1913-ban fejezték be az építését, 1915-ben nyitották meg a Baróti Városi Kórházat
Fotó: Tuchiluș Alex
Bár a történészek szerint nem tisztázott, hogy a baróti kórház alapításának 109, vagy 111 éves évfordulóját tartja-e idén, az évszázados múlttal rendelkező egészségügyi intézménynek így is volt oka az ünneplésre szerdán: az elmúlt időszakban mind a személyzet, mind az ellátott betegek számát sikerült megsokszorozni.
2024. május 15., 18:182024. május 15., 18:18
Az eseményen egykori és jelenlegi egészségügyi dolgozók, a kisváros és Erdővidék településeinek elöljárói is megjelentek, körülbelül százötvenen, hogy
A különleges alkalmon a kórház alapítóiról, kialakulásáról és történetéről Hoffmann Edit, nyugalmazott muzeológus és történész mesélt, a jelent a kórház, város és megye képviselői vázolták fel.
Dr. Lozsádi Botond, a kórház igazgatója
Fotó: Tuchiluș Alex
Lozsádi Botond kórházigazgató hét évvel ezelőtt került vezetői pozícióba. Mint mondta,
A sürgősségi osztályon ellátott betegek száma hét évvel ezelőtt 3700 körül alakult, mostanra 12 ezer személynél tartanak. Úgy véli, hogy
„Szükség van erre a kórházra, a minőségi ellátásra, hogy a beteg elégedetten tudjon távozni” – fogalmazott Lozsádi Botond.
Ápolók, orvosok is jelen voltak az ünnepségen
Fotó: Tuchiluș Alex
Benedek-Huszár János, Barót polgármestere is szólt az egybegyűltekhez.
– vélekedett az elöljáró.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke azt emelte ki, hogy egykor mindössze három, ma viszont 125 alkalmazottal működik az intézmény, főként erdővidéki munkaerővel, és „mindez ma nem lenne így, ha 2010-ben nem sikerült volna megmenteni a kórházat, amikor sok vidéki településen megszüntették az ellátást”.
Hoffmann Edit mesélte el a kórház történetét
Fotó: Tuchiluș Alex
Fizikai formát öntött eszme
Hoffmann Edit muzeológus, történész idézte fel a kórház alapításának történetét, azt, hogy miként is vált 26 év alatt az eszméből valóságos kórházépület.
– kezdte visszaemlékezését a muzeológus. Már a kórház alapításának eszméje előtt is jegyeztek bányaorvosokat Baróton, ami arra engedett következtetni, hogy
Ám csak 1887-ben fogalmazták meg ténylegesen a kórházalapítási szándékot, ugyanekkor intézőbizottságot is létrehoztak, élén dr. Hajós Bélával.
– emlékeztetett Hoffmann Edit.
1892 márciusában mondták ki az egylet megalakulását, megtárgyalták az alapszabályát, a kórháztervezés hivatalos folyamata ekkor indulhatott el. Hosszú tárgyalások eredményeként
Innen ered a megosztottság, hogy az intézmény napjainkban, 2024-ben pontosan hányadik évfordulóját ünnepli.
Névre szóló plakettekkel ismerték el a nyugdíjazott munkatársakat
Fotó: Tuchiluș Alex
„Sajnos ez a pillanat nincs megörökítve általam ismert forrásban. Jó lenne időkapszulába szállni és visszarepülni az időben annyit, hogy láthatnánk azoknak az embereknek az arcát, akik annyi esztendőn keresztül, kis túlzással élve, vért izzadva, emberfeletti kitartással, de emberre jellemző konoksággal vívták meg e tenyérnyi vidék harcát egy olyan intézmény létesítéséért, amit a 21. század tízes éveiben majdnem elveszítettünk, ha nincs bennünk az a ragaszkodás az ember teremtette értékek iránt” – fogalmazott a történet összegzésében a muzeológus.
Az eseményen áldást mondott Tordai Árpád református lelkipásztor. Énekelőadást tartottak a helyi iskolák diákjai, a Baróti Városi Kórházból nyugdíjba vonultak munkáját pedig emlékplakettek átadásával ismerték el. A rendezvényt a Dr. Simonffy Sámuel Alapítvány, a baróti kórház és a helyi önkormányzat szervezte a Barót 800 programsorozat részeként.
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!