
Sok egyetemista vonattal utazik. Képünk illusztráció
Fotó: Orbán Orsolya
Az utazási kedvezményeik visszavágása miatt aggódnak a romániai egyetemisták, akik egy közleményben fejezik ki nemtetszésüket a kormány kilátásba helyezett megszorító intézkedései miatt.
2024. december 28., 15:412024. december 28., 15:41
A költségvetési deficit lefaragására szolgáló megszorításokat készül életbe léptetni az új kormány. A salátatörvénynek is nevezett intézkedéscsomag többek között az egyetemistákat is érinti.
Az orvosis egyetemisták országos szövetségének (ASAFSL) marosvásárhelyi elnöke, Raluca Mureșan a sajtónak elmondta, négy országos egyetemistaszervezet követeli a kormánytól, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz, még mielőtt a megszorító intézkedéseket elfogadnák. A kiszivárgott adatok szerint ugyanis
Raluca Mureșan jelezte, a kormány csökkenteni akarja az egyetemisták utazási költségeinek visszatérítését. A tervezet szerint
vonaton kizárólag a lakhelyük és az egyetem közötti útvonalra maradna érvényes a 90 százalékos térítés,
a városi tömegközlekedési eszközökön érvényes bérletek esetében a jelenlegi 100 százalék helyett 50 százalékra csökkentenék az állami hozzájárulást.
De befagyasztanák az egyetemi ösztöndíjakat is.
Mindez az egyetemisták szerint azt jelentené, hogy ugyanannyi pénzből kellene boldogulniuk, mint eddig, de pótolniuk kellene az utazási kedvezmények kiesését is. Ez számukra elfogadhatatlan, és mint kiemelik,
Véget ért a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése Bukarestben, a román sajtó pedig máris kiszivárogtatta, hogy mint kérhettek az amerikaiak a Konstanca megyei légibázissal kapcsolatban.
Huszonötezer lej értékben róttak ki pénzbírságot, és jelentős mennyiségű faanyagot koboztak el a Hargita megyei rendőrök egy keddi ellenőrzés alkalmával.
Gyergyószentmiklóson jogosítvány nélkül vezető, Székelykeresztúron pedig vezetéstől eltiltott sofőrt füleltek le kedden a rendőrök. Mindkettőjük ellen büntetőeljárás indult.
Noha csak egy-két banival, de szerdán is magasabb árakat függesztettek ki egyes székelyföldi kutaknál, mint ami volt kedden.
Traian Băsescu a közel-keleti események kapcsán kijelentette, hogy Nicușor Dan államfőnek és Romániának „gyorsan, halogatás és habozás nélkül kell cselekednie”, annál is inkább, mert a jelek szerint az USA-nak szüksége van a konstancai támaszpontra.
A tél folyamán kialakult úthibák, kisebb-nagyobb kátyúk javítását hidegaszfalttal végzik az országutakon Hargita megyében. A nagyobb javításokra várni kell, és mivel nincs még költségvetés, egyelőre nem lehet tudni, hogy mire lesz pénz.
Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.
Meghalt egy katonai pilóta kedden a borceai légi támaszponton.
A csapadékmennyiséget tekintve az elmúlt öt év legjobb telén vagyunk túl, a környezeti adottságok jók a mezőgazdasági szezonkezdéshez. Gazdasági szempontból azonban ez már kevésbé mondható el, több okból sem.
A 2026-os költségvetés tervezetében a helyi közösségek fejlesztésére több mint 86,4 milliárd lejt irányoznak elő, 7,4 milliárd lejjel többet, mint 2025-ben, és ez az eddigi legnagyobb összeg, amit a helyi önkormányzatok támogatására szánnak.
1 hozzászólás