Nem marad sok a romániaiak pénztárcájában hó végén. Legalábbis az átlagnak. Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
2025. április 07., 11:092025. április 07., 11:09
Ezek szerint a pénzbeli jövedelem háztartásonként átlagosan havi 7958 lejt (személyenként 3181 lejt), a természetbeni jövedelem pedig háztartásonként havi 609 lejt (személyenként 244 lejt) tett ki tavaly október és december között. Ez 3 százalékos, illetve 15,2 százalékos növekedést jelent az előző három hónaphoz képest.
Az átlagban 5654 lejes havi összegű bérjövedelmek és a hozzájuk kapcsolódó egyéb bevételek a háztartások összes jövedelmének 66 százalékát jelentették. Emellett a szociális ellátásokból származó, átlagban 1802 lejes jövedelem (21 százalék), valamint a természetbeni jövedelem (7,1 százalék) is hozzájárult a háztartások teljes jövedelméhez.
Az egy főre jutó bevétel a városi háztartásokban 4045 lej volt, és másfélszer nagyobb volt a vidéki háztartásokban regisztráltnál – írja az Agerpres hírügynökség a statisztikai intézet hétfőn közzétett adataira hivatkozva.
Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 71,8 százalékát, vidéken ez az arány 14,8 százalékponttal kisebb volt. A szociális juttatásokból származó összegek vidéken és városon is a jövedelem 21 százalékát jelentették. A természetbeni jövedelem az összbevétel 11,6 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 2,8-szor nagyobb a városon jegyzettnél.
A háztartások kiadásainak 61,3 százalékát (4462 lej) a fogyasztási kiadások tették ki a tavalyi negyedik negyedévben, 32 százalékát (2330 lej) a helyi és központi adók, illetékek, társadalombiztosítási járulékok, 1,9 százalékát (139 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások) – derül ki az INS adataiból.
A Parajdon kialakult súlyos árvízhelyzetről egyeztetett telefonon Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. „A Székelyföld számíthat ránk!” – írta a magyar kormányfő.
Megtalálták annak a férfinak a holttestét, aki három hete tűnt el Maroshévízen a Maros folyó partján.
Június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautó program 2025-ös kiírása; a magánszemélyek pedig június 19-étől pályázhatnak a romániai gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Az állami költségvetés kiegyenlítése és a kormányalakítás lesz a két fő témája a parlamenti pártok képviselőivel a Cotroceni-palotában folytatandó szerdai konzultációknak – jelentette ki Nicușor Dan államfő.
Nem kapott mezőgazdasági áradáskárokról szóló bejelentést kedd délutánig a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság, de az már most biztos, hogy nem tett jót a sok eső a földeknek. Mindezek ellenére azonban a talaj vízkészletei még nem teltek fel.
Sok helyen kiléptek a medrükből a folyók, patakok Hargita és Kovászna megyében kedden, utakat, mezőket árasztva el.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztók, az idei május bekerülhet minden idők öt legesősebb májusainak sorába – jelentette ki a környezetvédelmi miniszter.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – jelentette ki kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A magyarországi Veszprém vármegyében, Doba mellett, a bazaltos Somló-hegy északi oldalán található Somló vára keletkezésének időpontja ismeretlen. A legendák szerint a tatárjárás után építették, ám az első írásos emlék csak 1352-ből való.
szóljon hozzá!