A csíkszeredai vasútállomás is szerepel a szállításügyi minisztérium minap közzétett listáján, amely az elkövetkezendő két évben felújítandó állomások lajstromát tartalmazza. Az elképzelések szerint 2012 és 2014 között több mint nyolcmillió euró értékű felújítási munkálatot fognak elvégezni a csíkszeredai vonatállomáson. A tervek egyébként több éve elkészültek, igaz, egyáltalán nem úgy, ahogy azt Csíkszereda Polgármesteri Hivatala szerette volna.
2011. december 28., 17:022011. december 28., 17:02
2011. december 28., 17:522011. december 28., 17:52
Évek óta nem történt javítási munkálat a csíkszeredai vasútállomás környékén. „Ráncfelvarrásra” szorul
Húsz vasútállomás felújítását tervezi jövőre a szállításügyi minisztérium, a tervekre 24 millió eurót fordítanak. A korszerűsítés előtt álló épületek között van többek között a marosvásárhelyi, a sepsiszentgyörgyi, a besztercei és a zilahi vasútállomás. A szaktárca saját pénzalapjaiból 12 millió eurót fog elkülöníteni – legalábbis erről jelent meg egy közlemény –, a többit, vagyis az összeg nagy részét az Európai Unió regionális fejlesztési alapjából finanszíroznák. Csak a csíkszeredai állomásra több mint nyolcmillió eurót fordítanának.
„Ennek az elképzelésnek, ha szakálla nincs is, de bajusza biztosan van, ugyanis annyira régi ez a terv. Még szállításügyi államtitkár volt Tánczos Barna (szerk. megj. 2007–2009 között), amikor erről egyeztettünk” – legyint Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere, amikor arra kérjük, reagáljon a szállításügyi minisztérium Csíkszeredát is érintő jövő évi terveire.
A polgármester szerint az állomás felújításának egyetlen szépséghibája, hogy az nem abban a formában fog megtörténni, ahogy „mi szerettük volna, vagyis hogy az épület renoválásával egyszerre a környék is átalakuljon”.
Helyi elképzelések vs. központi tervek
A polgármesteri hivatal többek között azt szerette volna, ha a vasúti sínpárok alatt a Baromtér utcáig egy, a gyalogosok által használható aluljáró épült volna, amelyen keresztül el lehetett volna érni az állomás épületét. Azért lett volna nagy áttörés a Baromtér utcáig vezető aluljáró – érvel a városvezető –, mert jelenleg a vasútállomás környékén a síneken való átjárás bizonytalan és veszélyes, a vasúti felüljáró híd pedig nagy kerülőt jelent a gyalogosoknak. Továbbá tervben volt egy nagyobb parkoló építése, illetve az állomás közelében lévő Erzsébet park rendbetétele. A megyeszékhely polgármesteri hivatala pénzzel támogatta volna a száz évvel ezelőtt épített, ám az idők során „jellegtelenné lezüllesztett” állomásépület osztrák-magyar monarchiabeli formájának visszaállítását.
„Ezzel szemben a tőlünk kért, mostanra már talán elavult építkezési engedélyekben a szaktárca olyan tervet mutatott be, amelyben a megépítendő aluljáró csak a második peronig tartana, a mára semmitmondó külalakú épület nem kapná vissza egykori fényét, maradna tehát a mostani homlokzat, a peronok közül pedig csak kettőt emelnének meg. Ráadásul az állomás környéke ugyanolyan lerobbant állapotban maradna, mint amilyenben most van. Természetesen a szaktárca tevei is előrelépést jelentenének, de tényleg jobb lett volna ennyi pénzből maradandóbbat alkotni” – nyugtázza Ráduly Róbert Kálmán.
Nyolcmillió euróról van szó
A szaktárca honlapján (www.mt.ro) megtalálható számadatok szerint a csíkszeredai állomásra a 2012–14 közötti időszakban 8.063.000 eurót fognak költeni, az összeg az Európai Unió regionális fejlesztési alapjából, illetve a szállításügyi minisztérium saját költségvetéséből áll össze.
Egyébként tizenöt nagyobb város vasútállomását modernizálják, öt város vonatállomását pedig „rehabilitálják”. Arra nem tér ki a közlemény, hogy mi értendő modernizáláson, illetve rehabilitáláson. Csíkszereda Nagybányával, Szatmárnémetivel, Târgovişte, valamint Târgu Jiu városokkal az utóbbi kategóriába esett.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!