Kilátás a kápolnától – ezt a nyárádmenti tájat láthatták utoljára a bekecsi hősök
Fotó: Bakó Zoltán
Bekecsi Lovas Napok néven ment át a köztudatba az a hagyományos megemlékezés, amelyet immár 28 éve újból megtartanak évente a Nyárád völgye emblematikus, a Bekecs 1080 méter magasan lévő csúcsán, ott, ahol gránitsírkő alatt hat honvéd alussza a hősök álmát.
2017. október 02., 16:162017. október 02., 16:16
Azért lett a rendezvény lovasnappá, mert itt találkoznak a megemlékezés alkalmából az erdélyi és anyaországi hagyományőrző huszárok képviselői, illetve a környékbeli, de távolabbi civilek is, akik hivatásos vagy műkedvelő szinten lovagolnak.
A megemlékezés a néhány éve felépített kápolna mögötti csúcson kezdődött, a piros-fekete zászló felvonásával. Olyan zászló ez, amely csak a Bekecsé, ezt nem tűzik ki egyetlen intézményre sem, de színei üzennek.
Az emlékező beszédek, történelmi visszatekintések után meggyújtották a lármafát, majd a résztvevők átvonultak a Körtövés mezején álló honvédsírhoz. Itt újabb rövid emlékezés után koszorúzásra került sor. A tucatnál jóval több hagyományőrző huszárcsoport, a vitézi rendek, a környékbeli önkormányzatok, egyesületek, intézmények és a fiatalok képviselői helyezték el az emlékezés virágait a sírnál. Ezt követően színpadra léptek a néptáncosok, énekesek, közben íjász- és barantabemutatókat is láthatott a közönség.
Meggyújtották a lármafát – ezúttal nem vészt, hanem emlékezést jelzett
Fotó: Bakó Zoltán
Az első világháború kitörése után Románia két évig semleges maradt, de az 1916. augusztus 17-én, Párizsban aláírt titkos szerződés értelmében a háborúba való belépés esetén Franciaország, Oroszország, Olaszország és Anglia elfogadja Románia Erdélyre vonatkozó követeléseit. A titkos szerződés aláírása után tíz nappal, augusztus 27-én este a román csapatok a Kárpátok 18 hágóján átlépték a határt. Helyenként a bécsi, késő esti hadüzenet átadását követő percekben, néhol már előtte. A hadjárat utolsó, mindent eldöntő hadműveletére Parajd–Szováta térségében került sor szeptember 26. és október 3. között. Az osztrák-magyar alakulatok védelmi harcaihoz először egy bosnyák gyalogezred katonái csatlakoztak Parajd térségében, majd megérkeztek a miskolci, illetve a kassai 9-es és 10-es honvéd gyalogezredek is. A galíciai frontról átcsoportosított honvédseregeknek sikerült megállítani a román offenzívát.
Tisztelegtek a hősök sírja előtt
Fotó: Bakó Zoltán
Október 3-án került sor az utolsó rohamra, de a román csapatoknak nem sikerült átütniük a védelmi vonalakat. A sikertelen támadás után fokozatosan visszavonultak a Kárpátok vonaláig. A Bekecsen még október ötödikén is voltak harcok, amikor a visszavonulást fedező utóvéd egységeket rajtaütésszerű hadműveletekkel számolták fel.
Ezekre a harcokra emlékeznek minden év szeptemberének végén, októberének kezdetén.
Fotó: Bakó Zoltán
A Bekecs alatti faluban, Nyárádselyében a Faluerdeje feletti sírkertet rendbe tették, itt huszonhét magyar és két bosnyák katona alussza örök álmát. A halottakat 1916-ban temették el, a nők kereszteket állítottak a sírokra, míg az emlékműveket, sírköveket a nyárádselyei és nyárádmagyarósi frontharcosok szövetsége emelte 1941-ben.
Mosatanra a Benkő József történész-tanár vezette hagyományőrző egyesület és a helybéli fiatalok visszaállították az időközben eltűnt, elkorhadt nyírfakereszteket a sírokra. A Bekecs-tetőn fellelték még egy ismeretlen magyar honvéd sírját az erdőszélen, e fölé is kereszt került. Az 1941-ben állított emlékmű mellé két kopjafát állítottak, kerítését felújították, s az 1916. október 5-én hősi halált halt Tóth József, Dán László, Lakatos József, Villás József, Kántor József, Cerzovits József porait őrző sírnál koszorúztak a megjelent emlékezők.
Szerény adalék – nem csak a Bekecs-tetőn vannak honvédsírok. A környék falvaiban is fellelhetni ilyeneket. Bencze János feljegyzéseiből tudni, hogy Deményházán is vannak eltemetett hősök. „Az iskolát tábori kórháznak használták. A könnyebb sebesülteket Vásárhelyre szállították. A súlyos sebesülteket – szám szerint hét honvédet és két foglyot – nem szállították el, ők meg is haltak. Temetésük a külső temetőben történt” – írja az egykori tanító, s fel is sorolja az itt eltemetettek neveit.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!