéseinkre még nem kaptunk választ. Válasz esetén visszatérünk a témára.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
szóljon hozzá!