A búcsú alkalmából zsúfolásig megtelt szerdán délben a csíkszeredai Szent Kereszt-templom, ahol az ünnepi szentmisét Tamás József püspök celebrálta, a környékbeli papság részvételével.
2011. szeptember 15., 09:202011. szeptember 15., 09:20
2011. szeptember 15., 14:532011. szeptember 15., 14:53
Hálásak vagyunk azért, amit az Úr Jézus értünk szeretetből tett és tesz – fogalmazott Tamás József püspök, aki a szentmisét azért ajánlotta fel, hogy Jézus Krisztusnak méltó tanítványai legyünk. A Szentírásból idézte: „aki nem veszi fel mindennap a keresztjét, és nem így követ engem, az nem méltó hozzám”. A keresztet fölvenni, mindennap elindulni Jézus Krisztus akarata felé, azzal a lelkülettel, ahogy ő azt annak idején tette nem könnyű számunkra. Éppen ezért szeretnénk ebben a szentmisében az ő kegyelmi ajándékait kérni mindennapi kereszthordozásunkhoz – hangzott el a szentmise kezdetén.
Kállay Emil piarista atya, Tamás József püspök és Páter Sz. Attila pálos szerzetes
\"Szent Ilona császárné szentföldi zarándoklata során találták meg az Üdvözítő keresztfáját, amit akkor több darabra szedtek, és a keresztény világ különböző pontjain helyezték el. Ekkor kezdődött el a Szent Keresztnek a tisztelete. A kereszt egyszerű jel, mégis kimeríthetetlen titkokat tartalmaz. Ha a saját életünkben ragaszkodunk a kereszt tanításához, jobbá lesz a világ! Ne feledjük: „ave crux, spes unica! Üdvözlégy kereszt, egyetlen remény!” – mondta prédikációjában Páter Sz. Attila pálos szerzetes.
Darvas-Kozma József esperes nemtetszésének is hangot adott
„1944. szeptember 11-én a szovjet katonák bevonultak Csíkszeredába. Itt a templomban mindent összetörtek: a szent keresztet ledobták, Nepomuki Szent János szobrát lefejezték. Annyi rombolást vittek végbe, hogy a hívek csak 1945. januárjára tudták annyira rendbe tenni a templomot, hogy szentmisét tarthassanak. 2011. szeptember 11-én Csíkszereda egyik középiskolájában az igazgató a kereszteket a tantermekből leszedette. 1944-ben a szovjetek próbálták a keresztet eltüntetni, most 2011-ben az egyik iskolaigazgató akarta ezt tenni. Különös ez, hisz az ország címerében, a sas szájában tartja a keresztet, a parlamentben a honatyák előtt ott a kereszt, a megyeházán ott a kereszt, és az út széleken állítjuk a kereszteket. Sajnos, vannak ma is, akik a keresztet akarják tiporni. Adja az Úr, ha tövist is termett szeptember 11-e, a rózsa is nyíljon ki, és kerüljön vissza a kereszt!” – fogalmazott Darvas-Kozma József címzetes esperes, a Szent Kereszt-templom plébánosa. A búcsús szentmise a magyar és a székely himnusz eléneklésével ért véget.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!