
Fotó: Székelyhon
Közel húsz étterem leírását tartalmazza a Székelyföldi Gasztrotérkép negyedik kiadása, amelyet pénteken mutatott be Székelyudvarhelyen a Taste of Transylvania csapata. Elhangzott az is, hogy jövőre szakmai közösséget kovácsolnának össze, továbbá Erdély szintűre növelnék a projektet.
2023. december 15., 20:192023. december 15., 20:19
Tavaly vette át a gasztrotérkép szerkesztését a Taste of Transylvania csapata, amely a korábbi kiadványnál kevesebb, azaz csak tizenhét éttermet választott ki bemutatásra. A válogatást személyes meglátások alapján történt, nem is kértek ezért anyagi juttatást a vendéglátó egységektől – fejtette ki a pénteki sajtótájékoztatón Trucza Adorján, a Taste of Transylvania (ToT) alapítója. Rámutatott, még az ünnepeket megelőzően szeretnék elhelyezni a kiadványt turisztikai információs pontoknál, illetve éttermekben. Ezáltal forgalmat generálnának a vendéglátó egységeknek, illetve tájékoztatást nyújtanak a vidékünkre látogatóknak.
Trucza Adorján arról is beszélt, hogy jövőre egy szakmai közösséget szeretnének összekovácsolni, amelynek tagjaival közösen gondolkodva, dolgozva nem csak a székelyföldieket, de az Erdély területén élőket is megszólíthatják – legyen szó termelőkről vagy éppen vendéglátókról. A projekt részeként a gasztrotérképet is Erdély szintűre szeretnék növelni.
– magyarázta Trucza. Hozzátette, szeretné, ha a bemutatott éttermek több közös programon vennének részt az együttműködés jegyében, ilyen lehet a Taste of Transylvania gasztrofesztivál is. Úgy gondolja, hogy a közös gondolkodás, az együttműködés a kulcsa annak, hogy jó irányba mozdítsák el az erdélyi gasztronómiát. Éppen ezért nyitottak más vendéglátóhelyekkel való együttműködésekre is, szívesen veszik a megkeresésüket. Trucza Adorján arról is beszélt, hogy az alakuló közösségük tagjai jövőre egy közös hitvallást, chartat is el fognak fogadni.
Borbély Zsolt Attila író, politológus hangsúlyozta, meglátása szerint nagyon jól gondolkodik Trucza Adorján, hiszen a helyi hozzávalókra kell alapozni, ha azt szeretnénk, hogy az erdélyi gasztronómia felkerüljön az európai térképre. Külön örült annak, hogy a korábbinál kevesebb étterem jelent meg a Székelyföldi Gasztrotérképben, hiszen fontos az, hogy csak minőségi vendéglátó egységek legyenek bemutatva.
Fotó: Székelyhon
A ToT alapítója közölte, a kiadványukban megjelenő éttermektől azt kérte, hogy lehetőségeik szerint ezen a hétvégén jelenítsenek meg kínálatukban legalább egy olyan ételt, amely Kövi Pál Erdélyi lakoma című könyvében olvasható recept alapján lesz összeállítva. Utóbbi könyvet egyébként a helyi gasztronómia alapköveként tartják számon.
– szögezte le. Megjegyezte, mi a sok száz év alatt kialakult helyi ételek, receptek révén tudunk hitelesek lenni.
A bemutatón jelen volt Kovács István, a Kotyogó étterem tulajdonosa is, aki támogatásáról biztosította a kezdeményezőket. Az eseményen bemutatták Borbély Zsolt Attila Kárpát-medencei étteremkalauzát is, amelyben 450 vendéglátóhelyet ismertetnek. A kiadványt egyébként Kézdivásárhelyen is láthatta korábban a közösség.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!