A városi buszokon kapaszkodók vannak, biztonsági öv nem kerül az ülésekhez
Fotó: Pál Árpád
Személygépkocsiban kötelező a biztonsági öv használata mind a járművezetőnek, mind az utasoknak, de mi a helyzet a tömegközlekedési eszközökön utazók esetében? Mennyire fontos az utasbiztonság az autóbuszokon, és betartják-e a vonatkozó előírásokat a személyszállítással foglalkozó cégek, a tömegközlekedési eszközök utasai, valamint a járművezetők? Erről érdeklődtünk a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságon, illetve néhány busztársaságnál.
2017. december 04., 13:042017. december 04., 13:04
2017. december 04., 14:312017. december 04., 14:31
A tömegközlekedési eszközök esetében a törvény nem tér ki a biztonsági öv használatára – közölte lapunkkal Gheorghe Filip, a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője. A gyakorlatban azonban a helyzet nem ilyen egyszerű. Ha a helyközi járatokon az ülésekhez gyárilag beépített biztonsági öv tartozik, a sofőrnek kötelessége figyelmeztetni az utasokat ezek használatára.
– magyarázta a szóvivő. Erre is volt példa – tette hozzá –, de nem vezetnek róla statisztikát, mivel az övhasználat csupán egy átfogó közúti ellenőrzés egyik része.
A biztonsággal kapcsolatban a szóvivő még megjegyezte, hogy az utasoknak az előttük lévő ülés háttámlája amúgy is valamelyest védelmet nyújt. Hozzátette ugyanakkor, hogy lábon állva utazni csak azokban a buszokban megengedett, amelyek kapaszkodókkal vannak ellátva, és erre a szállítási módra is rendelkeznek engedéllyel.
Székelyudvarhelyen a városi tömegközlekedést évek óta a Bálint Trans biztosítja, amely marosvásárhelyi székhelyéről helyközi járatokat is indít Hargita és Kovászna megyei településekre. Mivel helységen belül nem közlekedhetnek ötven kilométernél nagyobb sebességgel, a városi buszok nincsenek ellátva biztonsági övekkel, és mivel álló utasokat is szállíthatnak, ennek megfelelően kapaszkodókkal vannak felszerelve – magyarázta Nagy Zsolt, a vállalat székelyudvarhelyi munkapontjának vezetője. Hozzátette, ebben az esetben csupán a sofőrnek kell bekötnie magát. A távolsági járatokat illetően elmondta, azokban természetesen vannak övek, amelyeket az utasoknak kötelező volna becsatolniuk, erre vonatkozóan több írásos figyelmeztetés is van az autóbuszokon. Megjegyezte,
Fő a biztonság? A sofőrnek mindig, az utasnak csak gyári biztonsági öv megléte esetén kell bekötnie magát. Illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Nem mindenhol ennyire elnézők az övhasználatot illetően. Egy olvasónk Angliában tapasztalta meg mindezt, azóta, ha teheti, beköti magát a buszokon. Egy székelyföldi csoporttal utazott Lutonból Londonba. „Felültünk az autóbuszra, és elmélyülten beszélgettünk, észre sem véve, hogy a sofőr többször elismétli, hogy »Az öveket, kérem...«, és nem hajlandó elindulni. Amikor aztán személyesen megszólított, teljesen udvariasan, hogy legyünk szívesek becsatolni az öveket, észbe kaptunk. Mindez pár perces késéshez vezetett, de egy életre megtanultuk, hogy bekössük magunkat, ha van erre lehetőség” – fogalmazott.
– osztotta meg lapunkkal a sofőrök negatív tapasztalatát Pálffy Domokos, a Gas Tours személyszállítási vállalat ügyvezetője. A vállalat buszainak mintegy kilencven százalékán gyárilag beépített biztonsági öv van. Vannak járatok, amelyeknél a szerződés megkötésekor külön kritérium ezek megléte, ugyanakkor követelmény az évenkénti kötelező ellenőrzéskor is, amikor a kategóriabesorolást végzik.
Véleménye szerint nem elég, ha az utasok biztonságát szolgáló öveket beszerelik a járművekbe, azokat használni is kellene, amit kevesen tesznek meg. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a közlekedésrendészet időnként tart ellenőrzéseket a távolsági járatokon, ilyenkor „mire odamegy az ellenőr, gyorsan becsatolják az övet, de másképp nem nagyon használják. Ha nincs látható helyen a felhívás, a buszsofőrt büntetik meg, mi viszont megelőztük ezt, és jól látható helyekre tettük a figyelmeztetéseket.”
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!