Sorban állva. Fontos tisztában lenniük a betegeknek arról, hogy mi illeti meg a gyógyszerek kiváltásánál őket. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Mit kell tudni az ártámogatott gyógyszerekről, illetve mire kell figyelnie a betegnek a kiváltásuknál – többek között erről beszélgettünk Duda Tihamérral, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójával.
2017. július 11., 14:292017. július 11., 14:29
2017. július 12., 10:002017. július 12., 10:00
Négy alapvető kategóriába sorolhatók az egészségbiztosítási pénztár által ártámogatott gyógyszerek: az A, B, C és D listások.
Az ide besorolt orvosságokat tulajdonképpen aszerint osztják el a minisztériumban, hogy milyen ártámogatottsági szinten mozoghatnak. E gyógyszerek kiváltására szolgáló recepteket csak azok az orvosok állíthatják ki a biztosított páciensek részére, akik szerződésben állnak az egészségbiztosítási pénztárral, a készítmények pedig csak azokból a gyógyszertáraiból válthatók ki, amelyek szintén szerződésben állnak ugyanazzal a pénztárral.
Az A listás készítményeknek 90 százalékos az ártámogatottsági szintjük. A következő, tehát a B listán szereplőknek 50 százalékos az ártámogatási szintjük, kivéve azoknak a nyugdíjasoknak, akiknek a nyugdíja nem haladja meg a 900 lejt – ebben az esetben ők 90 százalékos árkedvezménnyel válthatják ki a B listán szereplő gyógyszereiket. Mindez függetlenül attól, hogy a nyugdíjon kívül van-e vagy nincs más jövedelmük.
A C listán szereplő gyógyszereket 100 százalékosan megtéríti az egészségbiztosítási pénztár. A D listán lévőket pedig 20 százalékosan. Utóbbinál kivételt képeznek bizonyos kategóriák – például gyerekek, egyetemisták, terhes nők, volt háborús veteránok –, amelyek esetében 100 százalékos az ártámogatottság.
A listán szereplő gyógyszerek referenciaárát az egészségügyi minisztérium és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár közös rendeletei határozzák meg.
Egy recept, több gyógyszer
Az ártámogatott készítmények kiváltásánál a következőkre kell figyelni: a háziorvos vagy szakorvos nem írhat fel konkrét gyógyszert a receptre, csak hatóanyagokat. A gyógyszerésznek kötelessége elmondani a betegnek, hogy az orvos által felírt hatóanyagok benne vannak több gyógyszerben is – így lényegében ugyanaz a gyógyászati hatásuk –, de azok közül csak a legolcsóbbat támogatja az egészségbiztosítási pénztár. Azaz, csak a pénztár által támogatott készítményt lehet kiváltani a fentebb felsorolt ártámogatottsági szintek szerint, annak függvényében, hogy melyik kategóriában szerepel az adott orvosság.
Ugyanakkor, a legolcsóbb gyógyszereknél drágább, ugyanazokat a hatóanyagokat tartalmazó orvosságok is lehetnek ártámogatottak, ha szerepelnek valamelyik kategóriában. Azonban ezeknél már kell fizetni egy bizonyos különbözetet, amely értéke a pénztár által támogatott készítmény és az adott orvosság árának a különbsége.
Duda Tihamér elmondta, sokan aggodalmaskodnak, hogy habár 100 százalékban ártámogatott gyógyszer receptjét írta fel az orvosuk, mégis fizetni kényszerülnek. Ez azért lehet, mert vagy nem a pénztár által támogatott legolcsóbb orvosságot vásárolják meg, vagy esetleg nincs abból készleten a patikában – tette hozzá. Mint mondta, utóbbi esetben az egyetlen igazolt kivétel az, ha a szükséges orvosság nem található meg a gyógyszertárban, sem pedig a hazai gyógyszerpiacon. Ebben az esetben a patikáknak igazolniuk kell, hogy 48 órán belül megrendelték a készítményt, de nem kapták meg. Ilyenkor a beteg kénytelen megvásárolni a drágább gyógyszert, amely noha lehet ártámogatott, mégis bizonyos különbözetet kell fizetni.
A házi- vagy szakorvos a következő időszakokra írhat fel ártámogatott gyógyszert a tünetek függvényében: az akut megbetegedések (rövidtávú orvosi beavatkozás) esetében 3-tól 5 napig terjedő távra. A szubakut kóroknál (úgy kezdődhet, mint az akut betegség, de lefolyása elhúzódhat) 8–10 napig. A krónikus (hosszú lefolyású) megbetegedéseknél pedig egy hónapig. Utóbbi esetében az orvosságok felírhatók három hónapos időszakra is, ha az adott kezelés bizonyítottan hatásos.
Duda Tihamér elmondta, ebben az esetben nem muszáj a három hónapra felírt receptet egyszerre megvásárolni, ki lehet váltani havi részletekben is.
– fogalmazott. Hozzátette, az akut és szubakut betegségeknél 48 órán belül lehet kiváltani a felírt receptet, a krónikus betegségek esetében 30 nap áll rendelkezésre.
A felirt recepteket az illető személy vagy egy családtagja, rokona, ismerőse is kiválthatja. Illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A felírt recepteket az illető személy vagy egy családtagja, rokona, ismerőse is kiválthatja gyógyszertárakban. Utóbbiaknál ott kell legyen a recept, a személyi igazolvány és a beteg személy egészségbiztosítási kártyája – fejtette ki Duda. Hozzátette, ha nem működik az elektronikus kártyás rendszer, a gyógyszerészeknek akkor is ki kell adniuk az orvosságokat.
A rendszer helyileg rögzíti a kártya adatait, és újraindulás után automatikusan feltölti azokat,
– húzta alá.
Mindig van elérhető patika
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár 68 gyógyszerszolgáltató céggel áll szerződésben, amely 123 gyógyszertárat jelent a megyében. Ezek közül 55 városokban, 65 pedig községközpontokban, illetve falvakban található. Duda Tihamér szerint nagyon jó a lefedettség, hiszen mindegyik községben található legalább egy patika. Továbbá fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy a gyógyszertárakkal kötött szerződésük értelmében a nap minden szakában van elérhető patika a megyében.
Sürgős esetben a betegek Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson, illetve Maroshévízen is ki tudják váltani receptjüket, vagy tudnak gyógyszert vásárolni a gyógyszertárak nyitvatartási idején túl is. Ez telefonhívás nyomán lehetséges, ugyanis a gyógyszertárak ajtajára kifüggesztik az ügyeletes patika nevét és a telefonszámot, amely sürgős esetben hívható. A hívásra gyógyszerész válaszol, aki szükség esetén kiszolgálja a beteget. Az ügyeletes gyógyszertárak és elérhetőségeik fel vannak tüntetve az egészségbiztosítási pénztár honlapján.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Életmentő műtétre szorul egy dupla szárnytörést szenvedett gyöngybagoly, segítséget kérnek a szállításában.
szóljon hozzá!