Az agyunknak sem mindegy, hogy mit eszünk

•  Fotó: Wegener Pro Sanitate/Facebook

Fotó: Wegener Pro Sanitate/Facebook

A főzés nem egyszerűen csak házimunka, hanem egy kreatív folyamat, lehetőség az elmélyülésre, a fókuszált figyelemre. Az elfogyasztott ételek pedig nem csupán testünket, lelkünket is táplálják – mondta el Dimén-Varga Tünde pszichológus, gasztroblogger.

Farkas Áron

2024. március 24., 18:292024. március 24., 18:29

Konyhapszichológia, avagy a főzés, az evés és a lelkünk címmel tartott előadást Dimén-Varga Tünde pszichológus, gasztroblogger a héten a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központban.

A Tudástár-előadássorozat részeként megvalósult eseményen

a táplálkozás, valamint a sütés-főzés mentális egészségre gyakorolt hatásairól, illetve ezek kulturális vonatkozásairól is szó esett.

•  Fotó: Wegener Pro Sanitate/Facebook Galéria

Fotó: Wegener Pro Sanitate/Facebook

Bevezetőjében Dimény-Varga Tünde elmondta, hogy véleménye szerint a konyhában történő dolgok nemcsak fiziológiai-, hanem lelki értelemben is fontosak.

Idézet
Vallom, hogy a főzés nem egyszerűen csak házimunka, hanem egy kreatív folyamat, lehetőség az elmélyülésre, a fókuszált figyelemre, az elfogyasztott ételek pedig nem csupán testünket, lelkünket is táplálják”

– fogalmazott, majd azokat a tápanyagokat, ételeket ismertette, amelyek pozitív hatással vannak az agyunkra, mentális egészségünkre.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Mentális egészségünkre is hatással van az, amit eszünk

Elhangzott, hogy a kutatások szerint a zöld színű ételek (leveles zöldségek, salátafélék, zöld fűszerek, brokkoli, zöld bab stb.) fogyasztása késlelteti a kognitív hanyatlást, míg az omega-3 zsírsavakat tartalmazó halfélék (lazac, tonhal, szardínia, szardella, tőkehal) az Alzheimer-kór megelőzésében játszanak szerepet.

A bogyós gyümölcsök flavonoid-tartalmuk által segítik a memóriát, akárcsak a fekete csokoládé, amelynek tanulást-segítő és hangulatjavító hatása szintén ismert.

A koffein élénkítő hatása mellett javítja a kognitív funkciókat is,

az olajos magvak pedig jobb a vérnyomás stabilizálása által hozzájárulnak az agyérrendszeri betegségek megelőzésében.

A tojás kiváló hangulatstabilizátor, míg az avokádónak a kognitív funkciók megőrzésében van szerepe.

Idézet
Nyilván ennél sokkal több étel hat jótékonyan az agyunk és pszichénk működésére, de ezek azok az ételek, amelyek mögött komoly tudományos bizonyítékok állnak, hogy tényleg így működnek”

– magyarázta az előadó.

•  Fotó: Wegener Pro Sanitate/Facebook Galéria

Fotó: Wegener Pro Sanitate/Facebook

A konyhatechnológiai eljárások közül a fermentálás jótékony hatásait emelte ki, ugyanis

a tejsavas erjesztéssel elkészített ételek (muratura, hordós káposzta, savanyú uborka stb.) csökkentik az észlelt stressz mennyiségét.

„Ezek az erjesztési folyamatok nagyon régiek, az ipari tartósítás előtti korszakban csak ilyen módon tudták tartósítani a zöldségeket és gyümölcsöket.

Idézet
Az erjesztéssel készülő ételekkel rendkívül sok értékes baktériumot tudunk bevinni a szervezetünkbe, változatosabb lesz ezáltal a bélflóránk, és ez a mentális állapotunkat is pozitívan befolyásolja”

– hangsúlyozta a szakember.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Az emésztésünk is hatással van a mentális állapotunkra

Kitért az úgynevezett bél-agy tengelyre is, amely egy idegrendszeri kommunikációs csatorna az emésztőrendszer és az agy között, folyamatos információcserét biztosítva a két terület között. Mint mondta,

az emésztésünk hatással van az agyi funkcióinkra, mentális állapotunkra is.

Például, ha valamilyen emésztőrendszeri panaszunk van, az a hangulatunkra is hatással lesz. De ennek fordítottja is igaz:

ha rossz a hangulatunk, akkor gyakran nincs étvágyunk, gyomorpanaszaink vannak, vagy éppen túlevéssel próbálunk kompenzálni.

„A hangulatszabályozó szerotonin-készletünk 95 százaléka a beleinkben található, és ez befolyásolja mind az emésztést, mind a hangulatot” – tette hozzá. Dimény-Varga Tünde elmondta:

eddig két típusú táplálkozási módról bizonyosodott be, hogy befolyásolják a pszichés állapotot, ezek a mediterrán diéta, illetve az időszakos böjtölés.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A mediterrán diéta a Földközi-tenger vidékére jellemző, friss zöldségek, halak, fehér húsok, babfélék fogyasztását helyezi előtérbe, pozitív hatásai miatt 2010-ben a világörökség részévé nyilvánították. Az időszakos böjtölés időablakos táplálkozást jelent, vagyis a nap egyik részében fogyasztunk élelmiszert, a többi részében pedig egyáltalán nem.

A hosszú, táplálékmentes időszakoknak egészségmegőrző hatásuk van, ugyanis a szervezet ilyenkor „nagytakarítást” végez, eltávolítja a hibás sejteket

– hangzott el.

A folytatásban az előadó a sütés-főzés pozitív mentális hatásait mutatta be. Kiemelte, hogy

a főzés kiváló lehetőséget nyújt a tudatos jelenlétre (mindfulness), a flow-élmény megtapasztalására és az elcsendesülésre, ugyanakkor stresszoldó hatása van és fejleszti a kreativitást is.

Általa megélhetjük a gondoskodás érzését, kommunikálhatunk, erősíthetjük önbizalmunkat és kapcsolatainkat, valamint a türelmünket is fejleszthetjük.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Ahol száz év fölött is egészségesek az emberek

A főzés és a táplálkozás kulturális vonatkozásai kapcsán Dimén-Varga Tünde elmondta, a hely és a történelmi idő, amiben élünk nagyban meghatározza, hogy miket fogyasztunk, hogyan főzünk. Ennek kapcsán beszélt az úgynevezett kék zónákról is, amelyek

olyan földrajzi területek, ahol különösen magas az idős – akár száz évet is megélő – és ezzel együtt egészséges emberek aránya.

A kutatók egyelőre öt ilyen zónát fedeztek fel, ezek Szardínia (Olaszország), Okinava (Japán), Ikaria (Görögország, Nicoya-fennsík (Costa Rica) és Loma Linda (USA). Közös jellemzőjük, hogy

az ott élő emberek kevés húst, de annál több zöldséget, gyümölcsöt és olajos magvat fogyasztanak, ugyanakkor kerülik a feldolgozott élelmiszert, helyette a helyi, szezonális ételeket részesítik előnyben, amiket frissen készítenek el.

Kevesebbet és lassabban esznek, igyekeznek kellemes élménnyé tenni az étkezést, emellett aktív életmódot folytatnak idős korukban is, céljaik vannak és erősek a szociális kapcsolataik.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A gasztronómia is hozzátartozik egy kultúra megismeréséhez

Az előadó kiemelte, utazás közben érdemes odafigyelni a különböző kultúrák étkezési szokásaira és ételeire is. „Nagyon fontos, hogy lássuk az épített örökséget vagy a természeti szépségeket, de

Idézet
ahhoz, hogy egy kultúrát igazán megismerjünk, nagyon fontos, hogy az ott élő emberek ételeit is kipróbáljuk”

– fogalmazott. Hozzátette, hogy az utazás közbeni táplálkozás egyfajta tanulási folyamat is, amely által jobban megismerjük önmagunkat, valamint elfogadóbbak leszünk az idegen kultúrákkal szemben.

A gasztroblogger saját utazási élményei alapján mutatta be Marokkó, Szicília, Grúzia, Törökország, Portugália, Andalúzia és Izland gasztronómiai sajátosságait és jellemző ételeit, majd az étkezési szokások és az identitás kapcsolatát boncolgatta. Ennek részét képezik

a közös étkezések, a gasztro-hagyományok és a családi receptek is.

„Azt kívánom önöknek, hogy legyenek saját, családi gasztro-hagyományaik, ezeket tudják átadni a fiatalabbaknak, illetve tudjanak olyan asztal körüli, étkezéssel kapcsolatos hagyományokat teremteni a családban, amelyeknek aztán olyan ereje lesz, hogy megvédik a gyermekeket a nehéz élethelyzetekben” – zárta előadását Dimén-Varga Tünde, majd a közönség soraiból érkező kérdésekre válaszolt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 03., vasárnap

Négyen meghaltak egy Maros megyei balesetben

Egy teherautó és egy személyautó ütközött össze Gernyeszegen vasárnap délután, a személyautóban utazó négy személy a helyszínen életét vesztette.

Négyen meghaltak egy Maros megyei balesetben
Négyen meghaltak egy Maros megyei balesetben
2024. november 03., vasárnap

Négyen meghaltak egy Maros megyei balesetben

2024. november 03., vasárnap

Anyaotthonból távozott csecsemőjével egy kiskorú, keresik

Egy kiskorú lány néhány hónapos kislányával önként távozott a marosvásárhelyi Materna anyaotthonból, a rendőrség keresi.

Anyaotthonból távozott csecsemőjével egy kiskorú, keresik
2024. november 03., vasárnap

Nem eldobandók a kupakok – élményre, jó lehetőségekre, egészségre válthatók

Kovászna, Hargita, Maros és Kolozs megyéből 222 óvodai csoport és iskolai osztály nevezett be a sepsiszentgyörgyi L.A.B. Életmentő Kupakok Egyesület által meghirdetett idei kupakgyűjtő versenybe az október 31-ei határidőig. De mi ennek a célja?

Nem eldobandók a kupakok – élményre, jó lehetőségekre, egészségre válthatók
2024. november 03., vasárnap

Erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája

Pál István Szalonna és Bandája négyállomásos turnéra érkezik Erdélybe. A székelyudvarhelyi, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és temesvári közönség örülhet idén ősszel zenéjüknek.

Erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája
2024. november 03., vasárnap

Igen drága vacsora volt a bitcoinnal fizetett pizza – Sebestyén Géza kriptosztorijai az MCC műhelyében

Noha a kriptovalutáknak, mint elektronikus fizetőeszközöknek, nincs se fény-, se árnyoldaluk, a velük való tranzakciók bizony lehetnek nagy sikertörténetek és nagy bukások is. „Kriptosztorikat” hallgattunk Sebestyén Gézától az MCC előadásán.

Igen drága vacsora volt a bitcoinnal fizetett pizza – Sebestyén Géza kriptosztorijai az MCC műhelyében
2024. november 03., vasárnap

Erdély, mint desztináció – mit tanulhatunk Brassótól?

Hogyan érte el Brassó, hogy turistaparadicsommá váljon? Mit tanulhatunk a parányi, de turizmusban szárnyaló Szlovéniától? Mi jelentheti Erdély számára a kitörési pontot? – ezeket a kérdéseket taglalta előadásában a Pro Economica Alapítvány vezetője.

Erdély, mint desztináció – mit tanulhatunk Brassótól?
2024. november 02., szombat

Több hektáron lángolt a száraz növényzet Gyergyóalfalu körzetében

Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.

Több hektáron lángolt a száraz növényzet Gyergyóalfalu körzetében
2024. november 02., szombat

Ezekre a sorozatokra vethetjük rá magunkat novemberben

Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.

Ezekre a sorozatokra vethetjük rá magunkat novemberben
2024. november 02., szombat

Még két hónapig megtekinthető Székelyudvarhelyen a múltbeli Budapest divatja

Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.

Még két hónapig megtekinthető Székelyudvarhelyen a múltbeli Budapest divatja
2024. november 02., szombat

Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban

A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.

Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban
Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban
2024. november 02., szombat

Csillagnézés lesz a Maros megyei múzeumban

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!