Az állam nem sokat ad az idősgondozásra. A Caritas 12 alkalmazottjától kénytelen megválni. Illusztráció
Fotó: Gyulafehérvári Caritas
Míg a közszféra alkalmazottainak fizetését megemelték, addig a szociális háló oroszlánrészét biztosító civil szervezetek szolgáltatásainak támogatásától elállt a szakminisztérium és a megyei önkormányzat. A pénzügyi finanszírozások megvonása pedig olyan fontos és ingyenes szociális szolgáltatások eltűnéséhez vezet, mint a krónikus betegségben szenvedő idősek otthoni gondozása, a fogyatékkal élő gyerekek fejlesztése vagy a szociálisan hátrányos családoknak nyújtott segítség.
2017. április 25., 15:312017. április 25., 15:31
2017. április 26., 11:032017. április 26., 11:03
A szociális támogatásokat biztosító civil szervezetektől, alapítványoktól idéntől szinte teljesen megvonták a szakminisztériumi támogatást. A megyei önkormányzat Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságán keresztül történő finanszírozási listán pedig nincsenek rajta olyan évtizedek óta szociális szolgáltatásokat biztosító szervezetek programjai, mint a sérült gyerekek fejlesztésével foglalkozó Alpha Transilvana Alapítvány, a Gyulafehérvári Caritas vagy a Diakónia Egyesület idősgondozó ellátása, a Talentum Alapítvány szociálisan hátrányos, de tehetséges gyerekeket támogató szolgáltatása, továbbá a Rheum-Care Alapítvány kezelési és rehabilitációs központ, a fogyatékkal élőket felkaroló Hifa Románia Egyesület vagy a Pál atya által befogadott árva gyerekeknek otthont adó Szent Erzsébet Egyesület.
Áprilisban „telt be a pohár”, amikor már nem jutott több pénz erre, és közölniük kellett a családokkal, hogy ezután már nem biztosíthatják számukra ingyen a szolgáltatásokat. Az Alpha Transilvana Alapítvány nyolc szakemberétől kénytelen megválni, a Gyulafehérvári Caritasnak pedig tizenkét alkalmazottjától kell elbúcsúznia fizetésképtelenség miatt.
A súlyosan sérült gyerekek fejlesztésével foglalkozó Alpha Transilvana Kitartás központjának programjai negyven Maros megyei család életét érinti. Olyan gyerekekről van szó, akik minden egyes foglalkozás után egy kis lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy önállóbb életet éljenek, és képesek legyenek egyedül járni, enni vagy minimális szinten kommunikálni. Andreia Moraru, a sérült személyeknek nyújtott szolgáltatásokat tömörítő Dizabnet elnöke a Vásárhelyi Hírlapnak kifejtette,
Csatlos Tünde kisfiával, Marcival több mint egy éve jár hetente három alkalommal fejlesztési foglalkozásokra az Alpha Transilvana Alapítványhoz. Legutóbb velük is közölték, hogy ezután fizetniük kell a szolgáltatásokért. Ez a családnak jóval nagyobb anyagi terhet jelentene, ezért úgy döntöttek,
Ami szintén gondot okoz, hogy a gyógytornász, akit megszoktak, a kilátásba helyezett leépítések miatt átkerült a nappali foglalkoztató központba, így csak délután ér rá a kisfiával foglalkozni, ami nagyon rossz időpont egy sérült kisgyerek számára, de így is megpróbálják – tette hozzá. „Leadtam egy kérvényt a gyerekjogvédelmi igazgatóságon, amelyben megoldást kértem a kialakult helyzetre, hiszen a törvény értelmében a beteg gyerekemnek joga van ingyenes ellátáshoz, fejlesztéshez” – mondta az édesanya.
Fotó: Gyulafehérvári Caritas
A Gyulafehérvári Caritas szociális ellátására szánt összeg kevesebb mint felét a helyi önkormányzatok biztosítják, mintegy harminc-negyven százalékát a megyei tanács költségvetéséből finanszírozták eddig, egy kis részét a munkaügyi minisztérium és tíz százalékát a gondozottak fizetik – sorolta fel Péter György, a Gyulafehérvári Caritas beteggondozásért felelős igazgatója.
Főként vidéken élő idős, krónikus betegekről gondoskodnak.
– mutatott rá Péter György.
A Caritas és a többi szociális szervezet olyan ellátásokat biztosít, amelyek a megyei önkormányzatok vagy az állam feladata lenne – legalábbis a nyugati fejlettebb társadalmakban így történik. Joga tehát mindenkinek van a szociális ellátásokhoz, de csak akkor, ha pénz is van rá. Péter György elmondta,
„Maros megye azért is van hátrányosabb helyzetben a többi megyéhez képest, mert az egészségbiztosító pénztár is csak havi százezer lejjel támogatja az otthoni beteggondozási szolgáltatásokat, míg például Hargita megyében négyszázezer lejt, vagy Iași megyében kétmillió lejt fordít az egészségügyi pénztár erre a célra” – mondta el a szervezet igazgatója.
Ahogy az várható volt, ismét lehűlt az idő hétfőre virradóra. A magasabban fekvő területeken és a hegyközi medencékben fagypont alá süllyedt a hőmérséklet, ráadásul vasárnap a hegyekben – többek között a Madarasi Hargitán – havazott is.
A Richter-skála szerint 4,6-os erősségű földrengés következett be vasárnap este Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Van remény arra, hogy a közeljövőben megoldódjon a tömeges leépítés során munkanélkülivé vált korábbi készruhagyári alkalmazottak helyzete Székelyudvarhelyen. Szakmájukban adódhat új munkalehetőség az elbocsátottak számára a városban.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
szóljon hozzá!