A romániai magyar közösség számára a precedensjellege miatt aggasztó a közbirtokosság erdővagyonának visszaállamosítására tett kísérlet. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Bekeményítettek az ozsdolai közbirtokosság erdővagyonának visszaállamosításáért indított perben szemben álló felek. Erősítés érkezett mindkét oldalra.
2019. október 22., 17:522019. október 22., 17:52
Kedden tartották a kézdivásárhelyi bíróságon az ozsdolai közbirtokosság 2900 hektáros erdővagyonának visszaállamosításáért indított per alapfokú tárgyalását. Lukács Attila, a közbirtokosság erdőjével gazdálkodó cég vezetője lapunknak elmondta, érdemben nem történt előrelépés, ám
A felperes pénzügyminisztérium mellett belépett a perbe a Romsilva állami erdészet, míg a közbirtokosságot magánszemélyek és a római katolikus egyház erősíti. Hét magánszemély, valamint a katolikus egyház ügyvédi irodát bízott meg a képviselettel, és a közbirtokosság mellett beléptek a perbe, a közeljövőben pedig további magánszemélyek, közbirtokossági tagok csatlakozása várható.
Lukács Csaba elmondta, a tárgyaláson mintegy harminc ozsdolai vett részt,
Csendőrök is készültek az ozsdolaiak érkezésére, hiszen az első, áprilisi tárgyaláson a közbirtokossági tagok tiltakozó táblákkal jelentek meg. A következő tárgyalás időpontját december 10-ére tűzték ki, addig a bíróság kiközli a felekkel, hogy újabb intézmények, magánszemélyek csatlakoztak.
A pénzügyminisztérium egyébként tavaly arra hivatkozva indította el a visszaállamosítási pert, illetve kérte az ozsdolai birtoklevél érvénytelenítését, hogy
Az alapfokú tárgyalás áprilisban Kézdivásárhelyen kezdődött el, a közbirtokosság kérte, hogy az ügyet helyezzék át a Kovászna megyei törvényszékre, ám májusban a pénzügyminisztérium kérésére mégis visszahelyezték Kézdivásárhelyre. Ennek a hátterében az áll, hogy
Viszont ha alapfokon a megyei bíróság dönt, kedvezőtlen ítélet esetén még az erdőtulajdonosok a brassói táblabírósághoz, illetve a Legfelsőbb Ítélő és Semmítőszékhez is fordulhatnak. A per miatt a pénzügyminiszter zárolta az erdővagyont, így az ozsdolaiak jelentős bevételi forrástól estek el.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Eljutottunk az elnökválasztás mindent eldöntő második fordulójához. Óránként frissülő, élő hírfolyamban követjük a részvételi adatokat.
szóljon hozzá!