
Fotó: Székelyhon
Közel húsz étterem leírását tartalmazza a Székelyföldi Gasztrotérkép negyedik kiadása, amelyet pénteken mutatott be Székelyudvarhelyen a Taste of Transylvania csapata. Elhangzott az is, hogy jövőre szakmai közösséget kovácsolnának össze, továbbá Erdély szintűre növelnék a projektet.
2023. december 15., 20:192023. december 15., 20:19
Tavaly vette át a gasztrotérkép szerkesztését a Taste of Transylvania csapata, amely a korábbi kiadványnál kevesebb, azaz csak tizenhét éttermet választott ki bemutatásra. A válogatást személyes meglátások alapján történt, nem is kértek ezért anyagi juttatást a vendéglátó egységektől – fejtette ki a pénteki sajtótájékoztatón Trucza Adorján, a Taste of Transylvania (ToT) alapítója. Rámutatott, még az ünnepeket megelőzően szeretnék elhelyezni a kiadványt turisztikai információs pontoknál, illetve éttermekben. Ezáltal forgalmat generálnának a vendéglátó egységeknek, illetve tájékoztatást nyújtanak a vidékünkre látogatóknak.
Trucza Adorján arról is beszélt, hogy jövőre egy szakmai közösséget szeretnének összekovácsolni, amelynek tagjaival közösen gondolkodva, dolgozva nem csak a székelyföldieket, de az Erdély területén élőket is megszólíthatják – legyen szó termelőkről vagy éppen vendéglátókról. A projekt részeként a gasztrotérképet is Erdély szintűre szeretnék növelni.
– magyarázta Trucza. Hozzátette, szeretné, ha a bemutatott éttermek több közös programon vennének részt az együttműködés jegyében, ilyen lehet a Taste of Transylvania gasztrofesztivál is. Úgy gondolja, hogy a közös gondolkodás, az együttműködés a kulcsa annak, hogy jó irányba mozdítsák el az erdélyi gasztronómiát. Éppen ezért nyitottak más vendéglátóhelyekkel való együttműködésekre is, szívesen veszik a megkeresésüket. Trucza Adorján arról is beszélt, hogy az alakuló közösségük tagjai jövőre egy közös hitvallást, chartat is el fognak fogadni.
Borbély Zsolt Attila író, politológus hangsúlyozta, meglátása szerint nagyon jól gondolkodik Trucza Adorján, hiszen a helyi hozzávalókra kell alapozni, ha azt szeretnénk, hogy az erdélyi gasztronómia felkerüljön az európai térképre. Külön örült annak, hogy a korábbinál kevesebb étterem jelent meg a Székelyföldi Gasztrotérképben, hiszen fontos az, hogy csak minőségi vendéglátó egységek legyenek bemutatva.
Fotó: Székelyhon
A ToT alapítója közölte, a kiadványukban megjelenő éttermektől azt kérte, hogy lehetőségeik szerint ezen a hétvégén jelenítsenek meg kínálatukban legalább egy olyan ételt, amely Kövi Pál Erdélyi lakoma című könyvében olvasható recept alapján lesz összeállítva. Utóbbi könyvet egyébként a helyi gasztronómia alapköveként tartják számon.
– szögezte le. Megjegyezte, mi a sok száz év alatt kialakult helyi ételek, receptek révén tudunk hitelesek lenni.
A bemutatón jelen volt Kovács István, a Kotyogó étterem tulajdonosa is, aki támogatásáról biztosította a kezdeményezőket. Az eseményen bemutatták Borbély Zsolt Attila Kárpát-medencei étteremkalauzát is, amelyben 450 vendéglátóhelyet ismertetnek. A kiadványt egyébként Kézdivásárhelyen is láthatta korábban a közösség.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!