„Annyira sokat kell dolgoznotok, hogy vért fogtok pisilni. De higgyétek el, megéri” – e szavakkal bátorítva tekintett a közeljövőbe Tomcsányi János, a Budai Irgalmasrendi Kórház Kardiológiai Osztályának osztályvezető főorvosa a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Intervenciós Kardiológiai Központjának csütörtöki avatóünnepségén.
2022. október 27., 16:022022. október 27., 16:02
2022. október 27., 16:112022. október 27., 16:11
Színpadon a a Szentegyházi Gyermekfilharmónia kis csapata
Fotó: Veres Nándor
„Annyira sokat kell dolgoznotok, hogy vért fogtok pisilni. De higgyétek el, megéri” – e szavakkal bátorítva tekintett a közeljövőbe Tomcsányi János, a Budai Irgalmasrendi Kórház Kardiológiai Osztályának osztályvezető főorvosa a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Intervenciós Kardiológiai Központjának csütörtöki avatóünnepségén.
2022. október 27., 16:022022. október 27., 16:02
2022. október 27., 16:112022. október 27., 16:11
Kétségtelenül a jó szándék vezérelte a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház vezetőségét, amikor az avatóünnepséget szervezte, mégis rosszul mérte fel a terepviszonyokat: az egészségügyi intézmény könyvtártermében több mint hetven személy zsúfolódott össze (kényszerből többen a szűk folyóson tébláboltak).
A közel kétórás esemény alatt – miközben tizenkét személy tartott beszédet – elfogyott az oxigén, ráadásul az ünnepség lezárásaként a Szentegyházi Gyermekfilharmónia tucatnyi énekese Haáz Sándor karnagy irányításával még egy kiselőadást is tartott.
Fotó: Veres Nándor
Elsőként házigazdaként Konrád Judit korházmenedzser üdvözölte az egybegyűlteket, közölvén: humánerőforrás, azaz orvosok és ápolók tekintetében a kardiológiai központ készen áll.
Fotó: Veres Nándor
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter köszöntőjében emlékeztetett: két ország együttműködésének a legszebb példája ez a megvalósítás.
– summázta a csíki miniszter.
Fotó: Veres Nándor
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere jelezte, hogy Csíkszereda és a térség távol esik a nagy kardiológiai központoktól, Marosvásárhelytől és Brassótól, ezért is fontos ez a beruházás. „Összességében mindaz, ami itt létrejött, a székelyföldi emberekről szól, ezért van súlya mindennek” – értékelt a városvezető.
Fotó: Veres Nándor
Petres Sándor, Hargita megye prefektusa beszédében jelezte: reméli, hogy ez a beruházás egy magasabb kórházi besorolásnak az előszobája lesz.
Fotó: Veres Nándor
László Attila RMDSZ-es szenátor köszöntőjében a következőképpen fogalmazott: „megadtuk az esélyt, hogy a csíki embereknek ne kelljen azért aggódniuk, hogy a ködben eljut-e a mentőautó időben a legközelebbi kardiológiai központba”.
Fotó: Veres Nándor
„Lelkesedést és hálát érzek a mai napon. Az esély szóval tudnám egyetlen szóban összefoglalni mindazt, amit most gondolok” – ezt már Tar Gyöngyi megyei tisztifőorvos mondta.
A magyar kormány részéről többek között Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottsági elnöke volt jelen az eseményen. „Győztünk! 2001-ben ezzel a szóval nyitottuk meg a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet Csíkszeredában, most pedig ismét ezt a szót mondhatom; ideje is volt megint győznünk egyet. (…)
Mindig meghatódom azon a munkán, amit az orvosok végeznek. Egy kardiológusnak mindennapi eset, amit tesz, de nekünk az egyetlen életünket védi meg, ezért életbe vágó, amit mi az orvosoktól és ápolóktól kaphatunk. Ezért ez a mostani beruházás is életbe vágó, és ez nem túlzás” – fogalmazott Németh Zsolt.
Fotó: Veres Nándor
„Volt néhány buktató, szakmai nehézség, amit le kellett küzdeni – és talán még nem teljesen vagyunk a végén ennek –, de itt ezt mindenki akarta. Olcsó szójáték, de tényleg a szívügyünkké vált. A csapatszellem és a tárgyi feltételek nélkül ez nem valósulhatott volna meg.” A további fejlesztésekkel kapcsolatban egy fél mondatot elejtett a külügyi bizottsági elnöke, mintegy felvezetve a következő szónokot, Tomcsányi Jánost, a Budai Irgalmasrendi Kórház Kardiológiai Osztályának osztályvezető főorvosát.
– ez a hírt osztotta meg a jelenlévőkkel a magyarországi szakember. Mint mondta, egy önzetlen magyarországi üzletembernek köszönhetően bővülhet tovább a csíkszeredai központ. A szív elektorfizológiai vizsgálatához szükséges berendezések beszerzéséhez a vállalkozó mindössze annyit kérdezett: „forintban vagy euróban kell a pénz?”.
Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai kollégáknak Tomcsányi azt mondta:
Tóth László magyarországi helyettes államtitkár rövid köszöntőjében a következőképpen fogalmazott: „az égbekiáltó helyi igény mellett a magyar állam anyagi erőforrása kevés volt”.
A marosvásárhelyi intervenciós kardiológiai klinikát vezető Benedek Theodora is gratulált a csíkszeredai megvalósításhoz. Férje, Benedek Imre orvosprofesszor – aki ugyancsak jelent volt az eseményen – mellett ő is támogatásáról biztosította a hargitaiakat, mondván, „eddig könnyű volt, most jön a neheze”.
Fontos mondatok voltak ezek, hiszen a felavatott központnak a következő lépésként szerződést kell kötnie a biztosítópénztárral, ugyanakkor valóban nagyon fontos akkreditációkat kell beszerezniük.
Az ünnepségen röviden felszólalt Micu Sorin brassói főorvos is, aki ugyancsak szakmai támogatásáról biztosította a csíkiakat. Végül Borboly Csaba, a megyei kórházat fenntartó Hargita Megye Tanácsának elnöke mondta el köszöntő beszédét. Mint fogalmazott, egy „újabb csodának vagyunk tanúi, ez pedig a Jóisten akarata”.
Fotó: Veres Nándor
Végül Borboly a magyarországi Pintér Józsefnek átadott egy szolgálatilakás-kulcsot.
A kétórás ünnepség a Szentegyházi Gyermekfilharmónia rövid műsorával, majd szalagvágással zárult.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
3 hozzászólás