
A búcsújárók érkezése a Perkőre
Fotó: Daczó-Hodor Barna
A hagyományokhoz híven a kézdiszentléleki Perkőn Szent István-napi búcsút tartottak vasárnap, államalapító királyunk ünnepén. Szederkényi Károly Miklós plébános szentbeszédében a magyar nemzet fontosságát hangsúlyozta.
2023. augusztus 20., 17:232023. augusztus 20., 17:23
A központban állíttatott Szent István-szobornál a Dávid István kántor vezette helyi egyházi kórus által előadott énekek foglalták keretbe a megnyitó ünnepséget. Gergely Zoltán nyugalmazott iskolaigazgató köszöntötte a résztvevőket, köztük Kézdiszentlélek testvértelepüléseinek – Budapest XI. kerülete, Alsónyék és Nyékládháza – képviselőit, megjegyezve, hogy
Balogh Tibor polgármester beszédében nyomatékosította, büszkének kell lennünk a több mint ezeréves államra, a nemzeti egységre, mely annak dacára töretlen, hogy határok szabdalják.
– hangsúlyozta.
A tűző nap ellenére az idei szentmise is tömeget vonzott
Fotó: Daczó-Hodor Barna
Máthé Andrea szavalatát követően Tóth Balázs, Nyékládháza testvértelepülés polgármestere örömmel nyugtázta, hogy a Perkő lábánál, Háromszék szent földjén emlékezhet meg az országépítő és államalapító királyról.
– nyomatékosította.
A szentmisét Szederkényi Károly Miklós, a Budapest-Gazdagréti Szent Angyalok Plébánia plébánosa celebrálta
Fotó: Daczó-Hodor Barna
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke Szent István királyra emlékezve megjegyezte, annak éleslátása és vasakarata nélkül ma talán csak porfelhő lennénk, amelyet ide-oda dobál a szél. „Az ő hite nélkül eddig egészen biztos, hogy eltűntünk volna hódító népek kardjainak csapásai alatt” – érvelt, hozzátéve, az ezeréves keresztény magyar állam és így az ezeréves Erdély a magyar nemzet közösségének nagy és maradandó alkotása.
– hangsúlyozta.
A megnyitót a központi Szent István-szobornál rendezték
Fotó: Daczó-Hodor Barna
A Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusát képviselő Soós Zoltán konzul köszöntőbeszédét koszorúzás és Pál Ferenc helyi plébános áldása követte, majd a búcsújárók, élükön a Kézdiszéki Huszár Hagyományőrző Egyesület lovasaival elindultak a Perkőre, útközben elvégezve a keresztúti ájtatosságot.
A perkői kápolna melletti szabadtéri oltár előtt a tűző napsütés ellenére nagy tömeg vett részt a környékbeli papság jelenlétében Szederkényi Károly Miklós, a Budapest-Gazdagréti Szent Angyalok Plébánia plébánosa által celebrált szentmisén.
Fotó: Daczó-Hodor Barna
„Szent István ünnepe mi mást jelenthetne számunkra, mint azt, hogy ez a krisztusi hit mentse meg a világot. És ebben a mi magyar népünknek óriási felelőssége van.
– hangzott el a szentbeszédben.
Délután a Perkő Néptáncegyüttes felnőtt és ifjú táncosainak, a Borsika Néptáncegyüttes kis- és középcsoportosainak, továbbá a torjai Bálványos Ifjúsági Néptánccsoport tagjainak előadását nézhették végig a néptánc szerelmesei, 20 órától a magyarországi Republic koncertjén bulizhatnak az érdeklődők, majd 22 órakor tűzijátékkal és őrtűzgyújtással ér véget az idei ünnep.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!