Fotó: Barabás Ákos
Teljes gőzzel dolgoznak Atyhában a tavaly leégett római katolikus templomon. A vihar pusztítása helyén munkásokkal és a reményteli Adorján Imre plébánossal lehet találkozni. A több mint kétszáz éves templom várhatóan őszre újjáépül, azután következik a belső tér visszarendezése.
2017. június 22., 15:372017. június 22., 15:37
Munkagépek zaja, serényen dolgozó emberek beszélgetése hallatszott, amikor szerdán megérkeztünk Atyhába a tavaly leégett római katolikus templomhoz.
Elolvadt harangok, teljesen szénné égett tetőzet, szentély, orgona és padok, romos falak – ennyi maradt az atyhai római katolikus templomból, miután vasárnap este villám csapott az épületbe és felemésztették a lángok.
Fotó: Barabás Ákos
A paplak tornácán Adorján Imre helyi plébános várt. Az aggódást most már a tervezés váltotta fel, hiszen az ünnepek után, május első hetében elkezdték a munkálatokat a tavaly villámcsapás után leégett templomon, amit a szerződés értelmében szeptemberig, legkésőbb október közepéig befejez a korondi kivitelező.
Fotó: Barabás Ákos
Jelenleg a vízmentesítés zajlik, csatornákat futtatnak le, hogy a templom kerítésén belül ne gyűljön össze a víz, majd külső-belső vakolás, a torony javítása és villanyszerelés következik.
Fotó: Barabás Ákos
A terv szerint a gerendákat ledeszkázzák, és még az is lehet, hogy kazettás mennyezetet alakítanak ki – magyarázta Adorján plébános.
Nem először pusztult el a templom: 1867-ben annyira leégett, hogy csak az oldalfalak maradtak meg, az 1437-ből származó harangot is felemésztette a tűz, 1927-ben pedig egy szélvihar után ledőlt a torony. A tavaly szeptemberi lángoktól felhevült toronyban az öntvényharangok elolvadtak, a legkisebből csak az ütő maradt meg, a középsőnek a fele, a legnagyobb, háromszáz kilós harangból pedig csak egy darab.
Fotó: Barabás Ákos
Mint Adorján Imre mondta, nem akarják, hogy elcsendesüljenek a harangok Atyhában, igény van a déli, misére hívó, ünnepi vagy temetési hangjukra.
– tette hozzá.
Fotó: Barabás Ákos
Lázár Imre harangöntőnek köszönhetően az egyházközség két kisebb harangot kapott kölcsön, ezek ideiglenesen egy haranglábból hívják a híveket. Ugyancsak Lázár ajánlotta fel, hogy a középső harangot megönti, a kisebb, mintegy nyolcvan kilós harang elkészítését pedig magyarországi orvosok finanszírozzák. Papp Zoltán bethlenfalvi orgonaépítő felajánlott egy orgonaszekrényt, valamint egy sor orgonasípot, a munkát pedig kedvezményes áron biztosítja – magyarázta a plébános.
Fotó: Barabás Ákos
A lángok martaléka lett az első tűzből megszabadult Assisi Szent Ferenc-szobor is, a főoltár és a mellékoltárok, a faragott csillárok, a stációs képek, a keresztelőkút, továbbá szobrok, zászlók, padok, felszerelések és különböző kellékek.
Az elégett tárgyak pótlásába már néhányan besegítettek, szobrokat, kellékeket adományoztak. „Magyarországról egy nyugdíjas hölgy felajánlotta, hogy állja a szükséges miseruhák, az úrnapi körmenethez szükséges baldachin árát” – mondta.
Fotó: Barabás Ákos
„Amikor megtörtént a baj, azt mondtam, úgy néz ki, hogy magunkra hagyott az Úr is. Az ember néha kifakad, mint ahogyan az Úr Jézus is a szenvedések közepette, ám utána jó volt megtapasztani, hogy az emberekben van jóindulat és részvét, sok névtelen adakozó segített. Jó volt látni az összefogást, erőt adott ahhoz, hogy elkezdjük ezt a munkát és újraépítsük a templomot” – fogalmazott.
Az eddigi támogatások teljes mértékben fedezik a templom újjáépítését, a belső tér berendezése és az oltárok elkészítése azonban szintén sokba kerül, ezért
Hogyan viselte az egyházközség?
Tavaly ősztől a miséket kénytelenek voltak a ravatalozóban megtartani. Noha összefogott a mintegy száznyolcvan hívőből álló közösség, az új helyszín mégsem könnyített a helyzeten.
„Nehéz lélegzetet venni ott, ahol az élet befejeződik, nehéz arra gondolni, hogy életet, újjáépítést akarunk. Most így van, de a következő ünnepeket már méltóságteljesebben tudjuk majd megünnepelni” – mondta Adorján Imre, aki a tűzvész előtt egy hónappal lett a település plébánosa.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
szóljon hozzá!