Gyakran megtörténik, hogy a rendelőkben a páciens biztosítotti státuszát sem tudják leellenőrizni az elektronikus rendszerben
Fotó: Jakab Mónika
Az egészségügyi rendszer több szolgáltatója, illetve páciensek beszámolói szerint is napok óta akadozik az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere, de a probléma gyakorisága annyira megszokottá vált az elmúlt években, hogy a szolgáltatók egy része már nem is panaszkodik, csak keserűen tudomásul veszi az újabb rendszerprobléma megjelenését. Az egészségügyi rendszer szereplői kénytelenek voltak megtanulni együtt élni az elektronikus rendszer hibáival.
2022. július 10., 22:012022. július 10., 22:01
A fennakadásokat a páciensek is érzékelik, hiszen gyakran várakozniuk kell, hogy az orvosi rendelőben vagy laboratóriumban újrapróbálkozzanak a számukra biztosított szolgáltatás érvényesítésével, amit csak a kártyával lehet elvégezni. Két páciens is beszámolt lapunknak az elektronikus rendszer akadozásáról a napokban. Egyikük szerdán kellett felkeresse háziorvosát, aki arra panaszkodott, hogy már hétfő óta akadozik a rendszer, és emiatt beteg vagy oltásra váró gyerekeket kell visszarendeljen, ugyanis nem tudja érvényesíteni a szolgáltatásokat. Egy másik pácienst laborvizsgálatra küldött el háziorvosa, ő viszont a rendszer üzemzavara miatt a laboratóriumban kell hagyja egészségügyi kártyáját, abban bízva, hogy mire visszamegy a laboreredményekért, sikerül érvényesíteniük a szolgáltatást.
A háziorvosi rendelőkben is tapasztalják a fennakadásokat, de ezek nem különböznek az évek óta ismétlődő rendszerproblémáktól – tudtuk meg Soós-Szabó Klárától, a háziorvosok szövetségének Hargita megyei vezetőjétől. „Ez már évek óta így van. Akadozva megy, időnként leáll és nem tudjuk lekérdezni a páciensnek a státuszát, hogy biztosított-e vagy nem. Van, amikor a kártyát nem olvassa, máskor a receptet nem tudjuk kiállítani. Ezek szinte naponta előfordulnak, és nagy bosszúságot jelentenek mindenkinek.
– foglalta össze a problémát a csíkszeredai háziorvos. Soós-Szabó Klára megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy az ismétlődő rendszerproblémák miatt több időt vesz igénybe egy-egy rendelés, felborul a napi programjuk, hiszen negyedórás eltéréssel jegyzik elő a pácienseket, így torlódások alakulnak ki, ami járványos időszakban nem szerencsés. Ilyenkor a pácienseknek várakozniuk kell, hogy az orvos érvényesíteni tudja a rendszerben az elvégzett szolgáltatást, értelmetlen volna visszarendelni őket egy későbbi időpontra, hiszen nem tudni, hogy akkor működni fog-e a rendszer, de a kártyát sem hagyhatják a rendelőben, hiszen a szabályzat tiltja, hogy visszatartsák a páciensek kártyáját – magyarázta a háziorvos.
Ismét akadozik az elektronikus egészségügyi kártyák rendszere. A probléma állandóan visszatér
Fotó: Jakab Mónika
Érdeklődésünkre kiderült az is, hogy a fennakadások nem mindig terjednek ki a teljes egészségügyi rendszerre, vagy az eltérő időben történő rendszerhasználat miatt nem mindenhol érzékelik a problémát. „Már hozzászoktunk ahhoz, hogy időnként nem működik és újra próbálkozni kell.
De a kolléganők azt mondják – le is kopogták –, hogy furamód, mostanában jól ment a rendszer. Természetesen várni most is kell, tehát nem instant történnek a dolgok, de ehhez már hozzászoktunk. Ez egy állandósult probléma, de nekünk az a tapasztalatunk az elmúlt időszakban, hogy talán javult a rendszer működése. Lassan működik, de nem lassabban, mint máskor, leállásokat nem tapasztaltunk. Igaz, mi csak a reggeli órákban használjuk a kártyás rendszert, és akkor nem kellene leterhelt legyen, hiszen a laborokon kívül akkor csak a járóbeteg-rendelőkben használják” – vázolta a tapasztalatokat Kádár-Dombi Péter, a Prodia laboratórium képviselője.
A gyógyszertárakban nem tapasztaltak a megszokottnál nagyobb fennakadásokat, ám ez közel sem jelenti azt, hogy elégedettek az elektronikus egészségügyi kártyákat kezelő rendszer működésével – derült ki egybehangzóan két gyógyszerész beszámolójából. Mindketten azt mondták, hogy a rendszer sose működött megfelelően. „Sose volt olyan, hogy tökéletesen működjön, nem tudom, kinek tűnt most fel, hogy akadozik, mert ez sose működött jól, én nem is tudnék semmi újat mondani erről. Hónap eleje van, az országos rendszernek ilyenkor búcsút inthetünk” – summázta a helyzetet egyikük.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!