Vihar után. A kidöntött szentimrei erdőrészeken már háromezer köbméter fát felleltároztak
Fotó: Gecse Noémi
Javában zajlanak a kárfelmérések az utóbbi évek egyik legnagyobb széldöntése nyomán, amely főként az alcsíki erdőket érintette: június 26-án a becslések szerint közel 19 ezer köbméter fát döntött ki a szélvihar, nagy részét a csíkszentimrei közbirtokosság erdeiben. A szakemberek szerint a végső leltárnál ennél csak több lehet.
2017. július 11., 12:202017. július 11., 12:20
Két hete söpört végig az alcsíki erdőkön az a szélvihar, amely több közbirtokosság erdejében is jelentős károkat okozott. A csíkszeredai erdészeti hivatal munkatársai június 28-án elkezdték a kárfelméréseket, amelyek három-négy hétig is elhúzódhatnak. A felmérés végén tudják megmondani, hogy pontosan mekkora mennyiséget döntött ki a szél.
– mutatott rá János Levente, a csíkszeredai erdészeti hivatal vezetője. Mint mondta, sajnos kell tartani a bogártámadástól, annak ellenére, hogy az első kirepülés tavasszal történik a fát károsító szúféléknél, de van egy testvérkirepülés is, amelynek most van az ideje. Az átvonuló vihar a zsögödi közbirtokosság területét is érintette, ott a becslések szerint 1000 köbméter a széltörés, a csíkszentléleki közbirtokosság erdejében 1300 köbméter, a csíkszentkirályi közbirtokossági erdőkben 3000, ezenkívül pedig még foltokban helyenként találnak széltörte fákat.
A csíkszentléleki közbirtokosságnál főként a sutai részt érintette a vihar, itt van negyvenéves, de hetven-nyolcvanéves erdőrész is. „Nem csak egy részt érintett, elébb-elébb egy-egy csíkot. A sutai részen, ahol az antenna van, ott ledöntött a szél másfél hektár erdőt. Várjuk, hogy történjen meg a felmérés, fel kell leltározni, hogy hány köbméter fa van pontosan kidöntve, melyik parcellában mennyi, a becslések szerint 1300 köbméter” – magyarázta Ferencz Zoltán, a szentléleki közbirtokosság elnöke. Elmondta,
a többiből a tagoknak is osztanának. De még nincs eldöntve, gyűlést fognak összehívni, hogy a tagok döntsék el, mi legyen a széldöntött fákkal.
Háromezer köbméterre becsülték a széldöntéseket a csíkszentkirályi közbirtokosság Büdösfürdő felé található erdeiben. Többnyire vágásérett fák dőltek ki, az egyik erdőrészen találhatók már az üzemtervben is elő voltak ütemezve a kitermelésre. „Ezen a részen jelenleg fokolunk. Szerződésünk van egy kitermelő céggel, és amikor az erdészet kiszámolja a pontos értéket, kezdjük a kitermelést. A cégeknek az út mellől adjuk el. A közbirtokossági tagoknak pedig kedvezményesebb áron hordunk be tűzifát, aki ki akarja venni a fenyőfából az osztalékot, ebből megteheti. A másik lehetőség, hogy értékesítjük a cégeknek, és ami kiesik, mert elszakadozott, gyenge, azt tűzifának bevisszük a tagoknak” – tudtuk meg Bors Ferenctől. A közbirtokosság elnöke úgy véli, már augusztus végén neki tudnak fogni a kitermelésnek. Bogártámadástól sem tartanak, megtették a lépéseket a bogarak elleni védekezéshez.
A legsúlyosabban a bányapataki részt érintette, itt 80–100 éves fákat döntött ki. Érintett viszont fiatal, negyvenéves fákat is. „Körülbelül 60 hektárt nagyon sújtott, a bányapataki résznél három kilométeren a patak mellett ledöntötte egészen az erdei útig. Nagy veszteség ez a közbirtokosságnak, ez ki fog hatni a következő évekre is” – magyarázta Balló Imre elnök. A közbirtokosság vezetője kifejtette, az üzemterv szerinti kitermelési lehetősége évente 5000 köbméter fa,
Azt még nem tudják, hogy a közeljövőben szükség lesz-e az üzemterv módosítására. A kidöntött fából a tagok között is osztanak szét, mert sok fát nem csak kidöntött, hanem derékba is tört a szél – a széldöntött fák harminc százalékát becsülték fel tűzifaként, mert ezeket nem lehet műfaként értékesíteni. A közbirtokosság abban a szerencsés helyzetben van, hogy van saját kitermelőcsoportja, de ezzel a jelentős famennyiséggel nem fognak tudni megbirkózni – fogalmazott az elnök.
A kidöntött szentimrei erdőrészeken már háromezer köbméter fát felleltároztak, az elnök elmondása szerint a csíkszeredai erdészet részéről nagy segítséget kaptak. Mivel tartanak a bogártámadásoktól,
Kérdésünkre, hogy mikorra tudják kitermelni a kidöntött famennyiséget, az elnök rámutatott, legalább egy év lesz szükséges a kitermeléshez. „Megjárjuk az összes parcellát. Mindenhol nincs masszív döntés, van, ahol csak becsapott közéje. Mind a két patakot érintette, Vermedtpatakát is, ott is már bélyegeztünk három parcellában. Gyakorlatilag mindenhol gond van. Hogy mekkora a kár, még nem számoltam utána. Minden attól függ, hogy milyen árban tudjuk majd értékesíteni ezeket a fákat. Ezt a pénzt külön fogjuk kezelni, hogy az elkövetkező két-három évben tudjuk a tagságnak a megfelelő járulékot kiosztani és fedezni a költségeket. Rengeteg költség lesz. Két év múlva vissza kell ültetni az egészet. Tavaly sokat – 58 ezer csemetét – ültettünk, idén kevesebbet, mert nem volt tarvágásunk, csak egészségügyi, ezért 21 ezer csemetét ültettünk,
Gabonát szállító teherautó sodródott le az úttestről csütörtökön dél körül a 11B jelzésű országút Nyerges-tetőn áthaladó szakaszán – pénteken egy időre lezárják az érintett útszakaszt, ameddig kiemelik a járművet az árokból.
Az ország valamennyi ITP-műhelyében leállt a tevékenység péntek reggel egy központi meghibásodás miatt.
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Vastag hótakaró alakult ki Székelyföld magasabb pontjain, ugyanis több helyen még csütörtök este is havazott. Ennek és a hajnali fagyoknak megfelelően a legtöbb helyen megmaradt a hó, sőt néhol jócskán gyarapodott.
Visszaállt estére az áramszolgáltatása annak a több mint tízezer fogyasztónak, akik csütörtök reggel maradtak áram nélkül Gyergyószéken – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság. Hozzátették, este már Udvarhelyszéken keletkeztek károk.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Igazán fagyos hajnalra ébredt Székelyföld a havazás után, több helyen mínusz 10, de volt, ahol mínusz 15 fok alá zuhant a hőmérséklet.
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
szóljon hozzá!