1,1 millió lejt fizetett az Omniasig biztosítótársaság a leégett csíkmindszenti sportcsarnok újjáépítésére. Ez a pénz becslések szerint a rendbehozatal költségeinek alig több mint felét fogja fedezni. Szombaton közmunkával máris elkezdik a tönkrement építmény romjainak eltakarítását.
2012. március 21., 13:302012. március 21., 13:30
2012. március 21., 19:402012. március 21., 19:40
„Kétszer ad, aki gyorsan ad” – ezt az elvet követte a mindszenti sportcsarnokot működtető csíkszentléleki helyi tanács, amikor úgy döntött, elfogadja az épület biztosításával megbízott társaság ajánlatát.
„Az épületet 110 százalékra biztosítottuk, ami azt jelenti, hogy például tűz esetén, ami ugyebár meg is történt, a biztosító teljesen megtéríti a keletkezett kárt, továbbá a romok eltakarítását is vállalja. Habár csak a keletkezett kár felét térítette meg, mi mégis úgy döntöttünk, inkább elfogadjuk a felajánlott és már a számlánkra átutalt összeget, mintsem visszautasítsuk azt, és belefogjunk egy többéves pereskedésbe” – érvelt döntésük mellett Pál Péter, Csíkszentlélek polgármestere.
Kell még 750 ezer lej
A polgármester számításai szerint a biztosítótársaság 1,1 millió leje az újjáépítés költségeinek mintegy felét fogja fedezni. Eddig különböző adományok és készpénz formájában további 150 ezer lejnyi összeg érkezett: a mindszenti és csíkszentléleki közbirtokosságok például vállalták, beszerzik a sportcsarnok tetőszerkezetéhez szükséges 150 köbméternyi kész faanyagot. Magánszemélyektől, illetve intézményektől tízezer lejt is felajánlottak. „Ezeken túl még 750 ezer lejre lesz szükségünk ahhoz, hogy újjá tudjuk építeni a mindszenti multifunkcionális sportcsarnokot” – magyarázta a községvezető.
Az épület eredetileg hárommillió lejből épült, a keletkezett kár helyreállítására viszont azért elegendő kétmillió lej – mint mondta Pál Péter –, mert az építmény alapja és a környéke nagyrészt épen megmaradt, azt tehát nem kell újjáépíteni.
„Tisztában vagyunk azzal, hogy a mi kétezres lélekszámú községünk saját erőből nem tudja helyrehozni a kárt, ezért is kérjük minden jó szándékú ember segítségét. Adományaikat a csíkszeredai OTP és a Kereskedelmi Bankban nyitott számlánkra lehet befizetni” – hívta fel a figyelmet. A „pénzszerzésben” a kormány és Hargita Megye Tanácsának segítségére is számítanak.
Az újjáépítés lépései
Az újjáépítés első lépéseként szombatra romeltakarítási közmunkát szerveznek, amire minden önkéntest várnak. „A szenes gerendákat és a törmelékeket fogjuk elszállítani, amihez legalább kétszáz ember segítségére számítunk. Hozzanak magukkal lapátot vagy akár láncfűrészt. Traktorral is jöhetnek, mert így könnyebben és hamarabb el tudjuk hordani a törmeléket a taplocai szeméttelepre” – szorgalmazta Pál.
A romok eltakarása után szakvéleményt kérnek a megmaradt épületrész állapotáról, majd ezt követően aktualizálják az eredeti terveket, azután pedig kiírják a közbeszerzési eljárásokat.
„Nyár elején neki szeretnénk fogni az építkezésnek, persze minden a közbeszerzés időtartamától függ. A legmerészebb tervem szerint jövő márciusra akár el is készülhetne a csarnok. A borúlátóbb forgatókönyv szerint jövő őszre fejeznénk be az építményt.” Az eredeti terveken annyit mindenképp változtatnak, hogy a kazánházat a csarnoktól legalább harminc méteres távolságban építik meg.
Ok és okozat
A Csíkszentlélek községhez tartozó Mindszenten lévő sportcsarnok tetőszerkezete február kilencedikén teljesen leégett. A tűz a biztosítótársaság független szakértői vizsgálata szerint – amit előzetesen a tűzoltóság is megállapított – nem emberi gondatlanságból keletkezett, azt az épület kéményén eltávozó szikra okozta.
A csarnok építését 2002-ben kezdték el, ami két év építkezési kényszerszünet után 2007-re készült el. A mindszenti multifunkcionális sortcsarnok beépített területe 1096 négyzetméter volt, amihez egy 355 négyzetméteres belső udvar is tartozott.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!