
Megritkult személyes konzultációk. Csak a halaszthatatlan esetekben keresik fel a páciensek a háziorvosi rendelőket
Fotó: Haáz Vince
Jelentősen megemelkedett a telefonos és internetes megkeresések száma, a személyes látogatásoké pedig látványosan csökkent a háziorvosi rendelőkben. A szakemberek tapasztalatai szerint a lakosság tiszteletben tartja a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében hozott előírásokat, és csak halaszthatatlan esetekben keresik fel a rendelőket.
2020. március 31., 14:462020. március 31., 14:46
Szellősebb előjegyzési időpontokkal szüntették meg a várótermi zsúfoltságot a Hargita megyei háziorvosi rendelőkben, amelyeket a lakosság már csak halaszthatatlan esetekben keres fel. A kisebb egészségügyi problémák esetében inkább telefonon vagy elektronikus csatornákon keresztül keresik a szakembereket, akiknek ennek hatására igencsak átalakult a korábban megszokott tevékenységük.
Szabó-Sóos Klára csíkszeredai háziorvos, a Hargita megyei háziorvosok szövetségének elnöke elismerését és köszönetét fejezte ki a megye lakossága irányába, mivel elmondása szerint fokozottan betartják az előírásokat. Inkább telefonon vagy elektronikus csatornákon érdeklődnek,
„A rendelők tevékenységét igyekeztünk úgy megszervezni, hogy lehetőleg minél kevesebb beteg kelljen személyesen felkeresse azokat. Elsősorban telefonos és elektronikus csatornákon keresztül dolgozunk, hogy a várótermekben ne legyen zsúfoltság. Ha valaki mégis vizsgálatot igényel, természetesen fogadjuk, de előjegyzésekkel úgy oldjuk meg, hogy lehetőleg más személlyel ne is kelljen találkoznia. Ezért nagyon fontos, hogy mindenki kérjen időpontot, mielőtt meglátogat egy háziorvosi rendelőt, és az előjegyzésének megfelelően, pontosan érkezzen” – hívta fel a figyelmet Szabó-Sóos Klára. Arra is kitért, hogy
Az intézkedések és a lakosság megfelelő hozzáállása ellenére azonban több problémával is küszködnek a háziorvosok Szabó-Sóos elmondása szerint.
A legnagyobb nehézséget az jelenti, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) még nem alakította át a sürgősségi állapotnak megfelelően az informatikai rendszerét. Ennek hiányában a telefonos konzultációk hivatalosan nem elismertek, és recepteket sem lehet elektronikus kiállítani.
„Egy krónikus betegnek nem kellene felkeresnie a rendelőt csak azért, hogy a receptjét kézhez kapja. Sokkal egyszerűbb és biztonságosabb lenne, ha egy telefonos konzultáció után megírnánk a receptet, majd elektronikus formában továbbítanánk annak a gyógyszertárnak, amelyet a páciens megnevez, és onnan kiválthatnák a gyógyszereket” – mutatott rá a csíkszeredai szakember.
Orbán Sándor székelyudvarhelyi háziorvos is megerősítette, hogy a bevezetett szigorítások eredményesnek bizonyultak, mivel a lakosság túlnyomó többsége megértette az otthonmaradás fontosságát, és ritkábban, csak a halaszthatatlan esetekben keresik fel a rendelőket. Az idősebbek is odafigyelnek a megelőzésre,
„Azáltal, hogy az óvodák, iskolák zárva vannak, kevesebb meghűléses eset van, és a csökkenő esetszám miatt lehetőség nyílt arra, hogy úgy jegyezzük elő a betegeket, hogy legtöbb egy személynek kelljen várakoznia. Ezáltal nincs zsúfoltság a várótermekben, sokkal jobban működik az előjegyzési rendszer, mint korábban” – magyarázta Orbán Sándor.
Azt is elárulta, hogy a koronavírussal kapcsolatosan nem igazán érdeklődnek tőlük, a külföldről hazatérőket viszont rendszeresen jelentik, a házi elkülönítésben lévőkkel pedig kétnaponta felveszik a kapcsolatot. Zárásként arra is felhívta a figyelmet az udvarhelyi szakember, hogy
Nagyrészt csak a krónikus betegek keresik fel receptek miatt Simon Alpár és felesége, Simon Katalin Emese gyergyószentmiklósi háziorvosok rendelőjét is. A telefonos konzultációk ebben a térségben is sokkal gyakoribbá váltak, és szintén nagy hangsúlyt fektetnek a szellősebb előjegyzésekre is, hogy elkerüljék a zsúfoltságot a váróteremben.
számukra, magánrendelő lévén ugyanis sokkal nehezebben férnek hozzá ezekhez. „A rendelő egyéni vállalkozásként működik, de ettől függetlenül ugyanúgy a közellátásban dolgozunk, mint minden más egészségügyi dolgozó, mégsem biztosítanak számunkra védőfelszerelést. Nem is ingyen kérnénk, de a baj az, hogy pénzért sem lehet már kapni, egyedül a polgármesteri hivataltól kaptunk eddig segítséget” – nehezményezte a gyergyószéki háziorvos.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!