Bálba hívták a gyergyói települések népi adatközlőit

Bálban a gyergyói települések adatközlői. Van kitől átörökíteni a hagyományos lépéseket •  Fotó: Pethő Melánia

Bálban a gyergyói települések adatközlői. Van kitől átörökíteni a hagyományos lépéseket

Fotó: Pethő Melánia

Mondhatni „egy húron pendült” mindenki, aki részt vett a pénteki Gyergyai Hagyományos Bálban, Szárhegyen. Bár Gyergyó különböző településeiről érkezett a mulatságra a mintegy kétszáz résztvevő, a népzene és a néptánc szeretete tökéletessé tette az együttlétüket, hajnalig rúgták a port, énekeltek, zenéltek a rendezvénynek otthont adó művelődési házban.

Pethő Melánia

2018. január 29., 13:072018. január 29., 13:07

A bálra többnyire olyan idős személyek kaptak meghívást, akik ismerői a hagyományos népzenének, néptáncnak. A házigazda

Szárhegy és a községhez tartozó Güdüc településről részt vevők mellett Alfaluból, Csomafalváról, Újfaluból Remetéről, Ditróból, Orotváról érkeztek zenészek, énekesek, táncosok a mulatságra.

Olyan személyek, akikről köztudott, hogy hamisítatlanul őrzik és művelik a népi kultúrát.

A gyimesi Öregek Bálja mintájára

A szárhegyi önkormányzat, a Torzsások Kulturális és Turisztikai Egyesülete, illetve a Hagyományok Háza közös rendezvényét több céllal tartották.

Idézet
Az időseknek lehetőséget adni, hogy úgy mulassanak, mint régen, másrészt a táncokat és az elhangzó zenét, énekeket fel is gyűjteni azért, hogy megmaradjon az utókornak. Cél továbbá, hogy ezekkel a rendezvényekkel példát mutassunk a fiataloknak abban, hogy a hagyományos zenére lehet még jól mulatni

– fejtette ki lapunknak Molnár Szabolcs, a Hagyományok Házának erdélyi munkatársa. A rendezvény ötletének eredetéről elmondta,

Borospatakon szervezték az elsőt, évekkel ezelőtt, Öregek Bálja néven, azoknak a gyimesi adatközlőknek a tiszteletére, akik Sára Ferenc néptánc- és népzenekutató gyűjtőmunkáját segítették.

A bál sikere folytatásra sarkallta a szervezőket, így az első mintájára minden évben hagyományos mulatságot tartanak a népi kultúra ápolóinak. Amikor a Hagyományok Háza megalapította erdélyi hálózatát, akkor lehetőséget biztosított arra, hogy máshol is szervezzenek hasonló bálokat. Gyergyószéken tavaly tartották az elsőt, Remetén, és már akkor jelezte Szárhegy polgármestere, hogy a következő mulatságnak az általa vezetett község szívesen lesz házigazdája – tájékoztatott Molnár Szabolcs.

Idézet
Gyergyóban szerencsés a helyzet, lévén, hogy vannak polgármesterek, akik tesznek azért, hogy a népi kultúra éljen a vidéken, és hála Istennek itt még vannak olyan táncosok, zenészek, akik kiválóan művelik a helyi népi kultúrát, érdemes tőlük tanulni

– tette hozzá. Ugyanakkor elmondta, tavaly a Székelyudvarhely melletti Etéden is megszervezték a hagyományos bált, az idén pedig tartanak még hasonlót a Maros megyei Szászcsáváson és Berkenyében, illetve a Szilágy megyei Sarmaságon is.

A bálon sikerült újabb, eddig nem ismert adatközlőket is felfedezni •  Fotó: Pethő Melánia Galéria

A bálon sikerült újabb, eddig nem ismert adatközlőket is felfedezni

Fotó: Pethő Melánia

Az idősek még mindig tartogatnak újdonságokat

„A bálok meghívásos alapon működnek. Elsősorban olyan idősebbeket hívunk meg, akikről tudjuk, hogy él bennük még a hagyományos tánc, zene, ezekben otthon mozognak, és olyan fiatalok is meghívást kapnak, akik egy adott falu tánccsoportjának tagjai.

Idézet
A jövőben sem szeretnénk nyitottá tenni ezeket a mulatságokat, így próbáljuk elkerülni azt, hogy idő múltán akár turisztikai program legyen a rendezvény, mert akkor elvesztené a bensőséges jellegét

– fejtette ki a Hagyományok Házának munkatársa. A bensőséges hangulat az adatgyűjtés szempontjából is igen fontos – mutatott rá. A mulatságok történéseit kamerákkal rögzítik, a filmezett anyagok a Hagyományok Háza online adatbázisába kerülnek, ahol minden érdeklődő hozzáférhet.

Idézet
Ha Bartók Bélának lett volna egy olyan kamerája, mint amilyennel most filmezünk, elképesztő mennyiségű anyag maradt volna hátra, de az akkori technikai adottságok miatt nagyon keveset sikerült rögzíteni. Most a helyzet fordított: megvan a lehetőség a rögzítésre, viszont már kevésbé van amit

– mutatott rá Molnár Szabolcs, mindazonáltal meggyőződéssel jelentette ki, hogy a bálozó idősek még mindig tartogatnak újdonságnak számító meglepetéseket a szakma számára. „Igen, tudnak mutatni újdonságot is, mivel ez egy élő kultúra. Minden egyes jó táncos egyfajta koreográfus is” – fogalmazott.

„Házigazdának lenni boldogság”

„Házigazdája lenni egy ilyen rendezvénynek boldogság. A szervezés munkával jár, de felrázza a közösséget, ugyanakkor a településre mások is felfigyelnek, a szervezésnek pedig az az üzenete, hogy a házigazda település szereti ezt a kultúrát és a szomszédjait is, hogyha őket is meghívja egy ilyen rendezvényre” – fejtette ki lapunknak Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere. Rámutatott,

Gyergyószárhegy közössége tudatosan támogatja a népi kultúrát, kutatja saját településének hagyományait.

Céljuk, hogy a Lázár grófok révén elpolgáriasodott községbe ismét felélesszék a népi életformát, a régi szokásokat.

Idézet
A szomszédságban vannak olyan települések, például Újfalu, Kilyénfalva, Csomafalva, ahol konzerválták ezeket az értékeket: kihúzzák a kasztent, és ott van a népviselet. Nálunk ezek az értékek kivesztek, rekonstruálni, pótolni, kell. Erre erősítünk rá

– fogalmazott Danguly Ervin. Hangsúlyozta, hogy a tudatos törekvésnek köszönhetően Szárhegy, a Cika hagyományőrző csoport révén, fontos szerepet játszott az 1990-es évek elején a vidék táncházmozgalmának újjáélesztésében, a népi hagyományok ápolásában, és ma is fontos szerepe van ezek éltetésében.

•  Fotó: Pethő Melánia Galéria

Fotó: Pethő Melánia

Lesz folytatás

Az említettekről tanúskodtak a Cika hagyományőrző énekcsoport tagjai a pénteki bálon, a fiatal énekes lányok gyergyói népdalokkal szórakoztatták a résztvevőket. Szintén Gyergyó népi kultúrájának szeletkéit villantották fel a gálaelőadás fellépői: a magyarországi Pendely énekegyüttes, illetve a szintén Magyarországról érkezett Farkas Tamás és táncospárja, Farkas Ágnes.

A Fölszállott a páva televíziós vetélkedőből ismert előadóknak a bemutatott produkcióik mellett azért is szólt a taps, hogy a tévéadásban az egész világ előtt villantották meg a gyergyói népi kultúra egy részét.

Vastaps szólt az alfalvi Vizoli Demeter bácsinak is, mert az ő közlésével sikerült felgyűjteni többek között azokat a dalokat is, amelyekkel a Pendely együttes versenybe szállt a tévés vetélkedőn, és amiket a szárhegyi bálon is elénekeltek. Farkas Tamás gyergyói verbunkot adott elő, táncospárjával pedig gyergyói páros táncokat mutattak be a bál gálaműsorán.

A színpadon zajló produkciók mintegy folytatásaként kapcsolódtak be a mulatságba a bálozók, ropták, figurázták a lépéseket a vidék népi muzsikusaiból és énekesekből álló Karmazsin népi együttes dallamaira.

Idézet
Reményen felüli mulatság kerekedett. Sikerült újabb, eddig nem ismert adatközlőket is felfedezni. A szervezéshez pedig kedvet kaptak a szomszédok: jövőre Ditró, 2020-ra pedig Alfalu kérte a bált

– tudtuk meg utólag a szervezőktől.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 12., kedd

Elektronikai hulladékgyűjtés Gyergyószentmiklóson

Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.

Elektronikai hulladékgyűjtés Gyergyószentmiklóson
2024. november 12., kedd

Túlélt egy fagyos éjszakát a hegyekben a fiatal ukrán menekült, apjával találkozhat a megmentése után

Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.

Túlélt egy fagyos éjszakát a hegyekben a fiatal ukrán menekült, apjával találkozhat a megmentése után
2024. november 12., kedd

Holtan találták meg az eltűnt marosvécsi férfit

Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.

Holtan találták meg az eltűnt marosvécsi férfit
2024. november 12., kedd

Mentőövet dobott a kormány Maroshévíznek

Jelentős támogatást kapott Maroshévíz a kormánytól, amelynek segítségével a nehéz pénzügyi helyzetbe került város meg tudja oldani a sürgősebb problémáit. Lesz fűtés az iskolákban, és a téli útkarbantartásra is jut pénz.

Mentőövet dobott a kormány Maroshévíznek
2024. november 12., kedd

Összefogott az RMDSZ az egyik román párttal, egy alpolgármester a jutalom

Megannyi találgatás előzte meg, hogy kik lesznek Marosvásárhely alpolgármesterei az új mandátumban. Az RMDSZ-nek csak tíz tanácsosa lett a huszonhárom tagú testületben, így szüksége volt egy erős szövetségesre. Egyezség született.

Összefogott az RMDSZ az egyik román párttal, egy alpolgármester a jutalom
2024. november 12., kedd

Számít a csíkszeredai olvasók véleménye

Számít olvasói visszajelzése a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárnak, ennek érdekében kérik őket, kérdőív kitöltésével segítsék munkájukat.

Számít a csíkszeredai olvasók véleménye
2024. november 12., kedd

Négyszáz kilométernyi kerékpárút – álom vagy távlati terv?

Marosvásárhelytől Marosugráig, Balavásártől Nagyernyéig rajzolták meg a kerékpárutakat, összekötve a településeket, a turisztikai látványosságokat. Kiderült: Marosvásárhelyen és környékén négyszáz kilométernyi kerékpárutat kellene, lehetne kiépíteni.

Négyszáz kilométernyi kerékpárút – álom vagy távlati terv?
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!