Bálban a gyergyói települések adatközlői. Van kitől átörökíteni a hagyományos lépéseket
Fotó: Pethő Melánia
Mondhatni „egy húron pendült” mindenki, aki részt vett a pénteki Gyergyai Hagyományos Bálban, Szárhegyen. Bár Gyergyó különböző településeiről érkezett a mulatságra a mintegy kétszáz résztvevő, a népzene és a néptánc szeretete tökéletessé tette az együttlétüket, hajnalig rúgták a port, énekeltek, zenéltek a rendezvénynek otthont adó művelődési házban.
2018. január 29., 13:072018. január 29., 13:07
A bálra többnyire olyan idős személyek kaptak meghívást, akik ismerői a hagyományos népzenének, néptáncnak. A házigazda
Olyan személyek, akikről köztudott, hogy hamisítatlanul őrzik és művelik a népi kultúrát.
A szárhegyi önkormányzat, a Torzsások Kulturális és Turisztikai Egyesülete, illetve a Hagyományok Háza közös rendezvényét több céllal tartották.
– fejtette ki lapunknak Molnár Szabolcs, a Hagyományok Házának erdélyi munkatársa. A rendezvény ötletének eredetéről elmondta,
A bál sikere folytatásra sarkallta a szervezőket, így az első mintájára minden évben hagyományos mulatságot tartanak a népi kultúra ápolóinak. Amikor a Hagyományok Háza megalapította erdélyi hálózatát, akkor lehetőséget biztosított arra, hogy máshol is szervezzenek hasonló bálokat. Gyergyószéken tavaly tartották az elsőt, Remetén, és már akkor jelezte Szárhegy polgármestere, hogy a következő mulatságnak az általa vezetett község szívesen lesz házigazdája – tájékoztatott Molnár Szabolcs.
– tette hozzá. Ugyanakkor elmondta, tavaly a Székelyudvarhely melletti Etéden is megszervezték a hagyományos bált, az idén pedig tartanak még hasonlót a Maros megyei Szászcsáváson és Berkenyében, illetve a Szilágy megyei Sarmaságon is.
A bálon sikerült újabb, eddig nem ismert adatközlőket is felfedezni
Fotó: Pethő Melánia
„A bálok meghívásos alapon működnek. Elsősorban olyan idősebbeket hívunk meg, akikről tudjuk, hogy él bennük még a hagyományos tánc, zene, ezekben otthon mozognak, és olyan fiatalok is meghívást kapnak, akik egy adott falu tánccsoportjának tagjai.
– fejtette ki a Hagyományok Házának munkatársa. A bensőséges hangulat az adatgyűjtés szempontjából is igen fontos – mutatott rá. A mulatságok történéseit kamerákkal rögzítik, a filmezett anyagok a Hagyományok Háza online adatbázisába kerülnek, ahol minden érdeklődő hozzáférhet.
– mutatott rá Molnár Szabolcs, mindazonáltal meggyőződéssel jelentette ki, hogy a bálozó idősek még mindig tartogatnak újdonságnak számító meglepetéseket a szakma számára. „Igen, tudnak mutatni újdonságot is, mivel ez egy élő kultúra. Minden egyes jó táncos egyfajta koreográfus is” – fogalmazott.
„Házigazdája lenni egy ilyen rendezvénynek boldogság. A szervezés munkával jár, de felrázza a közösséget, ugyanakkor a településre mások is felfigyelnek, a szervezésnek pedig az az üzenete, hogy a házigazda település szereti ezt a kultúrát és a szomszédjait is, hogyha őket is meghívja egy ilyen rendezvényre” – fejtette ki lapunknak Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere. Rámutatott,
Céljuk, hogy a Lázár grófok révén elpolgáriasodott községbe ismét felélesszék a népi életformát, a régi szokásokat.
– fogalmazott Danguly Ervin. Hangsúlyozta, hogy a tudatos törekvésnek köszönhetően Szárhegy, a Cika hagyományőrző csoport révén, fontos szerepet játszott az 1990-es évek elején a vidék táncházmozgalmának újjáélesztésében, a népi hagyományok ápolásában, és ma is fontos szerepe van ezek éltetésében.
Fotó: Pethő Melánia
Az említettekről tanúskodtak a Cika hagyományőrző énekcsoport tagjai a pénteki bálon, a fiatal énekes lányok gyergyói népdalokkal szórakoztatták a résztvevőket. Szintén Gyergyó népi kultúrájának szeletkéit villantották fel a gálaelőadás fellépői: a magyarországi Pendely énekegyüttes, illetve a szintén Magyarországról érkezett Farkas Tamás és táncospárja, Farkas Ágnes.
Vastaps szólt az alfalvi Vizoli Demeter bácsinak is, mert az ő közlésével sikerült felgyűjteni többek között azokat a dalokat is, amelyekkel a Pendely együttes versenybe szállt a tévés vetélkedőn, és amiket a szárhegyi bálon is elénekeltek. Farkas Tamás gyergyói verbunkot adott elő, táncospárjával pedig gyergyói páros táncokat mutattak be a bál gálaműsorán.
A színpadon zajló produkciók mintegy folytatásaként kapcsolódtak be a mulatságba a bálozók, ropták, figurázták a lépéseket a vidék népi muzsikusaiból és énekesekből álló Karmazsin népi együttes dallamaira.
– tudtuk meg utólag a szervezőktől.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
Jelentős támogatást kapott Maroshévíz a kormánytól, amelynek segítségével a nehéz pénzügyi helyzetbe került város meg tudja oldani a sürgősebb problémáit. Lesz fűtés az iskolákban, és a téli útkarbantartásra is jut pénz.
Megannyi találgatás előzte meg, hogy kik lesznek Marosvásárhely alpolgármesterei az új mandátumban. Az RMDSZ-nek csak tíz tanácsosa lett a huszonhárom tagú testületben, így szüksége volt egy erős szövetségesre. Egyezség született.
Számít olvasói visszajelzése a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárnak, ennek érdekében kérik őket, kérdőív kitöltésével segítsék munkájukat.
Marosvásárhelytől Marosugráig, Balavásártől Nagyernyéig rajzolták meg a kerékpárutakat, összekötve a településeket, a turisztikai látványosságokat. Kiderült: Marosvásárhelyen és környékén négyszáz kilométernyi kerékpárutat kellene, lehetne kiépíteni.
szóljon hozzá!