Magyarázatok az újságíróknak. Óriási volt a sajtóérdeklődés a csütörtöki tájékoztatón
Fotó: Haáz Vince
Bekövetkezett szerdára virradóan a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinátnál az egyik legkritikusabb, a biztonsági tervek szerint legkisebb valószínűséggel rendelkező forgatókönyv – fogalmazott a vállalat technikai igazgatója. Jelenleg arra összpontosítanak, hogy kiderítsék a robbanás okait, és mihamarabb újraindítsák a leállt részleget is.
2021. július 08., 21:002021. július 08., 21:00
2021. július 08., 22:382021. július 08., 22:38
A marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinátnál történt szerda éjszakai robbanás fejleményeiről tartottak sajtótájékoztatót a vállalat képviselői és a Maros megyei tűzoltóság vezetői csütörtökön a vállalat székhelyén. Ezen részt vett Ovidiu Maior, az Azomureș sajtószóvivője, Cristian Buhăianu és Mihai Pălăcean, a Maros megyei tűzoltóság képviselői, továbbá Steliana Petraș, a vállalat környezetminőségért felelős vezetője, Crăciun Ovidiu, az Azomureș kombinát vegyipari igazgatója, Aurel Botezan, a vállalat technikai igazgatója és Harri Kiiski vezérigazgató.
Robbanás történt, majd tűz ütött ki a marosvásárhelyi vegyipari kombinátnál szerdára virradóan. Az eset részleteiről egyelőre nem sok információ áll rendelkezésre, a közösségi médiát viszont ellepték a képek, videók, illetve az aggódó hozzászólások.
A sajtótájékoztatón fotón mutatták meg az újságíróknak a gyár azon részlegét, a 3-as számú ammóniatelepet, ahol a robbanás történt szerda éjjel egy óra után három perccel. Ezen jól látható az az cső, amely elhasadt, és az ennek következtében kinyomódott szintézis gáz kigyulladt.
„Az egyik szintézis oszlopba vezető cső 75 százalékban hidrogént és 25 százalékban nitrogént tartalmaz. A hidrogén pedig nagyon gyúlékony és robbanékony gáz, a rendszerben pedig 134,8 bar nyomás volt, ezért hatalmas mennyiségű hidrogén került ki a levegőbe, amely az oxigénnel való találkozásnál felgyulladt. A berendezés önmagát leállította, majd a részleg üzemeltetője teljesen leállította a gyár ezen részlegét” – magyarázta Crăciun Ovidiu, az Azomureș vegyipari igazgatója.
A fotón balról jobbra: Crăciun Ovidiu, Aurel Botezan, Harri Kiiski
Fotó: Haáz Vince
Hozzátette,
Ovidiu Maior sajtószóvivő elmondta, a felrobbant berendezést utoljára 2019-ben ellenőrizte le a Kazánok, Magas Nyomású Tartályok és Emelőszerkezetek Állami Felügyelete (ISCIR), és 2022. januárban járt volna le ennek a szavatossága.
A berendezés minden egyes paraméterét mérő adatokat, valamint a vezérlőteremben lévő adatokat is elemzik. Ez a folyamat akár több hétig is eltarthat. Jelenleg teljesen le van állítva ez a része a gyárnak, és egy-két hónapra van szükség ahhoz, hogy helyrehozzák, majd az ISCIR újraminősítése és engedélyezése után az eljárásainknak megfelelően újraindítjuk” – szögezte le az Azomureș sajtószóvivője. Hozzátette, a berendezés műszaki ellenőrzése naprakész volt, ezért érdekes lesz számukra is megtudni a vizsgálatok részletes eredményét.
Aurel Botezan technikai igazgató úgy fogalmazott, nagyon furcsa számukra is és az ezért felelős állami felügyelet számára is, ami szerdára virradóan történt a vegyipari kombinátnál. „Várjuk a belső és külső ellenőrzéseket az anyag minőségéről, mechanikai tulajdonságairól, szerkezetéről, amelyek elvezetnek minket a robbanást kiváltó okhoz.
– fejtette ki a technikai részért felelős vezető.
Újságírói kérdésre, miszerint Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere szavazást kezdeményezne a kombinát bezárásának ügyében, Ovidiu Maior sajtófelelős csak annyit felelt, hogy jelenleg az eset technikai részével vannak elfoglalva, és arra összpontosítanak, hogy újraindítsák a leállt részt is.
Marosvásárhely lakossága már nincs veszélyben, a levegő szennyezettsége nem emelkedett a robbanást követően, de nem zárhatjuk le ennyivel az egészet – mondta el Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere, miután ő is a kombinát működésének kivizsgálását kérte a környezetvédelmi minisztériumtól.
Az Azomureș kombinátnak jelenleg 1150 saját alkalmazottja van, 43 dolgozik a felrobbant részlegnél. Crăciun Ovidiu, a vegyipari részleg igazgatója hangsúlyozta, az alkalmazottak fel vannak készítve minden eshetőségre, tudják hogyan működik a gyár. Értesítették őket az esetről, tudták, hogy csak ez a részleg robbant fel. A többi része a gyárnak végig működött tovább, reggel hatkor megérkezett a következő váltás is – tette hozzá a vegyipari részleg igazgatója.
Fotó: Haáz Vince
Cristian Buhăianu helyettes tűzoltóparancsnok újságírói kérdésre magyarázta el a jelenlévőknek, hogy mit jelentene az Azomureș vegyipari kombinátnál bekövetkező katasztrófa esetében a legrosszabb forgatókönyv:
Az időjárási viszonyok – a szél iránya és a levegő páratartalma – befolyásolják az ammóniaszivárgás hatósugarát, a lakosság evakuálása a mérgező levegő terjedésével ellenkező irányában történne – részletezte a tűzoltóság képviselője a magas ammónia-szivárgás esetén bevetendő forgatókönyvet.
Fotó: Haáz Vince
Az 1962-ben épült Azomureş vegyipari üzem Marosvásárhely közvetlen határában található, 2012 óta a svájci Ameropa csoport tulajdonában van, és jelenleg Románia legnagyobb műtrágyaüzeme. Az 1100 alkalmazottat foglalkoztató üzem működése évek óta éles vita tárgya Marosvásárhelyen, ugyanis gyakran okoz környezetszennyezést a kibocsátott ammóniával, amit a vállalat szerint minimálisra csökkentettek a technológiai fejlesztéseknek köszönhetően. Múlt pénteken az ország legnagyobb kőolaj-finomítójánál, a tengerparti Năvodari településen található Petromidiánál volt robbanás egy meghibásodott berendezés miatt, a balesetben egy ember életét vesztette, öten égési sérüléseket szenvedtek.
Az egészségügyben dolgozók bérpótlékai a munkájuknak csak egy meghatározott része esetében csökken, más tevékenységeik esetében nem. Még nem világos, hogy ennek rendszerszinten milyen hatása lesz, véli a Sanitas képviselője.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések. A költségvetési hiány csökkentése érdekében kétkulcsos áfát vezetnek be, és csökkentik a pártok állami támogatását is.
Börtönbüntetést kaptak ketten Hargita megyében állatkínzás miatt: egy 19 éves a kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal, egy másik pedig megcsonkította saját kutyája fülét. Az első esetben felfüggesztett büntetés született, másodikban letöltendő.
A Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) kérte a Nép Ügyvédjétől, hogy hivatalból emeljen alkotmányossági kifogást az alkotmánybíróságon a közigazgatásban dolgozók bércsökkentését előíró 2025/36-os számú sürgősségi kormányrendelet ellen.
Háborús bűnösök kultuszának ápolása és legionárius propaganda vádjával bíróság elé állította a legfőbb ügyészség Călin Georgescut. A volt elnökjelöltet további öt bűncselekménnyel gyanúsítják, amelyek ügyében folytatódik a nyomozás.
A diákok megnyugtatása a célja annak az intézkedésnek, amely értelmében idéntől meg lehet tekinteni a nyolcadikosok képességfelmérő dolgozatait – véli Irsai Izabella tanfelügyelő. A jegyeket csütörtökön teszik közzé, óvni már aznap is lehet.
Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.
1 hozzászólás