Kocsisor a Kossuth Lajos utcában. A székelyudvarhelyiek közel negyven százaléka autóval közlekedik
Fotó: Pál Árpád
Megközelíti a 18 ezret a Székelyudvarhelyen bejegyzett gépkocsik száma, és egyre gyorsabb ütemben bővül a személyautópark: a regisztrációs adó februári eltörlése óta volt olyan nap, hogy száz új gépkocsi került nyilvántartásba a városban. A központi zóna és a várost átszelő főbb utak már több éve túlterheltek a csúcsidőszakokban, a forgalom teljes bedugulását már csak átfogó közlekedéspolitikai intézkedésekkel lehet megakadályozni. Az erre vonatkozó tervekről érdeklődtünk a városházán, és átböngésztük Székelyudvarhely mobilitási tervét is.
2017. május 10., 12:392017. május 10., 12:39
Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala adók és illetékek osztályának legutóbbi összesítése szerint több mint 17 600 gépkocsi szerepel a székelyudvarhelyi nyilvántartásban, ezek kétharmadát természetes személyek birtokolják, a maradék egyharmad jogi személyeké. Az autók száma azonban soha nem látott mértékben bővül a regisztrációs adó februári eltörlése óta, hiszen azóta olcsóbban lehet külföldről behozott használt járművet vásárolni.
– mondta Jakab Attila önkormányzati képviselő, akit azért kerestünk fel, hogy a város forgalmi problémáinak megoldási terveiről tájékozódjunk.
A város forgalmi problémáinak megoldási terveit Székelyudvarhely tavaly elfogadott mobilitási terve részletezi, amely egy kutatási eredményeket és a város forgalmának fellazítási terveit összegző több mint 250 oldalas dokumentum. A felmérés szerint jelenleg a Kossuth Lajos utca, a Városháza tér, valamint a Bethlen Gábor utca forgalma a leginkább túlterhelt, de a dokumentum szerint ezeken az útvonalakon a jövőben még jobban lelassul a forgalom. A problémát részben az okozza, hogy egyre több a gépkocsi – Jakab Attila becslése szerint
A forgalmi problémákat csak fokozza, hogy egyre kevesebb a parkolóhely a városban, ugyanakkor Székelyudvarhely esetében sajátos gond az is, hogy a tranzitforgalom nem tudja elkerülni a települést, áthalad a városon, és egyelőre nincs arra alternatíva, hogy ez rövid távon megváltozzon. „Terelőutat kell építeni, ez a város Szejkefürdő felőli határától Kadicsfalva irányában kerülné el Székelyudvarhelyt” – húzta alá Jakab Attila. Az előzetes tervek már elkészültek, de a nyomvonal mentén a városnak még meg kell vásárolnia vagy ki kell sajátítania a területeket, majd át kell minősíttetnie azokat, az út megépítéséhez pedig európai uniós pénzekért kell pályázni.
Fotó: Pál Árpád
A mobilitási terv szerint a székelyudvarhelyiek 40 százaléka gyalog közlekedik, 13 százalékuk a tömegközlekedést használja, 10 százalékuk kerékpározik, és 37 százalékuk autóval jár. Utóbbit 2020-ra 30 százalékra, 2030-ra 23 százalékra csökkentené a városvezetés azáltal, hogy – a Szekler Teker kerékpáros egyesülettel konzultálva – kiépítenék a kerékpáros közlekedési útvonalakat, illetve az autósok egy részét a bicikli és tömegközlekedés használatára ösztönöznék.
„Ahhoz, hogy az autósok egy része áttérjen más közlekedési eszköz használatára, az első és legfontosabb lépés a biztonságos kerékpáros közlekedés megteremtése. A kerékpárút fő nyomvonala a Bethlen Gábor utca” – közölte Jakab Attila.
a rendőrség és a Kauflandnál található körforgalom közti útszakaszon pedig egy komolyabb biztonsági elválasztó sávval. A kerékpáros közlekedési infrastruktúra bővítésével azt szeretnék elérni, hogy 2020-ig tízről tizenöt százalékra nőjön a biciklivel közlekedők aránya. A mobilitási terv erre az időszakra kétszázalékos növekedést ír elő a tömegközlekedés esetében, ezt viszont Jakab Attila szerint már nehezebb lesz elérni, ugyanis a jelenlegi feltételek mellett még tömegközlekedési vállalatot is nehéz találni a városi buszjáratok működtetésére.
Az új terelőút megépítése, valamint a kerékpáros útvonalak bővítése mellett több utca forgalmának megváltoztatására is kitér a mobilitási terv. A javaslat szerint főként a Bethlen-lakótelepen módosítanák a forgalmi rendet, egyirányúvá tennének több szűk utcarészt, például a Győzelem utca elejét, a Függetlenség sugárút utolsó szakaszán pedig megváltoztatnák a forgalom irányát. Az egyirányúsítást ugyanakkor a városközpont és Szombatfalva több utcájára is kiterjesztenék, ám utóbbit az új terelőút megépítése után lehetne problémamentesen végrehajtani, akárcsak a várost elkerülő teherforgalmi útvonal megtervezését. Akkor a Székelykeresztúr–Székelyudvarhely útszakaszról a 3,5 tonnánál nagyobb teherautókat – amelyek már jelenleg sem közlekedhetnének ezen az úton – átterelnék a Nyikó menti útra, így azok a Szejkefürdő irányából érnék el a város határát, és az új terelőúton haladhatnának tovább anélkül, hogy átmennének a városon – magyarázta Jakab.
A tanulmány feltárja a város közúthálózatának hiányosságait is: nem megfelelő az utak műszaki állapota, hiányosak az útjelzések, egyes útszakaszokon járdákra is szükség lenne, a lakótelepeken pedig jellemzően túl keskenyek a gyalogosfelületek. A rendezett parkolás hiányát is problémaként említi a tanulmány, akárcsak a zsúfolt forgalmat és a jelzőtáblák hiányát, illetve utóbbiak nem megfelelő karbantartását.
A tömegközlekedés esetében fontossági sorrendben a következő problémákat sorolja fel a tanulmány az utasok körében elvégzett közvélemény-kutatás szerint: kevés a busz, a járatok ritkák, nem megfelelő a járművek állapota, egymástól túl nagy távolságra vannak a megállók, ugyanakkor drága a buszjegy és a bérlet.
Fotó: Pál Árpád
A mobilitási terv részletesen taglalja a város forgalmának fellazítását és észszerűsítését célzó intézkedések megvalósítási ütemtervét is, eszerint a 2016–2020 közötti időszakban kellene elvégezni a tervezett módosításokat és beruházásokat.
A fejlesztések sürgetők, hiszen csúcsforgalom idején egyre nehézkesebb az autós közlekedés a városban. Mi kevéssel három óra előtt tettük meg a Bethlen Gábor utca eleje és a Kauflandnál található körforgalom közti távolságot: nyolc perc alatt jutottunk el az alig több mint egy kilométerre található célig úgy, hogy a rendőrség előtti jelzőlámpánál sem kellett megállnunk. A bedugult útszakaszon szinte mérhetetlenül alacsony sebességgel halad a kocsisor, amelybe csak a bent lévők jóindulatával és kisebb gázfröccsel lehet besorolni a Bethlen Gáborra merőleges utcákból.
A székelyudvarhelyi helyi rendőrség munkatársai számára már jelenleg is mindennapos feladatot jelent a városközpont forgalmának irányítása és felügyelete, hogy ne torlódjanak fel az autók. László Szabolcs, az egység vezetője elmondta, rendszerint az iskolai program kezdetén, azaz reggel nyolc óra körül alakul ki káosz a városközponti forgalomban az autóval érkező szülők miatt, valamint délután fél négy és fél öt között, az iskolai tevékenység végén. Ugyanakkor általánosan jellemzők a torlódások a Kossuth Lajos utcától a Városháza téren át a Bethlen Gábor utca első szakaszáig, mivel a kórház épületénél található körforgalom lassítja forgalmat, akárcsak a rendőrségnél lévő jelzőlámpa. Az utóbbi időszakban problémák voltak a kanálistetők cseréjéhez szükséges útmunkálatok miatt is, éppen a minap kiabált egy felháborodott autós emiatt a helyi rendőrség épülete előtt. Az egység vezetője megértést és türelmet kér az autóvezetőktől.
A forgalmi problémákat és a torlódások elkerülésének módját talán a taxisok ismerik legjobban Székelyudvarhelyen.
ha pedig teljes hosszában be van dugulva a városon átvezető útszakasz, akkor a Tábor-negyed irányába mennek – mondta Györfi Jenő, az egyik udvarhelyi taxitársaság társtulajdonosa. A kerülőút használatához azonban engedélyt kell kérniük utasaiktól, de ez nem szokott problémát okozni, ha a kliens siet, különben is olcsóbb egy gyors elkerülőút, mint araszolva, meg-megállva haladni a bedugult forgalomban – magyarázta. Ők egyébként még nem tapasztalták, hogy a regisztrációs adó eltörlése miatt jelentősen nőtt volna az autóforgalom Udvarhelyen, jóllehet egyre gyakrabban látnak piros rendszámú gépkocsikat – fűzte hozzá.
Kerékpárral a leggyorsabb
Azért használja a biciklit a közlekedésre, mert azzal jut el leggyorsabban mindenhova – mondta egy általunk megkérdezett székelyudvarhelyi férfi, aki hétvégi autósként jellemzi magát, ugyanis hét közben szinte kizárólag kerékpárral közlekedik. Az is tetszik neki, hogy bárhol közlekedhet, például a jelzőlámpa piros jelzésénél ő sosem várakozik, hanem – mint magyarázta – leszáll a kerékpárról, majd a járdán továbbsétál a legközelebbi kereszteződésig, ahonnan újra biciklivel folytatja útját. Valószínűleg sokaknak tetszik még Székelyudvarhelyen a kerékpáros közlekedés adta szabadság, ugyanis a mobilitási tervben közölt közvélemény-kutatási eredmény szerint a megkérdezett városlakók legnagyobb hányada (29 százalékuk) kerékpárral szeretne közlekedni.
Noha idén 18 napos rendezvénysorozat volt a városünnep, és egybeesett minden idők legnagyobb sepsiszentgyörgyi sporteseményével, a jégkorong-világbajnoksággal, de így is emlékezetes marad az idei Szent György Napok.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Számos utcában nyomáscsökkenés és vízhiány léphet fel május 14-én, szerdán Csíkszeredában. A vízszünetre munkálatok miatt kell számítani – értesít a Harvíz Rt sajtóosztálya.
Ismét hideg reggelre ébredtünk, a májusi hidegfront tovább érezteti hatását.
Kedden kezdődik a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Lezárult az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza. Háromszéken és Maros megyében minden magyar osztály megalakulhat, amelyet beterveztek, de sehol nincs túljelentkezés. Olyan is van, amely létszám alatt indulna el.
Egy személy elhunyt, egy nő és egy kisgyermek pedig megsérült, miután egy jármű az A1-es autópálya leállósávján nekiütközött egy kamionnak.
Hatalmas mennyiségű építési törmelék keletkezik Sepsiszentgyörgyön a volt Bodok hotel bontása, illetve a volt tyúkfarm felszámolása nyomán a hulladéknak egy külön lerakótelepet létesített a város az egykori szeméttelep szomszédságában.
szóljon hozzá!