Fotó: Gov.ro
A nyugdíjkorhatárt minden alkalmazotti kategóriában meg kell emelni, hogy az 50 és 65 év közötti, a reálgazdaságban foglalkoztatott népesség aránya magasabb legyen, mint jelenleg, jelentette ki vasárnap este Ilie Bolojan.
2025. szeptember 09., 10:192025. szeptember 09., 10:19
2025. szeptember 09., 10:502025. szeptember 09., 10:50
A kormányfőt a TVR Infonak adott interjúban arról kérdezték, hogy a kormány harmadik, előkészítés alatt álló deficitcsökkentő intézkedéscsomagja bevezeti-e majd a nyugdíjazási feltételek módosítását a többi különnyugdíjjal rendelkező szakmai kategóriák számára is.
„Az a helyzet, hogy
– válaszolta Bolojan.
Kifejtette, hogy ha a nyugdíjkorhatárt nem emelik átfogóan, beleértve a különnyugdíjas kategóriákat is, akkor a nyugdíjrendszer öt-tíz éven belül fenntarthatatlanná válik.
„Gondoljunk csak bele, hogy a mi generációink, amelyek évfolyamonként 400 000-500 000 főt számlálnak, tíz év múlva nyugdíjba vonulnak, és utánuk 200 000 fős generációk következnek.
– magyarázta a kormányfő.
A kormányfőtől azt is kérdezték, hogy lemond-e tisztségéből, ha az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánítja a bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit módosító törvénytervezetet.
„Lássuk előbb, hogyan dönt az alkotmánybíróság. Én úgy vélem, hogy ez a tervezet megfelel az alkotmányossági követelményeknek, mert a testület korábbi határozatait figyelembe véve dolgoztuk ki. Várjuk meg hát a döntést” – válaszolta Bolojan.
Hozzátette: a törvénytervezet intézkedései bizonyos mértékű méltányosságot és normalitást hoznak a többi romániai alkalmazottal, valamint azokkal az emberekkel szemben, akik normális körülmények között vonulnak nyugdíjba, és nyugdíjuk szintje jóval alacsonyabb, mint a bíráké és ügyészeké.
A kormányfő úgy vélte ugyanakkor, hogy elengedhetetlen az eredeti tervhez való ragaszkodás.
„Úgy gondolom, az a tisztességes és helyes a román állampolgárokkal és a koalíciós partnerekkel szemben, hogy amikor nehéz körülmények között egy nagyon fontos felelősséget vállalunk egy terv alapján, akkor ahhoz a tervhez kell tartanunk magunkat, és minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, hogy teljesítsük a szükséges feltételeket az eredmények elérése érdekében, ahelyett, hogy tétlenül ülnénk a pozíciónkban. (...) Ha ezek a feltételek már nem teljesülnek (...), akkor a pozícióban maradásoddal félrevezeted a részvényeseidet, ha magánvállalkozásról van szó, vagy az állampolgárokat, ha egy nagyobb vagy kisebb közösségben töltesz be pozíciót” – fogalmazott a kormányfő.
Az alkotmánybíróság szeptember 24-én tárgyalja a legfelsőbb bíróság beadványát a bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit módosító törvénytervezettel kapcsolatban.
Egy olyan világban, ahol az egyensúly és a jóllét keresése alapvetővé válik, Marosvásárhely egy forradalmian új koncepciónak ad otthont: az INTI Center egy, az integrált jóllétnek szentelt központ, amely energetikai felépítésével egyedülálló Erdélyben.
Tizenegy embert érintő közlekedési baleset történt kedd reggel Mangaliánál, ahol egy kisbusz és egy személyautó ütközött.
Lejárt az egyhónapos „türelmi” időszak a társbiztosítás augusztustól való megszűnése óta. A korábbi Hargita megyei társbiztosítottaknak azonban csak egy nagyon kis része fizette be az első hozzájárulást, hogy megmaradjon egészségbiztosítása.
Medvejárásra figyelmeztető Ro-Alert üzenetet kaptak a madéfalviak hétfőn este.
Két udvarra és ugyanennyi ingatlanba tört be a nagy mennyiségben lezúduló víz a hétfő délutáni esőzéseket követően a szovátai Hosszú utcában – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Többnyire helyi cégek biztosítják az ingyenes pék- és tejterméket a Hargita megyei oktatási intézményekben. Ellentétben a korábbi évekkel, a tej-kifli program idén időben indulhat, Hargita Megye Tanácsa már szerződést kötött a beszállítókkal.
Hazaárulás miatt nyomoz a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT) a Moldovai Köztársaság Hírszerző és Biztonsági Szolgálatának (SIS) egyik volt vezető beosztású tisztje ellen.
Negyvenöt jogosítványt függesztettek fel az elmúlt héten Maros megyében, a szabálysértések többsége gyorshajtás volt – közli a rendőr-főkapitányság.
Mintegy 50 pedagógus vett részt hétfő délután Sepsiszentgyörgyön az ökumenikus tanévnyitó istentiszteleten, amelyet idén az unitárius templomban tartottak.
Hétfőn egy autós életét vesztette, miután járműve összeütközött egy 15 embert szállító autóbusszal – tájékoztatott a Temes Megyei Rendőr-felügyelőség (IPJ).
szóljon hozzá!