A törvény megfogalmazása miatt nem nehéz kiskapukat találniuk azoknak, akik meg szeretnék kerülni azt
Fotó: Pál Árpád
A dohányzást a nyilvános, zárt helyeken betiltó törvény szigorításai miatt több csíkszeredai vendéglátóipari egység vezetője is befóliázott teraszokat alakított ki. Bár az intézkedés ellentmond a törvény alkalmazási módszertanában megfogalmazott előírásoknak, az illetékesek szerint ennek szövege többféleképpen értelmezhető. Az a helyzet állt elő, hogy az említett teraszok „törvényesek is, meg nem is”.
2017. március 20., 10:302017. március 20., 10:30
2017. március 20., 10:562017. március 20., 10:56
Múlt héten, a dohányzást a nyilvános, zárt helyeken betiltó jogszabály hatályba lépésének egy éves évfordulóján írtunk arról, miként érintette az intézkedés a csíkszeredai vendéglátóipari egységek forgalmát.
Egy éve van érvényben a dohányzást nyilvános, zárt helyeken betiltó törvény. Bár kezdetben kellemetlenséget okozott az intézkedés a cigarettázók számára, illetve a vendéglátó egységekben is meglátszott a különbség, mára a legtöbben természetesnek tekintik, hogy nem lehet bent rágyújtani.
Akkor Szabó Lehel, a One Caffe kávézó tulajdonosa megkeresésünkre elmondta, nehezményezi, hogy
Kifejtette: a vonatkozó törvény szerint nem lehet dohányozni abban a zárt, nyilvános helyiségben, amelynek legalább két fala és teteje van, Szabó pedig úgy véli, emiatt az átlátszó fóliából kialakított fedett teraszokon is törvénytelen cigarettázni.
Ezzel szemben Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője múlt héten azt nyilatkozta: a zárt teraszokon való dohányzás nem jogszegés, a fóliából készült térelválasztó ugyanis nem minősül falnak. Hozzátette,
A szóvivő szerint érthető az intézkedés, mivel nagyon hideg tél volt, ezért a vendéglátó egységek a fogyasztók védelmének érdekében választották ezt a megoldást. Cikkünk megjelenése után a szóvivő nyilatkozatával kapcsolatban több olvasónk is nemtetszését fejezte ki, ezért górcső alá vettük a jogszabály befóliázott teraszokra vonatkozó előírását. Egységes álláspont most sincs, annyi azonban biztos, hogy a törvény megfogalmazása miatt nem nehéz kiskapukat találniuk azoknak, akik meg szeretnék kerülni azt.
Nem számít, miből készült
A dohányzást a nyilvános, zárt helyeken betiltó, 2016-ból származó 15-ös számú törvény szerint a cigarettázás tilos az állami és a magán egészségügyi, valamint oktatási intézményekben, játszótereken, tömegközlekedési eszközökön, munkahelyeken és minden egyéb zárt, nyilvános helyen. A törvény szerint nyilvános, zárt helynek számít minden olyan, bárki által látogatható vagy közös használatra szánt helyiség, amelynek tetőzete vagy mennyezete, illetve legalább két oldalfala van, függetlenül ezek természetétől és attól, hogy ideiglenes vagy állandó jellegűek.
A kormány a törvény alkalmazási módszertanát 2016. március 16-án hozta nyilvánosságra, ebben több oldalon át tárgyalják a fogalmak pontos jelentését. Az iránymutató szerint falnak minősül minden olyan függőlegesen (vagy enyhén ferdén) elhelyezett építőelem, amely korlátozza, elválasztja vagy izolálja egy épület különböző helyiségeit, illetve a szezonális vagy ideiglenes építmények (sátor, pavilon, bódé stb.) tereit. Az előírás szerint bármilyen anyagot (falazás, szövet, fa, műanyag fólia stb.) használtak a falak, a tetőzet vagy a mennyezet kialakításakor, és bármilyen legyen a felhasznált anyag sűrűsége, addig, amíg létezik egy mennyezet és legkevesebb két fal, az adott tér zárt helyiségnek minősül.
Emellett amennyiben egy építőelem betölti egy fal szerepét (azaz korlátoz, elválaszt vagy izolál) és látható, az a helyiség, amelyben helyet kap, zártnak minősül akkor is, ha az említett építőelem összehajtható, felemelhető stb.
Az alkalmazási módszertan továbbá kimondja, hogy azok a magánszemélyek, akik tiltott helyen dohányoznak, 100 és 500 lej között büntethetők. Emellett azok a vállalkozók, akik olyan helyiségeket működtetnek, ahol tilos a dohányzás, első alkalommal 5 ezer lejes bírságra számíthatnak, a második kihágáskor 10 ezer lejes bírságot szabnak ki számukra, és ideiglenesen (a probléma megoldásáig) felfüggesztik a tevékenységüket, illetve a harmadik kihágás alkalmával a 15 ezer lejes pénzbírság mellett az egység bezárására számíthatnak. Az említett bírságok a rendőrség, illetve a belügyminisztérium (MAI) képviselői által róhatók ki.
Befóliázott terasz Csíkszereda központjában. A törvény sajátos értelmezése
Fotó: Gegő Imre
Gheorghe Filip újbóli megkeresésünkre azt mondta, a befóliázott teraszok kialakítása törvényes is, meg nem is:
Elmondta, a törvény legkevesebb két falról beszél, de kiskapunak felel meg az, ha a fóliát nem tekintik falnak: ha a legkisebb részletekig szigorúak lennének, akkor lehetne azt mondani, hogy törvénytelen az említett teraszok kialakítása, de a törvény többféleképpen értelmezhető. Hozzátette, értelmezniük kell a törvényt oly módon, hogy mindenkinek „megélhetést” biztosítsanak.
Elmondta azt is, a rendőrség azt vette figyelembe, hogy az ily módon kialakított teraszokon a dohányzók úgy tudnak ennek a szenvedélynek élni, hogy közben nem zavarják a nem dohányzókat. A szóvivő szerint végeztek ellenőrzéseket, és bírságokat is róttak ki, emellett pedig további akciókat is fognak tartani annak érdekében, hogy senki se érezze hátrányos helyzetben magát.
Alina Maria Ciobotariu, a Hargita megyei tűzoltóság szóvivője megkeresésükre azt mondta, az említett teraszok valahol a törvényesség határán helyezkednek el, mivel az utca felőli falaik felső részén lyukak találhatók. Hozzátette, a lyukak miatt a fal nem tekinthető folytonosnak, de mindenképp vitathatónak mondható az intézkedés, ezért ők is vizsgálatokat fognak végezni ezeken a helyszíneken.
A Kovászna megyei tűzoltóság sajtószóvivője, Marius Tolvai a téma kapcsán azt mondta, szigorúan törvénytelen a befóliázott teraszok kialakítása. Hozzátette, mivel a jogszabály úgy fogalmaz, hogy bármilyen bekerített rész, amelynek van teteje és legkevesebb két fala, függetlenül attól, hogy milyen anyagból készült, zárt térnek bizonyul, ezért törvénytelen. A szóvivő a bírságok szigorúságára is felhívta a figyelmet, és azt mondta, nem javasolja, hogy a tulajdonosok hasonló megoldásokkal kísérletezzenek.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Több fesztivál és kulturális szereplő mellett idén a VIBE is csatlakozik azokhoz, akik arra bátorítják közösségüket, hogy részt vegyenek a választásokon – közlik a fesztivál szervezői.
Második alkalommal végeztek eredményes műtétet a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban úgynevezett acetabulum törés (csípőízületi vápatörés) kezelésére. Ez egy ritka, de súlyos sérülés, amely különösen nagy odafigyelést igényel.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
szóljon hozzá!