Perzselő forróság, napégette virágok, szárazság, állományveszteségek, nyomott árak – kihívásokkal teli szezont zárnak a vándorméhészek
Fotó: Veres Nándor
Legfeljebb átlagosnak mondható szezont zárnak idén a vándorméhészek, ráadásul a szokásosnál jóval korábban. Kedvezőtlen időjárási feltételek, a mezőgazdasági vegyszerhasználat miatt bekövetkezett állományveszteségek és a szárazság okozta méhtáplálékhiány is nehezíti a méhészek munkáját idén. „Teljesen más volt az idei év, mint más esztendők, mert olyan jelenségekkel találkoztunk, ami szokatlan” – jellemezte az idei szezon az általunk megkérdezett szakember.
2024. július 12., 08:022024. július 12., 08:02
Más években július 5. körül kezdenek el nyílni a napraforgók a déli országrészekben, idén viszont a vándorméhészek jó része már hazatért a napraforgóföldekről, ugyanis már befejeződött a nem túl sikeres méhlegeltetés, mézhordás. A szokásosnál jó két héttel korábban kezdődött el idén a méhészeti idény, és ez végigkísérte a teljes szezont, de nem tett jót a méztermésnek.
Ádám József méhész, az Udvarhelyszéki Mézlovagrend és Örösi Méhészek Egyesületének elnöke szerda hajnalban tért haza a napraforgóföldekről, miközben más években még július második felében is ott legelteti a méheit. A napraforgó ugyan jól bírja a meleget, de idén még az is megszenvedte a forróságot, számolt be tapasztalatairól a szakember.
Ami érdekes, hogy az ország nyugati felében viszont arra panaszkodtak a méhészek, hogy nem melegedett fel az idő annyira, hogy jól mézeljen a napraforgó. Ezért átlag alatti lesz a méztermés.”
A napraforgóról ő kaptáranként nagyjából 15 kilogramm mézet tud kipergetni idén, és hasonló mennyiségű a hársméze is, ami szintén átlag alatti. A hárson a napraforgó előtt zajlott a nektárgyűjtés, de már akkor gondot okozott a kánikula.
– mondta a méhész.
A havasi méz az egyetlen, ami nem kevés idén – ez volt a hőhullám egyetlen, vitathatatlanul kedvező hatása a méztermésre. A havasi rétek nagyon jól mézeltek, rengeteg volt a harmatméz, ami a méhész szerint a meleg időjárásnak köszönhető.
Nem csak a hőhullám rontotta idén a vándorméhészek esélyeit a jó méztermésre. Amint arról már írtunk, a korai kitavaszodás és az, hogy a szeszélyes időjárás miatt az ország három akácos régiója közül kettőben majdnem egyidőben virágoztak az akácfák, már a szezon elején gondokat okozott.
A kánikula elején viszont – számukra érthetetlenül – az éjszakai hőmérséklet túl alacsony volt a napraforgó jó mézeléséhez.
Ugye a napraforgónak az a jó, amikor az éjszakai hőmérséklet 20-25 fok között van és a nappali 30-35 fok között. De idén eleinte úgy volt, hogy éjszaka szinte hidegek voltak, 18 fok körül volt a hőmérséklet, a hárson olyan is volt, hogy 15 fokra lehűlt. És ez határozza meg mindkét virágnak a mézelését. Nem értettük, hogyha nappal felmelegszik 30-35 fokra, mégis mitől lehet, hogy éjjel annyira lehűl. Később aztán éjszaka is nagy meleg lett. (…) Voltak még évek – ugye a tavaly is – amikor volt egy ilyen fellángolás, de nem tartott olyan hosszú ideig a hőhullám, mint idén” – fogalmazott a kitartó forrósággal kapcsolatban.
Az átlag alatti méztermés által jelentett problémát csak súlyosbítja, hogy a napraforgóföldeken nagy állományveszteséget tapasztaltak a méhészek. Az ő méhállományának mintegy a fele veszett oda, és ez más méhészeknél is hasonlóan alakult.
– magyarázta a szakember.
Fotó: 123RF
A hatóanyag használatát egyébként 2018-ban betiltották az EU-ban, de Románia, és számos más tagország is átmeneti mentesség kicsikarásával szerzett feloldást a tiltás alól, noha a szer súlyos veszélyt jelent a méhekre és más beporzó rovarokra. Ugyanakkor, amint arról Ádám József beszámolt,
A méhállomány-csökkenés egyébként természetes módon is megtörténik, ám az augusztusban szokott bekövetkezni, nem júniusban – hangsúlyozta a vándorméhész. Most stimulálniuk kell a méhcsaládokat, hogy serkentsék a szaporítást a beteleltetés előtt. Ezt viszont már csak cukros vízzel tudják elérni, ugyanis a méhek nem találnak táplálékot a természetben.
„A sarjú elszáradt. Csodálkoztam is, amikor hazajöttem, hogy máskor milyen szép zöld és virágos szokott lenni a sarjú ilyenkor, most meg teljesen el van száradva minden. Tavaly például egész júliusban és augusztusban – ha pluszban nem is –, de amennyit fogyasztottak, azt be tudták gyűjteni. Úgyhogy nem tudom, idén mi lesz. De a méheket valahogy életben kell tartani, ők fel kell készüljenek a télre.”
A kedvezőtlen körülmények – a váratlan időjárási jelenségek, a mezőgazdasági vegyszerhasználat, a méz alacsony felvásárlási ára stb. – miatt csökken a vándorméhészek száma. Sok olyan napraforgótáblát látott, ahol idén már nem volt egy méhész sem, és a hárson is ezt tapasztalata Ádám József. A méz árát illetően elmondta,
Utóbbi alig kerül többe egy liter gázolajnál, és a méhész szerint ilyen áron lassan már nem is éri meg eladni. Különösen ilyen években, amikor kevés méz lesz, ugyanis ilyenkor a költségek szétterülése is rossz, tehát több költség jut egy kilogramm mézre, mint olyan években, amikor jó a termés.
Átmeneti megoldást legfeljebb az jelenthetne, hogy a méhész, ha megengedhetné magának, raktáron tartaná a mézet addig, amíg kedvezőbb lesz az ára. Valójában azonban ez sem járható út, ugyanis
A HMF (hidroxi-metil-furfurol) a méz egyik fő cukrának, a fruktóznak a hő és tárolás hatására létrejövő bomlásterméke. Ez egy minőségi mutató is, de jól használható a tárolási idő meghatározásához, valamint arra, hogy a méz mennyire károsodott a feldolgozása során, például hőkezelés által.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!