Mennyi marad a kezünkben? Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A kormánypalotában ülésezett szombaton az Országos Érdekegyeztető Tanács. A Marcel Ciolacu miniszterelnök vezette ülésen a kabinet által tervezett gazdasági és szociális intézkedésekről, valamint a 2025-ös állami költségvetésről is tárgyaltak – tájékoztatott a kormány.
2024. december 28., 17:192024. december 28., 17:19
2024. december 28., 17:212024. december 28., 17:21
A kabinet közleménye szerint a kormány sürgősségi rendeletet készül elfogadni az állami kiadások észszerűsítését és a költségvetési hiány csökkentését célzó intézkedésekről. Ezek a kormány becslései szerint
„A kormány elkötelezett a gazdasági stabilitás biztosítása és az erőforrások felelős kezelése mellett. Továbbra is hangsúlyt fektetünk az emberek – különösen az alacsony jövedelműek – életminőségének javítására és a beruházások támogatására, miközben erős kontroll alatt kell tartani a költségvetési kiadásokat” – idézi az Agerpres hírügynökség a közleményből a miniszterelnököt.
A kormányfő szerint 2024-ben a GDP 3,92 százalékát kitevő mintegy 69 milliárd lejt fordítottak beruházásokra és alapvető kiadásokra, például a tanügyi vagy az egészségügyi alkalmazottak bérének emelésére, nyugdíjemelésekre, energiaár-támogatásokra stb.
A szakszervezetek, a munkaadók és a kormány háromoldalú egyeztető fórumán utóbbi fél részéről a miniszterelnök mellett részt vett Marian Neacşu miniszterelnök-helyettes, Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter, Bogdan Ivan gazdasági miniszter, Sebastian Burduja energiaügyi miniszter, Florin Barbu mezőgazdasági miniszter, Marcel Boloş beruházásokért és európai projektekért felelős miniszter, Daniel-Ovidiu David oktatási miniszter, Emil Hurezeanu külügyminiszter, Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, valamint Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.
A költségcsökkentés végleges változata hétfőn, a Marcel Ciolacu vezette kormány tervezett ülésén lesz nyilvános, várhatóan ekkor fogadja el a kabinet sürgősségi eljárásban a megszorításokat tartalmazó salátatörvényt. A Krónika a román sajtóban kiszivárgott rendelettervezetet feldolgozva összefoglalta, hogy milyen konkrét megszorítások jöhetnek.
2025-ben nem emelkedik a nyugdíjasok járandósága és a közalkalmazottak bére, emellett befagyasztják az alkalmazásokat a közszférában. A kisnyugdíjasok az illetmények befagyasztását kompenzáló juttatásban részesülhetnek.
A közalkalmazottaknak nem fizetnek túlórapénzt, a túlóráért szabadnap jár majd, ugyanakkor a közszféra dolgozói bérkiegészítésben és prémiumban sem részesülhetnek 2025-ben.
Befagyasztják a háborús veteránoknak és a forradalmároknak járó állami illetményeket is 2025-ben.
Az egyetemi hallgatók a lakóhelyük és az egyetemüknek otthont adó város között utazhatnak kedvezménnyel, erről bővebben itt írtunk.
Jövőre már nem 1600 lej értékű üdülési utalványban részesülnek a közalkalmazottak. A kormány azt tervezi, hogy a juttatást 2025-ben 800 lejre csökkenti, de ezt az összeget is csak azzal a feltétellel bocsátja a közszolgák rendelkezésére, ha a saját zsebükből kipótolják további 800 lejjel.
Lefaragják a pedagógusok juttatásait is, megvonva az évi 1500 lej értékű, a szakmai előmenetelük elősegítésére fordítható állami juttatást.
Az állami vállalatok kötelesek lesznek legkevesebb a 2024-es év inflációjának mértékével drágítani a szolgáltatásaikat.
A jelenlegihez képest 50 százalékkal csökkentik a minisztériumok államtitkárainak számát.
Az utazási kedvezményeik visszavágása miatt aggódnak a romániai egyetemisták, akik egy közleményben fejezik ki nemtetszésüket a kormány kilátásba helyezett megszorító intézkedései miatt.
Noha egy légitársaság távozik a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről januárban, az utasokat nem hagyják cserben: a Fly Lili helyét vélhetően a Ryanair veszi át, ugyanakkor a Wizz Air célállomásait is növelik.
A hegy nem divatbemutató-kifutó, a jég nem bocsát meg – figyelmeztetnek a hegyimentők, arra kérve a sípályákra, gyalogtúrákra indulókat, hogy csakis előzetes tájékozódás után és megfelelő felszereléssel induljanak útnak.
A december 24. és 27. közötti akcióik és ellenőrzéseik során összesen 8449 kilogramm pirotechnikai eszközt koboztak el a hatóságok, több mint 247 800 lej értékben.
Több mint 166 300 román és külföldi állampolgár lépte át Románia államhatárát pénteken a be- és kilépőoldalon, mintegy 45 100 járművel – tájékoztatott szombaton a határrendészet.
Ugye, fiúk szép élet a katonaélet – állapítja meg a közismert nóta, de vajon milyen is volt valójában? Többek között erre is választ kapunk Csikány Tamás nálunk is bemutatott, A székely határőr-gyalogezredek története, 1762–1851 című könyve alapján.
A felvidéki Boly település egyik házának padlásán találtak rá nemrég egy katonaládára, amelynek tulajdonosa a székelybetlehenfalvi Szabó György volt. A láda „elindult” hazafele, az eddig ismert történetét Berekméri Róbert levéltáros meséli el.
Az állami erdőgazdálkodási vállalat, a Romsilva kezelésében lévő erdőkben az idei év első 11 hónapjában 650 tűzeset történt, amelyek összesen 8845,21 hektár területet érintettek.
A romániaiak több mint negyede (27 százaléka) pesszimista a 2025-ös év kilátásaival kapcsolatban – derül ki Reveal Marketing Research felmérésének pénteken közzétett eredményeiből.
A nem kormányzati ügyfelek bankbetétei idén novemberben az előző hónaphoz képest 2,1 százalékkal, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 10,6 százalékkal emelkedtek a Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken közzétett adatai szerint.
szóljon hozzá!