
A búcsújárók érkezése a Perkőre
Fotó: Daczó-Hodor Barna
A hagyományokhoz híven a kézdiszentléleki Perkőn Szent István-napi búcsút tartottak vasárnap, államalapító királyunk ünnepén. Szederkényi Károly Miklós plébános szentbeszédében a magyar nemzet fontosságát hangsúlyozta.
2023. augusztus 20., 17:232023. augusztus 20., 17:23
A központban állíttatott Szent István-szobornál a Dávid István kántor vezette helyi egyházi kórus által előadott énekek foglalták keretbe a megnyitó ünnepséget. Gergely Zoltán nyugalmazott iskolaigazgató köszöntötte a résztvevőket, köztük Kézdiszentlélek testvértelepüléseinek – Budapest XI. kerülete, Alsónyék és Nyékládháza – képviselőit, megjegyezve, hogy
Balogh Tibor polgármester beszédében nyomatékosította, büszkének kell lennünk a több mint ezeréves államra, a nemzeti egységre, mely annak dacára töretlen, hogy határok szabdalják.
– hangsúlyozta.
A tűző nap ellenére az idei szentmise is tömeget vonzott
Fotó: Daczó-Hodor Barna
Máthé Andrea szavalatát követően Tóth Balázs, Nyékládháza testvértelepülés polgármestere örömmel nyugtázta, hogy a Perkő lábánál, Háromszék szent földjén emlékezhet meg az országépítő és államalapító királyról.
– nyomatékosította.
A szentmisét Szederkényi Károly Miklós, a Budapest-Gazdagréti Szent Angyalok Plébánia plébánosa celebrálta
Fotó: Daczó-Hodor Barna
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke Szent István királyra emlékezve megjegyezte, annak éleslátása és vasakarata nélkül ma talán csak porfelhő lennénk, amelyet ide-oda dobál a szél. „Az ő hite nélkül eddig egészen biztos, hogy eltűntünk volna hódító népek kardjainak csapásai alatt” – érvelt, hozzátéve, az ezeréves keresztény magyar állam és így az ezeréves Erdély a magyar nemzet közösségének nagy és maradandó alkotása.
– hangsúlyozta.
A megnyitót a központi Szent István-szobornál rendezték
Fotó: Daczó-Hodor Barna
A Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusát képviselő Soós Zoltán konzul köszöntőbeszédét koszorúzás és Pál Ferenc helyi plébános áldása követte, majd a búcsújárók, élükön a Kézdiszéki Huszár Hagyományőrző Egyesület lovasaival elindultak a Perkőre, útközben elvégezve a keresztúti ájtatosságot.
A perkői kápolna melletti szabadtéri oltár előtt a tűző napsütés ellenére nagy tömeg vett részt a környékbeli papság jelenlétében Szederkényi Károly Miklós, a Budapest-Gazdagréti Szent Angyalok Plébánia plébánosa által celebrált szentmisén.
Fotó: Daczó-Hodor Barna
„Szent István ünnepe mi mást jelenthetne számunkra, mint azt, hogy ez a krisztusi hit mentse meg a világot. És ebben a mi magyar népünknek óriási felelőssége van.
– hangzott el a szentbeszédben.
Délután a Perkő Néptáncegyüttes felnőtt és ifjú táncosainak, a Borsika Néptáncegyüttes kis- és középcsoportosainak, továbbá a torjai Bálványos Ifjúsági Néptánccsoport tagjainak előadását nézhették végig a néptánc szerelmesei, 20 órától a magyarországi Republic koncertjén bulizhatnak az érdeklődők, majd 22 órakor tűzijátékkal és őrtűzgyújtással ér véget az idei ünnep.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!