Magyarázatok az újságíróknak. Óriási volt a sajtóérdeklődés a csütörtöki tájékoztatón
Fotó: Haáz Vince
Bekövetkezett szerdára virradóan a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinátnál az egyik legkritikusabb, a biztonsági tervek szerint legkisebb valószínűséggel rendelkező forgatókönyv – fogalmazott a vállalat technikai igazgatója. Jelenleg arra összpontosítanak, hogy kiderítsék a robbanás okait, és mihamarabb újraindítsák a leállt részleget is.
2021. július 08., 21:002021. július 08., 21:00
2021. július 08., 22:382021. július 08., 22:38
A marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinátnál történt szerda éjszakai robbanás fejleményeiről tartottak sajtótájékoztatót a vállalat képviselői és a Maros megyei tűzoltóság vezetői csütörtökön a vállalat székhelyén. Ezen részt vett Ovidiu Maior, az Azomureș sajtószóvivője, Cristian Buhăianu és Mihai Pălăcean, a Maros megyei tűzoltóság képviselői, továbbá Steliana Petraș, a vállalat környezetminőségért felelős vezetője, Crăciun Ovidiu, az Azomureș kombinát vegyipari igazgatója, Aurel Botezan, a vállalat technikai igazgatója és Harri Kiiski vezérigazgató.
Robbanás történt, majd tűz ütött ki a marosvásárhelyi vegyipari kombinátnál szerdára virradóan. Az eset részleteiről egyelőre nem sok információ áll rendelkezésre, a közösségi médiát viszont ellepték a képek, videók, illetve az aggódó hozzászólások.
A sajtótájékoztatón fotón mutatták meg az újságíróknak a gyár azon részlegét, a 3-as számú ammóniatelepet, ahol a robbanás történt szerda éjjel egy óra után három perccel. Ezen jól látható az az cső, amely elhasadt, és az ennek következtében kinyomódott szintézis gáz kigyulladt.
„Az egyik szintézis oszlopba vezető cső 75 százalékban hidrogént és 25 százalékban nitrogént tartalmaz. A hidrogén pedig nagyon gyúlékony és robbanékony gáz, a rendszerben pedig 134,8 bar nyomás volt, ezért hatalmas mennyiségű hidrogén került ki a levegőbe, amely az oxigénnel való találkozásnál felgyulladt. A berendezés önmagát leállította, majd a részleg üzemeltetője teljesen leállította a gyár ezen részlegét” – magyarázta Crăciun Ovidiu, az Azomureș vegyipari igazgatója.
A fotón balról jobbra: Crăciun Ovidiu, Aurel Botezan, Harri Kiiski
Fotó: Haáz Vince
Hozzátette,
Ovidiu Maior sajtószóvivő elmondta, a felrobbant berendezést utoljára 2019-ben ellenőrizte le a Kazánok, Magas Nyomású Tartályok és Emelőszerkezetek Állami Felügyelete (ISCIR), és 2022. januárban járt volna le ennek a szavatossága.
A berendezés minden egyes paraméterét mérő adatokat, valamint a vezérlőteremben lévő adatokat is elemzik. Ez a folyamat akár több hétig is eltarthat. Jelenleg teljesen le van állítva ez a része a gyárnak, és egy-két hónapra van szükség ahhoz, hogy helyrehozzák, majd az ISCIR újraminősítése és engedélyezése után az eljárásainknak megfelelően újraindítjuk” – szögezte le az Azomureș sajtószóvivője. Hozzátette, a berendezés műszaki ellenőrzése naprakész volt, ezért érdekes lesz számukra is megtudni a vizsgálatok részletes eredményét.
Aurel Botezan technikai igazgató úgy fogalmazott, nagyon furcsa számukra is és az ezért felelős állami felügyelet számára is, ami szerdára virradóan történt a vegyipari kombinátnál. „Várjuk a belső és külső ellenőrzéseket az anyag minőségéről, mechanikai tulajdonságairól, szerkezetéről, amelyek elvezetnek minket a robbanást kiváltó okhoz.
– fejtette ki a technikai részért felelős vezető.
Újságírói kérdésre, miszerint Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere szavazást kezdeményezne a kombinát bezárásának ügyében, Ovidiu Maior sajtófelelős csak annyit felelt, hogy jelenleg az eset technikai részével vannak elfoglalva, és arra összpontosítanak, hogy újraindítsák a leállt részt is.
Marosvásárhely lakossága már nincs veszélyben, a levegő szennyezettsége nem emelkedett a robbanást követően, de nem zárhatjuk le ennyivel az egészet – mondta el Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere, miután ő is a kombinát működésének kivizsgálását kérte a környezetvédelmi minisztériumtól.
Az Azomureș kombinátnak jelenleg 1150 saját alkalmazottja van, 43 dolgozik a felrobbant részlegnél. Crăciun Ovidiu, a vegyipari részleg igazgatója hangsúlyozta, az alkalmazottak fel vannak készítve minden eshetőségre, tudják hogyan működik a gyár. Értesítették őket az esetről, tudták, hogy csak ez a részleg robbant fel. A többi része a gyárnak végig működött tovább, reggel hatkor megérkezett a következő váltás is – tette hozzá a vegyipari részleg igazgatója.
Fotó: Haáz Vince
Cristian Buhăianu helyettes tűzoltóparancsnok újságírói kérdésre magyarázta el a jelenlévőknek, hogy mit jelentene az Azomureș vegyipari kombinátnál bekövetkező katasztrófa esetében a legrosszabb forgatókönyv:
Az időjárási viszonyok – a szél iránya és a levegő páratartalma – befolyásolják az ammóniaszivárgás hatósugarát, a lakosság evakuálása a mérgező levegő terjedésével ellenkező irányában történne – részletezte a tűzoltóság képviselője a magas ammónia-szivárgás esetén bevetendő forgatókönyvet.
Fotó: Haáz Vince
Az 1962-ben épült Azomureş vegyipari üzem Marosvásárhely közvetlen határában található, 2012 óta a svájci Ameropa csoport tulajdonában van, és jelenleg Románia legnagyobb műtrágyaüzeme. Az 1100 alkalmazottat foglalkoztató üzem működése évek óta éles vita tárgya Marosvásárhelyen, ugyanis gyakran okoz környezetszennyezést a kibocsátott ammóniával, amit a vállalat szerint minimálisra csökkentettek a technológiai fejlesztéseknek köszönhetően. Múlt pénteken az ország legnagyobb kőolaj-finomítójánál, a tengerparti Năvodari településen található Petromidiánál volt robbanás egy meghibásodott berendezés miatt, a balesetben egy ember életét vesztette, öten égési sérüléseket szenvedtek.
Önként jelentkezett kedden este a rendőrségen az a sofőr, aki jelentős anyagi károkat okozott Marosvásárhely egyik utcájában, majd elhagyta a helyszínt.
Kezdetét vette Székelyudvarhelyen a két éve elindított erdőtelepítés folytatásaként zajló facsemete-ültetés a Bükkfatetőn – közölte Facebook-oldalán a polgármesteri hivatal.
Huszonöt százalékkal emelték a fuvardíj árát a csíkszeredai taxitársaságok november közepétől: a korábbi, kilométerenkénti 3,99 lej nappali fuvardíj helyett egy lejjel többet, 4,99 lejt kell fizetniük a szolgáltatást igénybe vevőknek.
„Az erdélyi magyar közösségnek olyan képviseletre van szüksége, amely érti és képviseli igényeit és problémáit” – hangsúlyozza Hajdu Gábor, az RMDSZ csíkszéki parlamenti képviselőjelöltje.
Idén is lesz Katalin-bál Csíkszeredában, a jótékonysági rendezvény fókuszában ez alkalommal a gyermekmentő szolgálat, a művészetis diákok és a kritikus állapotú betegek állnak – derül ki a szervezők szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményéből.
Noha tegnap még arról írtunk, hogy Székelyföld-szerte Csíkban volt legenyhébb a hajnal, ma már helyreállt a világ rendje: nemcsak Székelyföldön, hanem az egész országban Csíkszeredában volt a leghidegebb szerdára virradóan.
Az örmények Erdélybe településére emlékeztető információs táblákat helyez ki az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége november 28-án Gyimesbükkön. Az ünnepélyes táblaavatást egy kulturális műsor is kíséri majd.
A szennyvízkezelés elmulasztása és természetvédelmi területek felégetése voltak idén a legsúlyosabb természet és környezet elleni törvénysértések Hargita megyében. A környezetőrség majdnem húsz ügyben bűnvádi feljelentést is tett a tettesek ellen.
Az esemény előtt két héttel a szervezők bejelentették, hogy elmarad az idei TEDx rendezvény. Az előadássorozat lemondásának okairól érdeklődtünk.
Idén is megajándékozza Kovászna megye rászorulóit a Salvatore Egyesület. A tombolaárusítás már megkezdődött, a befolyt összegből állítanak össze alapélelmiszer csomagokat. Tomboláról lévén szó, az is nyer, aki támogat.
1 hozzászólás