Annyira bevált a székelyudvarhelyi tervezésű medvecsapda, hogy már országos szabványnak számít

Hét medvét fogtak be a csapdával Székelyudvarhely adminisztratív területén •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Hét medvét fogtak be a csapdával Székelyudvarhely adminisztratív területén

Fotó: Erdély Bálint Előd

Nem kis sikert könyvelhet el a székelyudvarhelyi Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület: mára már saját tervezésű speciális medvecsapdájuk szerepel szabványként a Hivatalos Közlönyben. A szerkezet használatának mikéntjéről, illetve az eddig befogott nagyvadak számáról is érdeklődtünk.

Fülöp-Székely Botond

2024. február 27., 07:592024. február 27., 07:59

A kilövésnél humánusabb, környezetbarátabb módszert keresett a problémás medvék településektől történő távoltartása érdekében Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület, amikor hat éve elkezdték megépíteni egyedi tervezésű medvecsapdájukat. A szerkezet tervezése során amerikai mintát vettek alapul.

2018-ban egy 2,4 méter hosszú, 1,6 méter átmérőjű, henger alakú fémszerkezetet építettek egy székelyudvarhelyi cég bevonásával. A csapda belső végében van az a rész, ahol a csalit kell elhelyezni – ha ezt elkapja a medve, akkor egy csapóajtót élesít, így gyakorlatilag bezárja magát az eszközbe.

A szerkezet azért lett henger alakú, mert így nem tudja feszegetni, ezáltal pedig megrongálni azt a bent rekedt nagyvad. Mindemellett magában sem tehet kárt.

A csapdát fehér színűre festették, hogy visszaverje a napfényt – ne legyen nagy hőség a belső részen –, ugyanakkor szellőzőlyukakat is fúrtak a bejáratra, illetve az azzal szemben lévő fémlapra is.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

A vadászegyesület abban bízott, hogy ha zajjal stresszelik a befogott nagyvadat, akkor az szabadon engedését követően nagyobb valószínűséggel marad távol az emberektől. Arra is gondoltak, hogy altassák el a csapdába besétáló példányt, majd helymeghatározó berendezéssel (GPS) lássák el, hogy a későbbiekben követhető legyen a mozgása. A későbbiekben a törvény is eszerint alakult, igaz, hogy

nem helymeghatározót, hanem fülszámot kell tenni a befogott nagyvadakra.

Utóbbinak köszönhetően egyszerűbben ártalmatlanítható lesz a problémás példány, amennyiben az ismét visszatér a lakott területekre.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

A csapda szállítására egyébként egy duplatengelyes utánfutó a legalkalmasabb; érdemes figyelembe venni, hogy mintegy 700 kilogrammos szerkezetről van szó, amihez még hozzáadódik a befogott nagyvad súlya is.

A törvényhozók is felfigyeltek rá

A szerkezetre felfigyeltek az akkor Tánczos Barna szenátor által vezetett környezetvédelmi minisztérium munkatársai is. Elkérték a medvecsapda paramétereit, valamint az eszközről készült fényképeket. Ezt követően,

a 2802-es számú miniszteri rendelettel, romániai szabványként jelent meg 2022-ben a szerkezet a Hivatalos Közlönyben

– tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a székelyudvarhelyi vadászegyesület igazgatójától. Mint mondta, ezt megelőzően (1995-től) is volt szabvány medvecsapdák megépítésére, ám gyakorlatilag egy faszerkezetű eszközről volt szó, amely kevésbé hatékony a nagyragadozók esetében.

Idézet
Sokan kérdezték, hogy miért nem védtük le a medvecsapdánkat, de mi ezt nem szerettük volna, hiszen »nem mi találtuk fel a spanyolviaszt«. Hasonló szerkezetet Amerikában, Kanadában is használnak, mi a tervezés során azt néztük meg, hogy máshol miként teszik ezt. Esetünkben inkább a zárszerkezet az, ami másabb, mint mondjuk Amerikában, hiszen azt szerettük volna, hogy az minél könnyebben kioldódjon, ha besétál a medve

– magyarázta az igazgató.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Hozzátette, a paraméterek leadásakor azt kérte a minisztériumtól, hogy lehetőleg az ő csapdáját elkészítő székelyudvarhelyi céghez irányítsák az érdeklődő vadásztársulatokat. Ennek köszönhetően volt is már néhány rendelés az említett vállalatnál, amely jelen van az elektronikus közbeszerzési rendszeren (SEAP) is.

Miként használjuk?

Mărmureanu-Bíró Leonárd kifejtette, az elmúlt években összességében nyolc belterületen kószáló medvét sikerült befogni a medvecsapdával: egyet Parajdon, a többit pedig Székelyudvarhelyen és a Szejkefürdőn. „Ez egyébként nagyon nagy szám, lévén, hogy belterületről van szó. Régen elképzelhetetlen volt, hogy ennyi medve járjon be a belterületekre” – jegyezte meg.

Az igazgató arról is beszélt, hogy bár a csapda jól működik, ijesztő azt bocsos anyamedve esetében használni, hiszen több egyed kint ragadhat, amelyek roppant agresszívvá válnak. Ezt bizonyítja a nemrég történt csereháti eset is, ahol egy bocs sétált be az eszközbe, a kint maradt anyamedvét és a másik bocsot pedig kénytelenek voltak kilőni, miután azok többször rárontottak a helyszínre siető hatóságokra.

korábban írtuk

Kénytelenek voltak kilőni a csapdán kívül rekedt medvéket
Kénytelenek voltak kilőni a csapdán kívül rekedt medvéket

Nagyon agresszívvá vált a kint maradt medvebocs és az anyamedve, miután csapdába ejtette társukat a székelyudvarhelyi Csereháton a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász-egyesület. Éppen ezért kénytelenek voltak kilőni a két, bozótosban rejtőző példányt.

Mindemellett a szakember szerint nem érdemes húst használni csaliként a csapdában, hiszen amiatt számos más vad, vagy éppen kutyák is odatévedhetnek. Az egyesület is több alkalommal fogott például kutyákat, amikor húst tett a szerkezetbe.

Idézet
Inkább érdemes almát vagy más, a környékünkön termő gyümölcsöket, zöldségeket, esetleg kukoricát vagy egyéb gabonaféléket használni csaliként. Az illat úgyis odacsábítja a medvét, ha az a környéken jár. Természetesen banánt hiába teszünk a csapdába, mert azt nem biztos, hogy ismerik a medvék

– közölte.

Támogatásra lenne szükség

„Mindenképp szükségünk lenne egy újabb medvecsapda megépítésére, hiszen rengeteg a riasztás a velünk szerződésben álló településeken. Az elmúlt ősszel azt sem tudtuk, hová vigyük a szerkezetet, akkora volt a baj” – jelentette ki Mărmureanu-Bíró Leonárd.

•  Fotó: Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület Galéria

Fotó: Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület

Hozzátette, összesen 110 ezer hektár terület van az egyesületük ügykezelésébe és 16 önkormányzattal vannak szerződésben – ezek között van, amelyikhez több mint tíz település tartozik –, ami kötelezi őket, hogy beavatkozzanak, amennyiben problémát okoznak a medvék.

Idézet
A mostani csapdánkat önerőből elkészíttettük, de nem kevés pénzbe került. Éppen ezért társfinanszírozókat keresünk, hogy újabb szerkezetet vethessünk be a későbbiekben

– mondta az igazgató, aki szívesen veszi az egyesületük irányába tett felajánlásokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 09., szombat

Jelentős lehűlés kezdődik, a hegyekben havazás várható

Megerősödő szélre, illetve hófúvásra figyelmeztető, sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológia Szolgálat az ország délkeleti régiójára. Hétfőig országszerte szeles, csapadékos idő várható.

Jelentős lehűlés kezdődik, a hegyekben havazás várható
2024. november 09., szombat

Nagy erőkkel keresik az eltűnt csíkszeredai nőt

Átfogó keresés indult a péntek délelőtt eltűnt Sándor Péter Katalin felkutatására Csíkszeredában és környékén.

Nagy erőkkel keresik az eltűnt csíkszeredai nőt
2024. november 09., szombat

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban

Kigyulladt egy leparkolt személyautó a csíkszeredai Testvériség sugárúton szombat reggel, a lángok átterjedtek egy másik autóra is. A tüzet a járókelők és a közelben lakók is észlelték.

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban
Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban
2024. november 09., szombat

Autó lángolt egy csíkszeredai parkolóban

2024. november 08., péntek

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben

Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.

Rendőrségi razzia volt egy Maros megyei községben
2024. november 08., péntek

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában

Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.

Gyalogost gázoltak el Csíkszereda központjában
2024. november 08., péntek

Gyergyóremetén épült meg Hargita megye első modern villanytelepe

Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.

Gyergyóremetén épült meg Hargita megye első modern villanytelepe
2024. november 08., péntek

Szili Katalin és Vincze Lóránt: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell

Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.

Szili Katalin és Vincze Lóránt: a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell
2024. november 08., péntek

Nem csak az állami iskolák tanulói kaphatnak teljesítményösztöndíjat

Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.

Nem csak az állami iskolák tanulói kaphatnak teljesítményösztöndíjat
2024. november 08., péntek

Nagy mennyiségű lopott fát foglaltak le a rendőrök

Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.

Nagy mennyiségű lopott fát foglaltak le a rendőrök
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!