Fotó: Baricz Tamás Imola
Kézmívelők címmel elsősorban felnőtteknek szóló programsorozatot indítottak a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban. Elsőként bőrművest hívtak meg, hogy az érdeklődők bőrmegmunkálási technikákkal ismerkedhessenek meg.
2017. július 25., 14:472017. július 25., 14:47
A múzeum most elindított programjának alapvető célja a hagyományos foglalkozások, kézművestechnikák népszerűsítése, megismertetése, egyúttal alkalmat szeretne biztosítani a kezekben lakó tudás elsajátítására-előhívására.
Továbbá azon gondolkodunk, hogy havi rendszerességgel tartanánk hasonló foglalkozásokat, nyaranta pedig egy tábort is szerveznénk, ahol egy adott mesterséget mutatnánk be. Fontosnak tartjuk, hogy a kézműveseket megismerjék az érdeklődők. Nem kézműveseket szeretnénk kinevelni, egy tábor ideje alatt nem is lehet, viszont a kézműves portéka megismerésére, értékelésére éppen elegendő ennyi idő” – ismertette Borsos Gyöngyi programvezető.
Az elmúlt héten a program keretében a 10 résztvevő elsőként a bőrművesség titkaiba nyerhetett betekintést Szász Judit bőrműves segítségével. Az ötnapos tanfolyam során
Szász Judit bőrműves mint mondta, gyakorlatilag amióta az eszét tudja, érdekelte a bőrművesség.
„Kiskoromtól foglalkoztat a bőrművesség, szakmailag is megtámogatva immár 12 éve művelem. Pedagógusnak születtem és így nekem természetes, hogy amit tudok, azt átadom másoknak is. És ha van, akit érdekel, és a tapasztalat azt mutatja, hogy érdekli az embereket, szívesen átadom a tudást. Sokan nem áldoznak időt, és energiát arra, hogy jobban is megismerjék, megtanulják, ám itt azt tapasztaltam, hogy a lelkes szervezőknek sikerült megszólítaniuk, összegyűjteniük azokat az embereket, akiket valójában érdekel a kézművesség, a bőrművesség” – ismertette Szász Judit. Hozzátette azt is, hogy nagyon érdeklődő, komoly hozzáállást tanúsító, figyelmes táborozókkal volt dolga Gyergyószentmiklóson.
Fotó: Baricz Tamás Imola
Ezekhez minden alapanyagot és eszközt a múzeum, illetve az oktató biztosított. A bőrműves elmondta, azért esett a választás ezekre a tárgyakra, mert elkészítésük során lehetett a lehető legtöbb technikát bemutatni, ezáltal a szakma fortélyait megismertetni a táborozókkal.
A felnőtteknek szervezett tanfolyamokkal, táborokkal egy múzeumbarát közösség kialakítása is célja a szervezőknek.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!