
Kilátás a kápolnától – ezt a nyárádmenti tájat láthatták utoljára a bekecsi hősök
Fotó: Bakó Zoltán
Bekecsi Lovas Napok néven ment át a köztudatba az a hagyományos megemlékezés, amelyet immár 28 éve újból megtartanak évente a Nyárád völgye emblematikus, a Bekecs 1080 méter magasan lévő csúcsán, ott, ahol gránitsírkő alatt hat honvéd alussza a hősök álmát.
2017. október 02., 16:162017. október 02., 16:16
2017. október 02., 16:162017. október 02., 16:16
Azért lett a rendezvény lovasnappá, mert itt találkoznak a megemlékezés alkalmából az erdélyi és anyaországi hagyományőrző huszárok képviselői, illetve a környékbeli, de távolabbi civilek is, akik hivatásos vagy műkedvelő szinten lovagolnak.
A megemlékezés a néhány éve felépített kápolna mögötti csúcson kezdődött, a piros-fekete zászló felvonásával. Olyan zászló ez, amely csak a Bekecsé, ezt nem tűzik ki egyetlen intézményre sem, de színei üzennek.
Az emlékező beszédek, történelmi visszatekintések után meggyújtották a lármafát, majd a résztvevők átvonultak a Körtövés mezején álló honvédsírhoz. Itt újabb rövid emlékezés után koszorúzásra került sor. A tucatnál jóval több hagyományőrző huszárcsoport, a vitézi rendek, a környékbeli önkormányzatok, egyesületek, intézmények és a fiatalok képviselői helyezték el az emlékezés virágait a sírnál. Ezt követően színpadra léptek a néptáncosok, énekesek, közben íjász- és barantabemutatókat is láthatott a közönség.
Meggyújtották a lármafát – ezúttal nem vészt, hanem emlékezést jelzett
Fotó: Bakó Zoltán
Az első világháború kitörése után Románia két évig semleges maradt, de az 1916. augusztus 17-én, Párizsban aláírt titkos szerződés értelmében a háborúba való belépés esetén Franciaország, Oroszország, Olaszország és Anglia elfogadja Románia Erdélyre vonatkozó követeléseit. A titkos szerződés aláírása után tíz nappal, augusztus 27-én este a román csapatok a Kárpátok 18 hágóján átlépték a határt. Helyenként a bécsi, késő esti hadüzenet átadását követő percekben, néhol már előtte. A hadjárat utolsó, mindent eldöntő hadműveletére Parajd–Szováta térségében került sor szeptember 26. és október 3. között. Az osztrák-magyar alakulatok védelmi harcaihoz először egy bosnyák gyalogezred katonái csatlakoztak Parajd térségében, majd megérkeztek a miskolci, illetve a kassai 9-es és 10-es honvéd gyalogezredek is. A galíciai frontról átcsoportosított honvédseregeknek sikerült megállítani a román offenzívát.
Tisztelegtek a hősök sírja előtt
Fotó: Bakó Zoltán
Október 3-án került sor az utolsó rohamra, de a román csapatoknak nem sikerült átütniük a védelmi vonalakat. A sikertelen támadás után fokozatosan visszavonultak a Kárpátok vonaláig. A Bekecsen még október ötödikén is voltak harcok, amikor a visszavonulást fedező utóvéd egységeket rajtaütésszerű hadműveletekkel számolták fel.
Ezekre a harcokra emlékeznek minden év szeptemberének végén, októberének kezdetén.
Fotó: Bakó Zoltán
A Bekecs alatti faluban, Nyárádselyében a Faluerdeje feletti sírkertet rendbe tették, itt huszonhét magyar és két bosnyák katona alussza örök álmát. A halottakat 1916-ban temették el, a nők kereszteket állítottak a sírokra, míg az emlékműveket, sírköveket a nyárádselyei és nyárádmagyarósi frontharcosok szövetsége emelte 1941-ben.
Mosatanra a Benkő József történész-tanár vezette hagyományőrző egyesület és a helybéli fiatalok visszaállították az időközben eltűnt, elkorhadt nyírfakereszteket a sírokra. A Bekecs-tetőn fellelték még egy ismeretlen magyar honvéd sírját az erdőszélen, e fölé is kereszt került. Az 1941-ben állított emlékmű mellé két kopjafát állítottak, kerítését felújították, s az 1916. október 5-én hősi halált halt Tóth József, Dán László, Lakatos József, Villás József, Kántor József, Cerzovits József porait őrző sírnál koszorúztak a megjelent emlékezők.
Szerény adalék – nem csak a Bekecs-tetőn vannak honvédsírok. A környék falvaiban is fellelhetni ilyeneket. Bencze János feljegyzéseiből tudni, hogy Deményházán is vannak eltemetett hősök. „Az iskolát tábori kórháznak használták. A könnyebb sebesülteket Vásárhelyre szállították. A súlyos sebesülteket – szám szerint hét honvédet és két foglyot – nem szállították el, ők meg is haltak. Temetésük a külső temetőben történt” – írja az egykori tanító, s fel is sorolja az itt eltemetettek neveit.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!