Szondy Zoltán (középen) Szijjártó Péter magyar külügyminisztert fogadta Csíkszeredában
Fotó: Pál Zoltán
A romániai magyar önkormányzatok mindennapjaiban a sport abszolút utolsó helyen szerepel – véli Szondy Zoltán. Az FK Csíkszereda elnöke szerint a román önkormányzatoknál ez épp fordítva van. Az AUR párt például a focilelátókról szerveződve vált meghatározó magyarellenes párttá.
2024. december 30., 07:552024. december 30., 07:55
– Fennállásának talán legeredményesebb félévén van túl az FK Csíkszereda. Mi történt a nyáron, hogy 2024 végén ilyen jól állnak a dolgok?
– Kicsit viccesnek fog tűnni a válaszom, de szerintem azok a félsikerek, amiket elértünk – mivel épp egy szezon felénél tartunk –, elsősorban annak köszönhetők, hogy nem történt semmi. Mert ha belenézünk a velünk rivális fociklubok életébe, ahol tulajdonost, stadiont, edzőket és szakmai igazgatókat váltottak, vagy kéttucatnyi játékost cseréltek le (ezek mind konkrét példák), nos ehhez képest nálunk gyakorlatilag tényleg nem történt semmi.
A bajnoki címért küzdő női felnőttcsapatnál ugyanez történt: változatlan szakmai stáb, apró erősítések, hogy küzdeni tudjunk a bajnoki címért. Az akadémiáról sokat nem is kell beszélnem, mert szinte tíz éve ugyanaz a szakmai igazgatónk van; erősítésként pedig az alközpontokért és a tizennégy év alatti gyerekek szakmai képzéséért Tajti József, a magyarországi Puskás Akadémia volt szakmai igazgatója felel.
Egyre többen látogatnak ki az FK meccseire. A jó eredmény a szurkolóknak is meghozta a kedvét
Fotó: Pinti Attila
– Egy fél mondattal azért még térjünk vissza 2024 nyarára, amikor arról beszéltünk, hogy a nagy csapat esetében rövid a kispad, ezért a szakmai stáb nehezen tud jól belenyúlni a meccs hetvenedik percében. Most viszont nem ezt látjuk.
– Amikor sikerekről beszélünk, ne felejtsük el, hogy a tavaszi rájátszás megkezdése előtt az FK egyértelműen feljutásra esélyesnek számított, és az ujjaink közül csúszott ki a feljutás. Mint ahogy akkor jeleztem, azért jártunk így, mert összesen 14-15 játékossal játszottunk, és ha fizikailag nem is, fejben mégis elfogyott a társaság.
És említenék két nevet: Francisco Andersont és Babati Benjamint. Amikor őket idehoztuk tavaly, egyikük sem volt jó fizikai állapotban, de megkapták azt a türelmet, hogy építsék fel magukat. Meg is hálálták ezt a bizalmat: össze sem hasonlítható a mostani idényük a tavalyihoz képest.
– Évekkel ezelőtt Romániában furcsán hangzott a női foci, most azonban ott tartunk, hogy a bajnoki címért harcoló FK Csíkszereda még a nemzetközi porondra is kijuthat. A 2025–2026-os szezontól ugyanis az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) új női klubközi sorozatot hoz létre, az Európa-kupát.
– Már szó volt erről akkor, amikor évekkel ezelőtt elvégeztem az UEFA-képzést. Akkor el kellett döntenünk, hogy milyen úton indulunk el. A gyors és könnyű út az lett volna, ha leigazolunk egy autóbusznyi idegen játékost és az FK mezében harcolunk Székelyföldért. A másik, sokkal nehezebb út:
A másodikat választottuk. És valóban nagy hír a klub számára, hogy jó esélyünk van újabb nemzetközi szereplésre. És ez egy jelzés lenne az UEFA felé, hogy Csíkszeredában az akadémia jól működik.
A bajnokság első helyén telel az FK Csíkszereda
Fotó: Pinti Attila
– „Az akadémia jól működik” – fogalmazott. Ehhez azonban biztos anyagi háttérre van szükség. Ebben a tekintetben mi a helyzet 2024 végén?
– Három kiemelt költségvetési tételünk van. Az első az akadémia, amelyet alközpontjaival és beruházásaival együtt a magyar állam támogat, kisebb mértékben a csíkszeredai önkormányzat is.
Ide szoktuk besorolni a saját jövedelmeinket is: az UEFA támogatásait és a játékosok eladásából, televíziós jogdíjakból, reklámokból, belépőjegyekből származó összegeket. Ezekkel a felnőttcsapat szintjén rendben is vagyunk. Az első hely magasságából megengedem magamnak, hogy kajánul megjegyezzem: a román másodosztály pénzpocsékolását figyelembe véve ezzel az abszolút közepes költségvetésünkkel tudtunk eddig elsők lenni – mindez a szakmai stábot és a játékosok teljesítményét dicséri. Ezért az FK-nak meg is van a becsülete a román labdarúgásban. A harmadik tétel, ami egy jelképes kis halmocskából most már heggyé magasodott, nos ez a női felnőtt csapat büdzséje. Eddig nem tudtunk komoly támogatót szerezni számukra és nem igazán értem, hogy miért nem.
És a lányok valóban költségvetési problémát jelentenek számunkra, hiszen azt a pénzt, amit számukra biztosítunk, máshonnan kell elvonnunk. Költségvetési szempontból ezért volt számunkra nehéz év az idei. Hozzáteszem, gyakorlatilag az utolsó pillanatban sikerült ezt a problémát megoldani egy régi magyarországi barátomnak önzetlen segítségének köszönhetően. De itt meg kell jegyeznem: más romániai klubokhoz képest teljesen elhanyagolható – szinte-szinte méltatlan – támogatást kapunk a megyei és helyi önkormányzatoktól.
Nagyon jól teljesít az FK Csíkszereda felnőtt női alakulata is
Fotó: FK Csíkszereda
– Álljunk csak itt meg! Ha bármelyik találkozót nézzük a román másodosztályban, minden stadionban kiemelt helyen szerepel – akárcsak a csapatok mezén – egy-egy megyei tanács vagy helyi önkormányzat neve. Ez nekem azt sugallja, hogy a romániai magyar és a román önkormányzatok nem azonos formában viszonyulnak a sporttámogatásokhoz.
– A romániai magyar önkormányzatoknál a sport abszolút utolsó helyen szerepel. Én többször próbáltam jelezni, hogy ez miért rossz. Minden vezető, akivel beszéltem, megértette a probléma súlyát, mégsem tudták átlépni a Rubicont.
Pedig pozitív és negatív példát is tudok mondani arra, hogy mennyire fontos az a terület, ahol nem százakat, hanem tízezreket mozgatsz meg. Kezdjük egy negatív, de nagyon aktuális példával:
Csak a szokásos: idegenben általában magyarellenességgel szembesül a csapat
Fotó: FK Csíkszereda
Nem értelmiségiek hozták össze egy kávéházban, nem egyetemek folyosóin hintették el a magot, hanem úgy jött létre, hogy a legfanatikusabb – és legmagyarellenesebb – szurkolók összefogtak és megalakítottak egy pártot. Nekünk nyilván rossz, hogy létezik az AUR, és ha ez sem ébreszti fel romániai magyar vezetőket, hogy mennyire fontos
Romániában a labdarúgás, és milyen érzelmek szabadulnak fel, akkor nem tudom, hogy mi. Tárgyaltam Hargita Megye Tanácsának új elnökével, aki jó benyomást tett rám; jó munkakapcsolatban vagyok Csíkszereda polgármesterével, regionális klub lévén, Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós új polgármestereivel is megpróbálunk segíteni egymásnak – tehát nem akarom, hogy bárki is megbántódjon, de tény:
Más kérdés, hogy sokszor kaotikusan teszik ezt – de a mi akadémiánk ennyi év magyar költségvetési támogatás és folyamatos pénzügyi elszámolás után bebizonyította, hogy felelősen gazdálkodunk. Tényleg senki ne tartson hálátlannak, mert megbecsüljük, amit kapunk, de a román közeghez képest egy nullás a végéről hibádzik, mert – ellentétben a mi politikusaink többségével – a román politikusok felismerték, hogy a futballban mekkora erő van. A foci közösségformáló erejének híre az RMDSZ-es csúcsvezetéshez még nem jutott el.
A Bukaresti Steaua stadionjában mindig magyarellenes felirat fogadja a székely csapatot
Fotó: FK Csíkszereda
– Ha már belementünk a dolgok mélyébe, engedje meg, hogy még egy kicsit maradjunk is ott. 2024 a választások éve volt, ez hogyan csapódott le a klub mindennapjaiban? Egy adott pillanatban még szavazásra buzdító közleményt is kiadott a klub.
– Sosem titkoltuk, hogy mi a magunk szerény eszközeivel az erdélyi magyarságot próbáljuk képviselni. Ezért nem szóltunk bele az önkormányzati választáson egyetlen magyar-magyar párharcba sem (külön felhívtam erre az edzőink figyelmét, hogy még véletlenül se történjen meg az, mint sok román klubnál, hogy az edzők egy-egy jelöltnek szórólapoztak). Azonban azokban a választási csörtékben, ahol egyik oldalon voltak a magyarok, olyankor mi is azon az oldalon álltunk. Ilyen volt a parlamenti választást megelőző kampány. Hangsúlyozom, nem adott RMDSZ-es politikus fizetéséért vagy állásáért léptünk fel, hanem az erdélyi magyar közösség jövőjéért. Amúgy meglepetésként ért minket az, hogy ennyire meglepetésként érte a magyar
vezetőinket a szélsőséges román erők előretörése. Mi évek óta jelezzük, hogy terjed a magyarellenesség. Minden fórumon harcolunk ez ellen.
Tehát ott vagyunk az arcvonalban. És amikor egy-egy lelátó legalább húsz százaléka magyarellenes, akkor az azt jelenti, hogy a mindennapi életben is van legalább húsz százaléknyi szélsőséges, magyarellenes. Nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy törvényhozóink megtesznek-e néhány lépést, hogy kiszorítsák a magyarellenességet a stadionokból.
Fotó: Borbély Fanni
– De hát erre nincs törvény, jogszabály?
– Van ugyan, de nem jó. A jelenlegi jogszabályok ugyanis a klubot sújtják, ami káros, ezért meg kell változtatni. Mondok egy konkrét példát: Nagyváradon az FC Bihar elleni októberi meccsünkön a nagyváradi vendéglátó klub vezetősége több mint úriemberi módon, mondhatni barátian fogadott minket. A találkozón a közönség kilencven százaléka korrekt módon végigkövette a meccset, buzdították a sajátjaikat, időnként szidták a bírót, de semmilyen magyarellenes megnyilvánulás nem volt tapasztalható. De adott pillanatokban a kemény mag, 100-200 ember a legundorítóbb magyarellenes kiszólásokkal színesítette a légkört. Kérdem én: büntetést érdemel ezért a klub abszolút korrekt vezetősége? Nem:
Szinte meccsről meccsre azzal szembesülök, hogy sosem magyarellenes a többség, csak egy hangos kisebbség rontja el a hangulatot, amelynek tagjai tudják, hogy őket úgysem fogják megbüntetni.
– Akkor azt javaslom, hogy ezen a beszélgetésen keresztül adjunk munkát a parlamenti képviselőinknek és szenátorainknak.
– A politikai támogatást ezekben az ügyekben mi évek óta várjuk. És itt megint hozzáteszek valamit: a Sepsi OSK elleni magyarellenes ügyekben például civil szervezetek járnak el. De civil szervezeteknek kell védeni a magyarság jogait? Miért van politikai képviseletünk? Civil szervezetekre szavaztunk a parlamenti választásokkor?
A december 24. és 27. közötti akcióik és ellenőrzéseik során összesen 8449 kilogramm pirotechnikai eszközt koboztak el a hatóságok, több mint 247 800 lej értékben.
Több mint 166 300 román és külföldi állampolgár lépte át Románia államhatárát pénteken a be- és kilépőoldalon, mintegy 45 100 járművel – tájékoztatott szombaton a határrendészet.
Ugye, fiúk szép élet a katonaélet – állapítja meg a közismert nóta, de vajon milyen is volt valójában? Többek között erre is választ kapunk Csikány Tamás nálunk is bemutatott, A székely határőr-gyalogezredek története, 1762–1851 című könyve alapján.
A felvidéki Boly település egyik házának padlásán találtak rá nemrég egy katonaládára, amelynek tulajdonosa a székelybetlehenfalvi Szabó György volt. A láda „elindult” hazafele, az eddig ismert történetét Berekméri Róbert levéltáros meséli el.
Az állami erdőgazdálkodási vállalat, a Romsilva kezelésében lévő erdőkben az idei év első 11 hónapjában 650 tűzeset történt, amelyek összesen 8845,21 hektár területet érintettek.
A romániaiak több mint negyede (27 százaléka) pesszimista a 2025-ös év kilátásaival kapcsolatban – derül ki Reveal Marketing Research felmérésének pénteken közzétett eredményeiből.
A nem kormányzati ügyfelek bankbetétei idén novemberben az előző hónaphoz képest 2,1 százalékkal, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 10,6 százalékkal emelkedtek a Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken közzétett adatai szerint.
Egy „elszabadult” autó miatt sérült meg egy idős nő Szászrégenben péntek reggel – tájékoztat a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Január 11-től felfüggeszti a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről induló járatait a Fly Lili légitársaság. Jövő év elejétől így csupán a Wizz Air által üzemeltetett járatokkal lehet majd utazni Londonba, Dortmundba és Budapestre.
Három Kovászna megyei fiatal balesetezett Szeben megyében péntekre virradóra, egyikük kizuhant az autóból és életét vesztette.
2 hozzászólás