Perzselő forróság, napégette virágok, szárazság, állományveszteségek, nyomott árak – kihívásokkal teli szezont zárnak a vándorméhészek
Fotó: Veres Nándor
Legfeljebb átlagosnak mondható szezont zárnak idén a vándorméhészek, ráadásul a szokásosnál jóval korábban. Kedvezőtlen időjárási feltételek, a mezőgazdasági vegyszerhasználat miatt bekövetkezett állományveszteségek és a szárazság okozta méhtáplálékhiány is nehezíti a méhészek munkáját idén. „Teljesen más volt az idei év, mint más esztendők, mert olyan jelenségekkel találkoztunk, ami szokatlan” – jellemezte az idei szezon az általunk megkérdezett szakember.
2024. július 12., 08:022024. július 12., 08:02
Más években július 5. körül kezdenek el nyílni a napraforgók a déli országrészekben, idén viszont a vándorméhészek jó része már hazatért a napraforgóföldekről, ugyanis már befejeződött a nem túl sikeres méhlegeltetés, mézhordás. A szokásosnál jó két héttel korábban kezdődött el idén a méhészeti idény, és ez végigkísérte a teljes szezont, de nem tett jót a méztermésnek.
Ádám József méhész, az Udvarhelyszéki Mézlovagrend és Örösi Méhészek Egyesületének elnöke szerda hajnalban tért haza a napraforgóföldekről, miközben más években még július második felében is ott legelteti a méheit. A napraforgó ugyan jól bírja a meleget, de idén még az is megszenvedte a forróságot, számolt be tapasztalatairól a szakember.
Ami érdekes, hogy az ország nyugati felében viszont arra panaszkodtak a méhészek, hogy nem melegedett fel az idő annyira, hogy jól mézeljen a napraforgó. Ezért átlag alatti lesz a méztermés.”
A napraforgóról ő kaptáranként nagyjából 15 kilogramm mézet tud kipergetni idén, és hasonló mennyiségű a hársméze is, ami szintén átlag alatti. A hárson a napraforgó előtt zajlott a nektárgyűjtés, de már akkor gondot okozott a kánikula.
– mondta a méhész.
A havasi méz az egyetlen, ami nem kevés idén – ez volt a hőhullám egyetlen, vitathatatlanul kedvező hatása a méztermésre. A havasi rétek nagyon jól mézeltek, rengeteg volt a harmatméz, ami a méhész szerint a meleg időjárásnak köszönhető.
Nem csak a hőhullám rontotta idén a vándorméhészek esélyeit a jó méztermésre. Amint arról már írtunk, a korai kitavaszodás és az, hogy a szeszélyes időjárás miatt az ország három akácos régiója közül kettőben majdnem egyidőben virágoztak az akácfák, már a szezon elején gondokat okozott.
A kánikula elején viszont – számukra érthetetlenül – az éjszakai hőmérséklet túl alacsony volt a napraforgó jó mézeléséhez.
Ugye a napraforgónak az a jó, amikor az éjszakai hőmérséklet 20-25 fok között van és a nappali 30-35 fok között. De idén eleinte úgy volt, hogy éjszaka szinte hidegek voltak, 18 fok körül volt a hőmérséklet, a hárson olyan is volt, hogy 15 fokra lehűlt. És ez határozza meg mindkét virágnak a mézelését. Nem értettük, hogyha nappal felmelegszik 30-35 fokra, mégis mitől lehet, hogy éjjel annyira lehűl. Később aztán éjszaka is nagy meleg lett. (…) Voltak még évek – ugye a tavaly is – amikor volt egy ilyen fellángolás, de nem tartott olyan hosszú ideig a hőhullám, mint idén” – fogalmazott a kitartó forrósággal kapcsolatban.
Az átlag alatti méztermés által jelentett problémát csak súlyosbítja, hogy a napraforgóföldeken nagy állományveszteséget tapasztaltak a méhészek. Az ő méhállományának mintegy a fele veszett oda, és ez más méhészeknél is hasonlóan alakult.
– magyarázta a szakember.
Fotó: 123RF
A hatóanyag használatát egyébként 2018-ban betiltották az EU-ban, de Románia, és számos más tagország is átmeneti mentesség kicsikarásával szerzett feloldást a tiltás alól, noha a szer súlyos veszélyt jelent a méhekre és más beporzó rovarokra. Ugyanakkor, amint arról Ádám József beszámolt,
A méhállomány-csökkenés egyébként természetes módon is megtörténik, ám az augusztusban szokott bekövetkezni, nem júniusban – hangsúlyozta a vándorméhész. Most stimulálniuk kell a méhcsaládokat, hogy serkentsék a szaporítást a beteleltetés előtt. Ezt viszont már csak cukros vízzel tudják elérni, ugyanis a méhek nem találnak táplálékot a természetben.
„A sarjú elszáradt. Csodálkoztam is, amikor hazajöttem, hogy máskor milyen szép zöld és virágos szokott lenni a sarjú ilyenkor, most meg teljesen el van száradva minden. Tavaly például egész júliusban és augusztusban – ha pluszban nem is –, de amennyit fogyasztottak, azt be tudták gyűjteni. Úgyhogy nem tudom, idén mi lesz. De a méheket valahogy életben kell tartani, ők fel kell készüljenek a télre.”
A kedvezőtlen körülmények – a váratlan időjárási jelenségek, a mezőgazdasági vegyszerhasználat, a méz alacsony felvásárlási ára stb. – miatt csökken a vándorméhészek száma. Sok olyan napraforgótáblát látott, ahol idén már nem volt egy méhész sem, és a hárson is ezt tapasztalata Ádám József. A méz árát illetően elmondta,
Utóbbi alig kerül többe egy liter gázolajnál, és a méhész szerint ilyen áron lassan már nem is éri meg eladni. Különösen ilyen években, amikor kevés méz lesz, ugyanis ilyenkor a költségek szétterülése is rossz, tehát több költség jut egy kilogramm mézre, mint olyan években, amikor jó a termés.
Átmeneti megoldást legfeljebb az jelenthetne, hogy a méhész, ha megengedhetné magának, raktáron tartaná a mézet addig, amíg kedvezőbb lesz az ára. Valójában azonban ez sem járható út, ugyanis
A HMF (hidroxi-metil-furfurol) a méz egyik fő cukrának, a fruktóznak a hő és tárolás hatására létrejövő bomlásterméke. Ez egy minőségi mutató is, de jól használható a tárolási idő meghatározásához, valamint arra, hogy a méz mennyire károsodott a feldolgozása során, például hőkezelés által.
Dienes Andor György, a Kézdivásárhelyen született, majd világhírűvé vált fényképész, nemrég került be a háromszéki köztudatba, életútját még mindig övezik homályos foltok. Ez a céhes városban, szerdán megrendezett emléknapon is hangsúlyossá vált.
250 kilowattóra kapacitású napelemparkot építhet egy nyertes pályázat révén Gyergyóalfalu önkormányzata. Ez a község közvilágításának és intézményei energiaigényének nagy részét biztosítani fogja.
Tűz ütött ki Marosludason egy lakóházban szerda este, amelyben egy 17 éves kiskorú is égési sérüléseket szenvedett.
Pontosan olyan mély csend ült a székelyudvarhelyi Márton Áron térre szerda délután, mint az egy évvel azelőtti tragédia estéjén, amikor a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része beomlott, és a törmelékek alól minden diák kimentése befejeződött.
Vállalkozásokat, sőt a kovásznai szívkórházat is megbírságolta a környezetőrség megyei kirendeltsége különböző mulasztások miatt.
Közúti baleset történt Dánoson, melynek nyomán négy személy megsérült szerdán délután. Az érintett szakaszon teljes útzárra kell számítani.
Mától kezdve Márton Áron püspökünk nem az Isten szolgája, hanem a Tiszteletreméltó címet viseli – adta hírül közleményben a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Jövő nyárra befejeződhetnek a sepsiszentgyörgyi állomási tónál kialakított szabadidős övezetnél zajló munkálatok, akkor nyújthatja a városlakóknak mindazt, amit az önkormányzat eltervezett és amit már nagyon várnak a környékbeliek.
Pislákoló mécsesek emlékeztetik a székelyudvarhelyieket az egy évvel ezelőtt történt tragédiára, amikor december 18-án délután beomlott a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része, két fiatal életét követelve.
Autószerelő műhely gyulladt ki Máréfalván szerdán délelőtt, mintegy 150 négyzetméternyi területen ég az épület.
szóljon hozzá!