Felejthetetlen élmény fellépni a kórusnak a szórványban élők előtt
Fotó: Barabás Ákos
Elsősorban itthoni rendezvényeken, illetve Székelyföld kis falvaiban énekel a székelyudvarhelyi Balázs Ferenc Vegyeskar, azonban évek óta missziós feladatot lát el, felkeresve a szórványban élő hazai és külholni magyarokat. A kórus jövőre ünnepli megalakulásának 90. évfordulóját.
2017. október 28., 13:162017. október 28., 13:16
Református dalkörként, 1928-ban alakult a székelyudvarhelyi, 1994 óta az egykori karnagy, Balázs Ferenc nevét viselő vegyeskórus. Az 1950-es évek elején a kisiparosok, néhány év múlva pedig a Művelődési Ház kórusaként működött tovább.
Népdalfeldolgozásait a tagok mai napig éneklik, ugyanakkor zenei nagysága, sokoldalú tevékenysége, embersége előtt tisztelegve kétévente nemzetközi kórusfesztivált szerveznek – mondta Bíró Edit elnök. 1972 és 1997 között Fodor Béla, Lőke Viola, Sinka Ignác és Csutak Ildikó karnagyok álltak a formáció élén, majd Orosz-Pál József vette át a kórus vezetését.
A vegyeskarban jelenleg negyvenheten, tizenkét férfi és harmincöt nő énekel, az átlagéletkor hatvan év felett van. A tagok többsége nyugdíjas pedagógus,
míg a legifjabb, 45 éves tag három éve csatlakozott hozzájuk. Az éneklés szeretete, a sok közös élmény jó csapattá kovácsolta őket. Mindannyiuknak az itthoni éneklés jelenti az elsődlegességet, így legtöbbször Székelyudvarhelyen és a közeli falvakban lépnek fel. Emellett néhány éve
Ápolják az anyaországi testvérvárosi kapcsolatokat, ugyanakkor a külföldi meghívásoknak eleget téve Székelyföld hírét vitték Bécsbe, Rómába, Párizsba, Brüsszelbe, Prágába, illetve Pozsonyba is.
Jövőre lesz 90 éves a kórus
„A szórványban énekelve olyan élményekkel gazdagodtunk, amelyeket nem lehet elmesélni, mert nem jön át a szavakon az érzelem, a szeretet, amit kapunk az ott élő emberektől, nem lehet érzékeltetni, mit jelent székely ruhában végigvonulni a városokban, falvakban, a könnyes szemeket látni, a baráti kézfogásokat, öleléseket érezni egy-egy fellépés alkalmával” – mesélte Bíró Edit. A tavalyi kiszállás után – amelyen Bukarestbe, Resicabányára, Lugosra, valamint Brassóba látogattak – fogalmazódott meg a gondolat, hogy az idei, szeptemberi fesztiválra a szórványban élő kórusokat hívják meg, akik eleget is tettek a felkérésnek.
Először énekeltek Székelyföldön, akárcsak külföldi meghívottjuk, egy fiatal gagauzi tánc-ének együttes tagjai. Jövőre ünneplik a kórus megalakulásának kilencvenedik évfordulóját, most erre készülnek, ugyanakkor májusban Komratba, a Gagauz Autonóm Tartomány fővárosába utaznak, az idei fesztivál gagauz fellépőinek meghívására.
Civil segítségnyújtás céljából ajánlotta fel egy személy a Facebookon azt, hogy díjmentesen elszállítja saját szavazókörzetükhöz azokat a székelyudvarhelyieket, akik eddig még nem tudtak eljutni voksolni.
A számok magukért beszélnek, négy órával urnazárás előtt így áll Székelyföld a részvétellel. Összehasonlításként: Kolozs megye 55 százaléknál tart, Bukarest pedig 48 százaléknál.
Sokkal nagyobb részvételt eredményez az államelnök-választás második fordulója, mint az első. Székelyudvarhelyen is egyértelműen a szavazókedv jelentős növekedését tapasztalják a szavazóbiztosok.
Folyamatos a mozgás a háromszéki megyeközpontban a választás napján: délután négy óráig a lakosság negyvenkét százaléka voksolt. Mindeközben nagyon sokan a Sepsi OSK idegenbeli meccsét figyelik a tévében. Van ok aggodalomra.
Úgy döntött, hogy tesz egy kört az autójával Csíkszeredában, amelyre kitűzte az egyik politikai párt jelképeit tartalmazó zászlót. Nem volt jó ötlet, a rendőrök meg is büntették.
Arról, hogy ki mennyire lelkiismeretes állampolgár, mindent elmond a személyazonossági igazolványának hátsó oldala. Ide ragasztják ugyanis minden választási részvétel után az aktuális dátummal ellátott Votat-matricát.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
szóljon hozzá!