Új gazdára váró használt járművek. A járványhelyzetben kevesebben döntöttek autóvásárlás mellett
Fotó: Pinti Attila
A folyamatos csökkenést követően az elmúlt két hónapban fellendült a hazai autópiac, de még így is jóval kevesebb járművet írattak forgalomba az első tíz hónapban, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A visszaesés az új autók esetében hangsúlyosabb, de használt járművekből is kevesebbet jegyeztek be.
2020. november 29., 22:152020. november 29., 22:15
Miután az elmúlt években egyik rekordot döntötte a másik után a járműbejegyzések száma az országban, és még az idei első negyedév után is úgy tűnt, hogy ezt a tendenciát a koronavírus-világjárvány sem tudja számottevően visszafogni, ma már látszik, hogy
A Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesülete (APIA), illetve a gépkocsik beíratásáért és a jogosítványok kibocsátásáért felelős igazgatóság (DRPCIV) első tíz hónapra vonatkozó adatai szerint az új autók esetében közel 30, a használtaknál pedig mintegy 15 százalékos visszaesés tapasztalható. Ezzel szemben a „zöld” járműveknél növekedést jegyeztek.
A járványhelyzetet főként az új autók piaca sínylette meg, és noha először ebben az évben két egymást követő hónapban, szeptemberben és októberben is növekedés volt tapasztalható a bejegyzések terén, a tavaszi és nyári erőteljes visszaesés következtében
Októberben egyébként 12 420 új járművet jegyeztek be, az első tíz hónapban pedig 96 047-et. Ami a vásárlói szokásokat illeti, az új autók esetében
amelyből 30 196-ot írattak forgalomba január és október között, ez viszont 26 százalékkal kevesebb a tavalyi év hasonló időszakában jegyzett értéknél. Ezt követi a Škoda (7528 bejegyzés, 27,9 százalékos csökkenés), a Volkswagen (7424 bejegyzés, 16,4 százalékos csökkenés), a Renault (7367 bejegyzés, 33 százalékos csökkenés) és a Hyundai (5738 bejegyzés, 14,4 százalékos csökkenés).
Érdekesség, hogy noha a dízelüzemű autók továbbra is háttérbe szorulnak a benzinesekkel szemben, a különbség valamivel visszafogottabb, mint egy évvel korábban. Az első tíz hónapban bejegyzett járművek 66,5 százaléka benzines volt (tavaly 69,5 százaléka), és 26,9 százaléka dízel (tavaly 26,3 százaléka). A fennmaradó 6,6 százalékot az elektromos és hibrid járművek tették ki, amelyekből összesen 6385-öt jegyeztek be október végéig a tavalyi 5545-höz képest. Ez azt jelenti, hogy
Elektromos autóból egyébként 1780-at írattak forgalomba január és október között, plug-in hibrid járművekből 655-öt, hibrid autókból pedig 3950-et.
A járműbejegyzések számának csökkenése Hargita megyében is érezhető
Fotó: Pinti Attila
A használt autók esetében mérsékeltebb volt a visszaesés, ami azért jelent problémát, mivel az első tíz hónapban forgalomba írt autók 76,3 százaléka használt volt. Az említett időszakban 313 149 használt járművet jegyeztek be, ez 15,6 százalékkal kevesebb a tavaly január és október között jegyzett értéknél. Mindez azt is jelenti, hogy a járványhelyzet ellenére az első tíz hónapban már több mint 400 ezer új és használt autót írattak forgalomba az országban. A használtak esetében egyébként toronymagasan a Volkswagen a legnépszerűbb márka 77 880 bejegyzéssel, ezt követi a BMW (31 842), az Audi (31 389), a Ford (23 493) és az Opel (22 902).
A járműbejegyzések számának csökkenése Hargita megyében is érezhető – tudtuk meg Adrian Pănescutól, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal sajtószóvivőjétől. Mint mondta, a visszaesés nem meglepő, hiszen egyrészt a koronavírus-járvány miatti lezárások következtében kevesebb járművet hoztak be külföldről az országba, másrészt pedig a
Az intézmény a harmadik negyedév végéig összesítette a járműbejegyzések számát. Az adatok szerint január és szeptember között 16 985 járműbejegyzés történt a megyében, ebből 8928 volt első bejegyzés az országban (új vagy külföldről behozott használt autók). A többi átíratásra vagy a tulajdonos adatainak (név, lakcím) módosítása miatti újrabeíratásra vonatkozik. A tavalyi év első kilenc hónapjában 18 697 volt ez a szám, tehát közel kétezerrel csökkent a járműbejegyzések száma a járványhelyzet miatt. A szóvivő arra is kitért, hogy szeptember végén 141 600 jármű volt forgalomba íratva Hargita megyében, ebből 115 852 volt magánszemély tulajdonában.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
2 hozzászólás