
A tervezők mutatták be a mestertervet
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelytől Marosugráig, Balavásártől Nagyernyéig rajzolták meg a kerékpárutakat, összekötve a településeket, a turisztikai látványosságokat. Kiderült: Marosvásárhelyen és környékén négyszáz kilométernyi kerékpárutat kellene, lehetne kiépíteni.
2024. november 12., 14:132024. november 12., 14:13
2024. november 12., 14:132024. november 12., 14:13
Fényévnyi távolságra állunk még a településeket összekötő, vagy akár országokon átívelő kiépített bicikliutaktól, sajnálatos módon még a nagyobb településeken sincs összefüggő kerékpárút-hálózat. Kedden Marosvásárhelyen közvitát tartottak, amelyen többek között bemutatták a megyeszékhely és a peremtelepüléseket összekötő, 412 kilométernyi bicikliút-hálózat mestertervét.
A mestertervet Lukács Péter tervezőmérnök mutatta be, kiemelve, kidolgozásakor figyelembe vették a meglevő úthálózatot, de azt is, hogy melyik településen hányan laknak, hol hány munkahely van, milyen fejlődési lehetőségei vannak egy-egy településnek, illetve azt is, hogy mennyire vonzó a turisták számára. Megtudtuk,
De összekötötték a megyeszékhellyel a környékbeli turistalátványosságokat, kastélyokat, épített örökséget, az idelátogatókra is gondolva. Bejelölték, hol lehetne kerékpárkölcsönzőket kialakítani, sőt azt is megfogalmazták, hogy
Molnár Lajos, a metropoliszövezet vezetője elmondta, a mesterterv egy javaslatcsomagot tartalmaz, amelyet alapul vehet az érintett tizenkilenc önkormányzat, amikor kerékpárutakat akarnak kiépíteni, ezekre akarnak pályázni. A metropoliszövezet által elkészített dokumentum alapján ki lehet már dolgozni a megvalósíthatósági tanulmányokat, hogy kiderüljön, milyen költséggel jár a környezetkímélő fejlesztés.
Bányai István, a Marosvásárhellyel összenőtt Jedd község polgármestere elmondta, hasznosnak tartaná, ha a tervezők egyenként egyeztetnének a polgármesterekkel, hiszen több településen, többek között náluk is van már bicikliút, és ez nem szerepel a tervben.
412 kilométernyi kerékpárútról beszéltek
Fotó: Haáz Vince
Kiemelte, náluk van egy Kincses körnek nevezett útvonal, amelyen meg lehet kerülni a községet, de kerékpárral is meg lehet tőlük közelíteni a marosvásárhelyi állatkertet, illetve Nyárádszereda felé is bicikliút vezet. Újabb fejlesztésekre készülnek, és tudja, hogy más településeken is vannak már hasonló, a mestertervben nem szereplő utak.
Heim László, a Marosszéki Közösségi Alapítvány képviselője fontosnak tartotta, hogy
Úgy értékelte, ez különösen fontos lenne Marosvásárhely, de akár a többi település esetében is, hogy a diákok biztonságosan tudjanak iskolába biciklizni.
A mesterterv készítői feljegyezték a javaslatokat, hangsúlyozva, éppen az volt a közvita célja, hogy begyűjtsék az észrevételeket és jobbá tegyék a tervet.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a hadsereg szakértői által végrehajtott robbantásos művelet eredményeként a Duna vízszintje 2 centiméterrel emelkedett a csernavodai atomerőmű környékén a hétfői szinthez képest.
Zárolták Ráduly István vagyonát – közleményben ismertette a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a háromszéki prefektus elleni vádakat. Az ügyben a prefektus mellett másik két személy ellen is eljárás folyik.
A Duna rendkívül alacsony vízállása látványos nyomot hagyott Baján: a Sugovica medre szinte teljesen kiszáradt.
A Duna vízhozama a következő napokban enyhén csökken, és augusztus 10-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
Folytatódik az idei pótérettségi, a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok kedden és szerdán vizsgáznak anyanyelvi szóbeli kommunikációs készségekből. A szóbeli vizsgák hétfőn kezdődtek a román nyelvű kommunikációs készségek felmérésével.
Közterekre, játszóterekre, parkokba helyezett ki ivókutakat a marosvásárhelyi városháza a kánikulára való tekintettel. Kedden Marosvásárhelyen narancssárga vészjelzés van érvényben, a 35 Celsius fokot is meghaladja a levegő hőmérséklete.
Az esti órákban, magasabb árakon importált elektromos energia közvetetten befolyásolni fogja az árakat az ősszel, de nem olyan mértékben, hogy jelentős áremelkedést okozzon – jelentette ki hétfőn Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Újabb 30 nappal meghosszabbította hétfőn a legfelsőbb bíróság Gigi Ștefan és Teodor Niță, a konstancai területi ügyészség két volt ügyészének előzetes letartóztatását.
A rendkívüli hőség miatt országos szinten fokozza az ellenőrzéseket a Munkaügyi Felügyelet, elsősorban azokban az ágazatokban, ahol a munkavállalók a szabadban dolgoznak, és fokozottan ki vannak téve a magas hőmérsékletnek.
Átalakul Sepsiszentgyörgy tömegközlekedése és parkolási rendszere: péntektől három új járatot indítanak. Ráadásul szinte minden buszvonal módosul, bővülnek a buszmegállók, és több ponton változnak a parkolási szabályok is.
szóljon hozzá!