Súlyos döntések. „Az anyák legtöbbször a családjuk nyomására nem tartják meg az újszülöttet”. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Évente több csecsemőt és kisgyereket hagynak szüleik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülött- vagy gyermekosztályán: a megyeszékhelyen tizennégy, Hargita megye más kórházaiban tizenkilenc, összesen tehát harminchárom ilyen eset volt tavaly. Idén júniusig tíz esetet jegyeztek megyeszinten a gyermekvédelem munkatársai, ebből Csíkszeredában négyet.
2018. július 14., 10:282018. július 14., 10:28
Tavaly 33 újszülöttet és kisgyereket hagytak magukra szüleik a Hargita megyei kórházak valamelyikében: 22 csecsemőt az újszülött osztályokon, 10 kisgyereket (1–3 éves) a gyermekosztályokon, egyet pedig a kórházi fertőzőosztályon. A 33 gyerekből 15-öt a székelyudvarhelyi, 14-et a csíkszeredai, hármat a gyergyószentmiklósi, egyet pedig a maroshévízi kórházból „felejtették el hazavinni” – ismertette lapunkkal Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális Gondozási és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője. Elmondta azt is, hogy
23-at hivatásos nevelőszülőknél helyeztek el, egy gyerek más megyébe került, egyet a súlyosan sérült gyerekek otthonában helyeztek el, és volt egy haláleset is
Megtudtuk, idén júniusig tíz ilyen eset volt megyeszinten: négy Csíkszeredában, három Székelyudvarhelyen, kettő Gyergyószentmiklóson, egy pedig Maroshévizen, közülük öt csecsemő, öt pedig kisgyerek. Hetet hivatásos nevelőszülőknél helyeztek el, három esetben pedig sikerült meggyőzni az illető gyerek családját, hogy gyereküket fogadják vissza és az otthonukban neveljék fel.
„Főképp szociálisan hátrányos helyzetű – egyes esetben még kiskorú – anyák hagyják magukra újszülött gyerekeiket a kórházakban. Amennyiben ez történik, az illető szülőket a megyei gyermekvédelmi igazgatóság munkatársai a rendőrség segítségével felkeresik. Ha a családi körülmények elfogadhatók, megpróbálják meggyőzni a szülőket, hogy fogadják vissza a gyereket, viszont ha ez nem sikerül, a csecsemőt rokonaihoz irányítják, de ha ők sem vállalják nevelésüket, akkor hivatásos nevelőszülőkhöz helyezik el. Utóbbiak saját otthonukban nevelik a gyereket” – számolt be az eljárásról Elekes Zoltán. Hozzátette, a vonatkozó jogszabályok szerint
„A gyermekvédelmi igazgatóság stratégiája arról szól, hogy ezek a kisdedek lehetőleg a vér szerinti családjukban, vagy legalább a rokonaiknál nevelkedjenek fel. Ha viszont ez nem lehetséges, akkor nevelőszülőkhöz kerülnek” – magyarázta Elekes. Kérdésünkre, hogy a nevelőszülőknél mennyi időt maradhatnak a gyerekek, elmondta, ez változó.
„Amikor a kisded bekerül a gyermekvédelmi rendszerbe, egyéni védelmi tervet készítünk neki, amely célja, hogy minél kevesebb időt töltsön a rendszerben. A kollégák követik az illető gyerekek családját, hátha időközben egy kicsit változtak a körülményeik, azaz már tudnák nevelni a gyereküket. Amennyiben nem változnak, és a család sem mutat hajlandóságot a visszafogadás iránt, akkor örökbefogadási listára kerül a gyerek, így keresve neki végleges családot. Ennek ellenére sokszor egyik út sem járható, ezáltal pedig több idő is eltelik, amíg a rendszerben marad a gyerek. Olyan gyerek is akad, aki nevelőszülőknél nő fel, de olyan is, akit az évek során többször át kell helyezni más otthonba” – fejtette ki Elekes Zoltán.
Az elhagyott gyerekeket nem szabad hároméves kor alatt nevelőotthonba helyezni. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
András Margit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülött osztályának főasszisztense is azt emelte ki, hogy leginkább a hátrányos helyzetű, főképp roma anyák hagyják magukra az újszülött gyerekeiket a kórházban, sokszor egy- vagy kétnapos korukban. Hozzátette, olyan is előfordul, hogy az anya otthagyja a gyerekét, de később utána megy.
„Az anyák legtöbbször a családjuk nyomására nem tartják meg az újszülöttet. Tudják, hogy ha a kórházba hagyják a kisdedet, az a gyermekvédelemhez kerül. Ilyenkor szépen, diszkréten lemennek a kórház udvarára, és onnan hazamennek. De az is előfordul, hogy már a szülés után közlik velünk, hogy nekik nincs szükségük az újszülöttre” – magyarázta András Margit.
Kézdivásárhelyen a Stadion-utcában tűnt fel egy medve péntek este, olvasónk tisztes távolságból filmezte le a nagyvadat.
Életbevágó, hogy időben felfedezzék a szívfejlődési rendellenességeket. Szerencsére ezen patológiák jelentős része már magzatkorban kiszűrhető. Sánta Réka csíkszeredai gyermekkardiológus szakorvossal a gyermekeket érintő szívbetegségekről beszélgettünk.
42 törvénytelenül birtokolt fegyvert – köztük halálosnak minősülő fegyvereket – koboztak el a Maros megyei rendőrök 45 házkutatás során. Két gyanúsítottat 24 órára előzetes letartóztatásba helyeztek.
Ne féljünk az öregedéstől, humorral, játékossággal és jó kedéllyel áthidalhatók az időskorban jelentkező nehézségek, hiszen, ahogy Schäffer Erzsébet író, újságíró, publicista vallja: fiatal bárki lehet, de öreg csak a java.
Sűrített levegővel működő sportlövő pisztolyt, vadászpuskát és lövedékeket foglaltak le a rendőrök Gyergyóremetén és Ditróban. A gyanúsítottakat fegyver- és lőszerrendszabályok be nem tartásának bűncselekménye miatt vették őrizetbe.
Csaknem tíz éves együttműködést pecsételt meg szerződéssel szombaton a marosvásárhelyi Gecse Dániel Református Orvosi és Egészségügyi Szakkollégium és a Bethesda Gyermekkórház, ez utóbbi további támogatásáról biztosítva az erdélyi intézményt.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Tizenhat centiméteres a hóréteg a Fogarasi-havasokban levő Bilea-tónál és mínusz 3,3 Celsius-fokot mutatnak a hőmérők. Havazik a Transzfogarasi úton is.
Különösen hideg időjárásra, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
szóljon hozzá!