Elzárta a külvilágtól a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegséget a vasárnapi árhullám, miután a 127A jelzésű megyei út egy szakaszon teljesen beszakadt. Ezáltal csak gyalog vagy kétkerekű járművel lehet átjutni egyik oldalról a másikra, személyautóval lehetetlen megközelíteni a település felső felében lévő több száz háztartást. Az árvíz több millió lejes kárt okozott.
2019. június 24., 19:152019. június 24., 19:15
2019. június 24., 20:202019. június 24., 20:20
Fotó: Pinti Attila
Elzárta a külvilágtól a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegséget a vasárnapi árhullám, miután a 127A jelzésű megyei út egy szakaszon teljesen beszakadt. Ezáltal csak gyalog vagy kétkerekű járművel lehet átjutni egyik oldalról a másikra, személyautóval lehetetlen megközelíteni a település felső felében lévő több száz háztartást. Az árvíz több millió lejes kárt okozott.
2019. június 24., 19:152019. június 24., 19:15
2019. június 24., 20:202019. június 24., 20:20
Fotó: Pinti Attila
Újabb pusztító árvíz söpört végig az országon vasárnap, Hargita megyében a legjelentősebb kár Hidegségben keletkezett. Ez a hosszanti völgy Gyimesközéplok végében található, és egyetlen útvonalon, a 127A jelzésű megyei úton közelíthető meg.
Több udvart és házat elárasztott a víz egy vihar következtében a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen és környékén vasárnap este. A csíkszeredai tűzoltók beavatkozására is szükség volt.
Ezért is okoz jelentős problémát, hogy
Amellett, hogy a helybéliek csak gyalog vagy kerékpárral tudnak közlekedni, az ott tartózkodó turisták pedig nem tudják személyautóval elhagyni a települést, a mentő- vagy tűzoltóautók sem tudják megközelíteni szükség esetén.
Fotó: Pinti Attila
A heves esőzések a hegyvidéki területeken jelentik a legnagyobb veszélyt, mivel rendszerint pusztító árhullámokat indítanak el, amelyek mindent magukkal sodornak, ami az útjukba kerül. Így történt vasárnap Hidegségen is:
hétfői ottjártunkkor már csak a helyüket tudták megmutatni a kétségbeesett lakók. Emellett további 25 házban okozott kárt, 50 háztartást és mintegy 100 kertet árasztott el, a 127A jelzésű megyei úton pedig több problémát is okozott. Egyrészt már a település elején beszakadt az út, aminek következtében közel háromezer helybéli nem tudja járművel megközelíteni a 12A országutat, illetve egy hidat is megrongált.
Fotó: Pinti Attila
Utóbbit hétfő reggelre a helybéliek járhatóvá tették, a településen azonban továbbra is pánik uralkodott. Az utcán és a boltokban mindenki a viharról beszélt, egyesek egy újabb felhőszakadástól tartottak, másokat az aggasztott, milyen következményekkel jár majd az út beszakadása. Emiatt ugyanis nehézkessé vált az üzletek áruellátása, vészhelyzet esetén pedig a segítségnyújtás is.
Fotó: Pinti Attila
Az ott lakók csak úgy tudnak kijutni otthonaikból, ha több szomszéd udvarán keresztül eljutnak egy olyan hídig, amelyet nem tört darabokra az ár. Az egyik ott lakó férfitől azt is megtudtuk: az az átkelő sem bír ki még egy hasonló áradást. Hozzátette: személyautókkal még a megyei út beszakadt részéig sem tudnak eljutni, mivel hidak hiányában ki sem tudnak állni az udvaraikról.
– tette fel a kérdést a férfi.
Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatója a kialakult helyzettel kapcsolatosan elmondta, amíg nem lesz járható az út, a különböző egységeknek össze kell fogniuk a betegek ellátása érdekében.
Fotó: Pinti Attila
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy vagy a betegeket kell a beszakadt útrészhez szállítani, ahol a mentősök átveszik és ellátják őket, vagy súlyosabb esetekben a mentősöket kell a pácienshez szállítani. Arra is kitért, hogy amennyiben valaki az elzárt településrészre hív mentőt a 112-es egységes segélyhívószámon, mindenképp tájékoztassa a diszpécsert arról, hogy nem tud kimenni a helyszínre a mentő. Emellett a beteg állapotáról is átfogóbb tájékoztatást kell adni, hogy előre tudják, milyen egységeket küldjenek.
Fotó: Pinti Attila
A probléma súlyosságára való tekintettel hétfő reggel gyűlést tartott a Sürgősségi Esetek Hargita Megyei Bizottsága, amelynek elnöke, Jean Adrian Andrei prefektus Hidegségre is ellátogatott – tudtuk meg Alina Maria Ciobotariutól, a Hargita megyei tűzoltóság szóvivőjétől. Mint mondta, az ülésen a beszakadt útszakasz minél előbbi újjáépítését tűzték ki fő célként. Addig azonban a helyi önkéntes tűzoltó-alakulat próbál meg közbelépni szükség esetén, amelynek rendelkezésére áll egy tűzoltóautó a település elzárt részén.
Arról, hogy meddig tart majd ez az áldatlan állapot, Borboly Csabát, Hargita Megye Tanácsának elnökét kérdeztük, aki a bizottság tagjaként szintén Hidegségre látogatott a prefektussal. Borboly elmondása szerint
Fotó: Pinti Attila
Utóbbi ugyanis a Tatros felső szakaszának leghosszabb és legbővebb vizű mellékága, ezáltal pedig a Bákó megyei vízügyi igazgatóság ügykezelésébe tartozik. Most, hogy végre megkapták tőlük az engedélyt, remélhetőleg pár héten belül szerződést írhatnak alá az említett munkálatok kivitelezésére. A megyei út teljes felújítására vonatkozó projektbe ráadásul póthidak létesítését is belefoglalták a hidak felújításának idejére, így ideiglenesen rövid időn belül megoldódhat a hidak okozta probléma.
A megyei út beszakadt szakaszát is teljesen felújítják, rövidtávon azonban egy gyorsabb megoldásra van szükség a járhatóság érdekében. Azt tervezik, hogy ideiglenesen feltöltik, ez azonban a legkedvezőbb forgatókönyv szerint is legkevesebb két hétbe telik. Borboly azt is elárulta, hogy az első becslések szerint több millió lejes kárt okozott az árhullám a településen.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
Idén szeptemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a népesség 4432 fővel csökkent, de a kiállított születési igazolványok száma 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a november 11–24. közötti, kéthetes időszakra vonatkozó előrejelzését. Lássuk csak, miben lesz részünk.
Már több mint ezer tanár aláírta azt a petíciót, amelyben arra kérik az oktatási minisztériumot, hogy a diákok szociális ösztöndíjait a helyi szociális osztályok kezeljék, ne az iskolai alkalmazottak, akiknek nincs is erre kompetenciájuk.
Családja jelentette a Maros megyei rendőrségen, hogy a 63 éves Katona Endre eltávozott marosvécsi otthonából november 6-án és nem jelentkezett azóta sem. Megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Fiatal medvét ütött el hétfő reggel egy autós a háromszéki Csernáton közelében. Az elpusztult állatot az égetőbe szállíttatta az illetékes hatóság.
Az alapító Csereyné Zathureczky Emília életét, munkásságát, a közel 150 éves múzeum legrégebbi nívós tárgyait mutatja be a november 11-én 18 órakor az intézmény Bartók Béla-termében Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel megnyíló új alapkiállítás.
Idén is megszervezték a Tudász műveltségi vetélkedőt, az utolsó fordulót Székelyudvarhelyen tartották hétvégén. Ezúttal az 1956-os forradalom tematikája köré épült a verseny, amelyet az első Tudász fesztivállal kötöttek össze.
Két jármű, köztük egy gázpalackokat szállító teherautó is érintett a Maros megyei Lövér településnél történt balesetben – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság.
2 hozzászólás