Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Jogi és hatósági eljárást kezdeményezett a marosvásárhelyi kétnyelvű utcanévtáblák leszerelését követően a Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) a prefektúra ellen. A nemkormányzati szervezet ugyanakkor az RMDSZ-t is bírálja amiatt, hogy a dolgok eddig fajultak.
2017. június 06., 17:232017. június 06., 17:23
A közigazgatási bíróságon előreláthatóan szeptemberben lesz az első tárgyalás abban az utcanévtábla-perben, amelyet a CEMO kezdeményezett. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan,
ez utóbbit a civilek három évvel ezelőtt indították egy antidiszkriminációs eljárás keretében.
A múlt szerdán a Dózsa György utcában, a Bernády György Általános Iskola és az Avram Iancu Szakközépiskola falán levő utcanévtáblák közül eltávolították a magyar – Dózsa György – megnevezéseket, csak a román – Strada Gheorghe Doja – elnevezést hagyták meg.
Az RMDSZ marosvásárhelyi szervezete kedd reggel iktatja a Maros megyei prefektúrán azt a kérvényt, amelyben pontos indoklást kér a Dózsa György utcai kétnyelvű táblák leszerelésére.
Az incidenst követően Vass Levente, az RMDSZ marosvásárhelyi elnöke magyarázatot próbált kérni Dorin Florea polgármestertől és Lucian Goga prefektustól, ám az előbbivel nem sikerült beszélnie, utóbbitól pedig egy semmitmondó átiratot kapott.
Lucian Goga prefektus
Fotó: Boda L. Gergely
Az RMDSZ kedden írásban megfogalmazott kérdésekkel fordult a kormányhivatalhoz. Vass rámutatott, amennyiben a szövetség nem ért egyet a válasszal, megfellebbezi, és ha szükséges, akár egy új önkormányzati határozatot készít elő és nyújt be a polgármesteri hivatalhoz. A Vásárhelyi Hírlapnak nyilatkozva az RMDSZ városi elnöke elgondolkodtatónak nevezte, hogy a prefektus szeme miért csak a Dózsa György nevén akadt meg, a kormánybiztos ugyanis nem kérte a többi kétnyelvű tábla eltávolítását.
A pünkösdre való tekintettel a városháza megszakította a tábla-leszerelési akciót, de amint Florian Moldovan igazgató elmondta, a napokban kénytelenek az összes Dózsa-feliratot eltávolítani. A kérdésre, hogy miért, nem tudott válaszolni.
– fejtette ki a közterületekért felelős igazgató.
A Civil Elkötelezettség Mozgalom felháborodását nemcsak Lucian Goga prefektus újabb magyarellenes intézkedése váltotta ki, hanem az RMDSZ reakciója is. A civilek közleményben emlékeztetik a szövetséget, hogy a leszerelt Dózsa György utcai táblák nem 2014-ben, hanem a tavaly, a helyhatósági választások előtt kerültek ki a falakra.
– fricskáznak oda a CEMO-sok az RMDSZ-nek.
A civil szervezet képviselői ugyanakkor rámutatnak, hogy a magyar politikusok csúsztatnak, amikor azt ígérik, hogy újabb tanácsi határozatot fognak benyújtani a kétnyelvű utcanévtáblák kifüggesztéséért.
„Sajnos a marosvásárhelyi helyi tanács RMDSZ-es képviselő-testületének nem áll módjában új tanácsi határozattervezetet benyújtani a város kétnyelvű utcanévtábláinak a kihelyezését illetően, hiszen eddig soha nem született Marosvásárhelyen kétnyelvű utcanévtáblákra vonatkozó jogerős határozat” – írják közleményükben a CEMO-sok.
Mint mondják, ezt azok a peranyagok is alátámasztják, melyek a városháza álláspontját tükrözik. „A válasziratokban, peranyagokban (amelyeket a város polgármestere és magyar nemzetiségű jegyezője is aláírt) az áll, hogy Marosvásárhelyen nem lehetnek kétnyelvű utcanévtáblák mert tiltja azokat a jelenlegi törvényi háttér” – olvasható a sajtónak eljuttatott közleményben.
A Civil Elkötelezettség Mozgalom úgy véli, az elmúlt huszonöt évben minden egyes marosvásárhelyi RMDSZ-es polgármesterjelölt és RMDSZ tanácsos ugyan beépítette a kampányába a kétnyelvű utcanévtáblák ügyét, ám a jelek szerint csak kampánycéllal, hisz az ígéreteket soha, senki nem váltotta valóra.
Huszonnégy sérült, illetve veszélyes fenyőfát vágnak ki a napokban Székelyudvarhelyen, tavasszal pedig a városi környezethez illő fafajtákat ültetnek a helyükre.
Emelt átjárókat alakítanak ki a csíkszeredai Szék útján a gyalogosok biztonságának érdekében, a munkálatok miatt forgalomkorlátozás várható.
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
Csütörtök reggel óta nem érik el édesanyjukat, a csíkszeredai Sándor Péter Katalint külföldön élő gyermekei, így megtalálásában a helyi közösség segítségét kérik.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
szóljon hozzá!