Bencze Tivadar ügyvezető kalandos pályafutása az Euratónál csúcsosodott ki
Fotó: Eurato
Kalandos út vezetett a cégalapításig Bencze Tivadar esetében. A gépészmérnöki diplomával rendelkező szakember a Matrica gyárat elhagyva az Ivó Kisvállalatnál helyezkedett el, ezzel párhuzamosan pedig egyike volt azoknak, akik a rendszerváltás után az első Bikini- és Edda-koncertet szervezték meg Erdélyben. Ezt követően a kereskedelemben találta meg a boldogulását, de hamar rájött, hogy a technika az, amihez igazán vonzódik. Innen pedig már csak egy lépés volt megalapítani a székelyudvarhelyi Eurato részvénytársaságot, amely a régió legnagyobb hűtéstechnikai vállalkozása napjainkban.
2024. február 19., 09:592024. február 19., 09:59
2024. február 19., 10:022024. február 19., 10:02
1985-öt írtunk, amikor Bencze Tivadar befejezte a brassói egyetemen a gépészmérnöki szakot. Hazaköltözése után a helyi Matrica gyárhoz került, ahol a kollaborálási irodában kezdte pályafutását.
„A rendszerváltás után aztán – sok társammal egyetemben – én is léptem, és az Ivó Kisvállalatnál helyezkedtem el kereskedelmi igazgatóként. Emlékszem, hogy ott a legnagyobb barterüzletünk az volt, amikor 706 Oltcit gépkocsit szállítottunk Magyarországra, cserébe pedig a craiovaiak 55 darab felújított Ikarus autóbuszhoz jutottak” – mesélte az udvarhelyi beszélgetőpartnerünk, aki ezzel párhuzamosan a koncertszervezésbe is belevágott.
Nagyon kalandos utunk volt Budapesttől hazáig, hiszen éppen a taxisblokád idején zenéltek nálunk. Mellék- és erdei utakon utaztunk Magyarországon, majd itthon sem ment minden zökkenőmentesen. Végül megtartották a koncerteket, de teljesen mínuszban zártunk” – idézte fel az eseménydús időszakot Bencze Tivadar, aki az anyagiak ellenére sem bánta meg a rendezvényszervezést, hiszen mint mondta, mindent érzelmi alapon csináltak.
Az Eurato épületét is „hűsítő” színre festették
Fotó: Eurato
Miután az ivói vállalkozás vezetői szétváltak, Bencze Tivadar új munkahely után nézett: így lett az eladási igazgatója egy televízió-nagykereskedésnek. „A tévék mellett később üdítőket, vodkát és autógumikat is szállítottunk. Szűk két év alatt 1100 teherautónyi terméket hoztunk be az országba, de a tevékenységünk szúrta bizonyos körök szemét, ezért ezzel másfél év után felhagytunk” – magyarázta az üzletember, aki továbbra is a technika felé kacsintgatott. És ekkor jött el a pillanat, amikor megjelentek az Eurato alapításának gondolatcsírái.
– emlékezett vissza a kezdetekre Bencze Tivadar, akit alapítótársai meggyőztek arról, hogy vezesse az Euratot.
„Eleinte a hűtéstechnikáról annyit tudtam, hogy bedugjuk a hűtőgépet a konnektorba, és az majd valahogy hideget csinál” – vallotta be őszintén a gépészmérnöki végzettséggel rendelkező vállalkozó, akiről a beszélgetés során persze kiderült, hogy immár a kisujjában van a szakma.
Az Eurato tevékenysége a kezdetekben a boltok hűtőkamráinak és hűtővitrinjeinek legyártásában merült ki, később azonban nagy hangsúlyt fektettek az összeszerelésre is.
„Mindezekre azért volt szükség, mert nagyon sokat költöttünk a külsős beszállítók szolgáltatásaira. Kiszámoltam, hogy ha ezeket a kiegészítő tevékenységeket mind megoldjuk házon belül, akkor mindez három év alatt megtérül” – magyarázta Bencze Tivadar, aki nem is csalódott: rövid időn belül ezeket a kiadásokat teljes mértékben megspórolták. A székelyudvarhelyi vállalkozótól azt is megtudtuk, hogy a részvénytársaságon belül a szolgáltatások három nagy részlegre vannak felosztva: van az ipari hűtés, ami a nagyberuházásokhoz szükséges, a kereskedelmi hűtés a boltokat szolgálja ki, míg az autós hűtés az áruszállító autók belsejét működteti megfelelő hőfokon.
Ha a hőcsere és a különböző légmozgások nem megfelelőek, akkor a hűtőgépek sem üzemelnek úgy, ahogyan kellene: ilyenkor túl sok áramot fogyasztanak, illetve a kompresszorok időtállósága is romlik” – ismertette a szakma igazi kihívásait Bencze Tivadar, aki bár tudatosságra és felelősségteljes eszközhasználatra próbálja nevelni az ügyfeleit, ez sokszor mind a mai napig süket fülekre talál.
Az Eurato az autós, az ipari és a kereskedelmi hűtésnek is országosan elismert vállalkozása
Fotó: Eurato
Induláskor a részvénytársasági kör úgy döntött, hogy Székelyudvarhely 200 kilométeres körzetét szolgálja ki, ám a gazdasági helyzet és a piac mást diktált.
– ismertette a vállalkozás fejlődését az alapító, aki a rossz tapasztalatok miatt a multinacionális cégektől inkább tartja a kétlépésnyi távolságot. Az Eurato 2003-ig folyamatosan növekedett, míg a 2009 és 2014-es periódusban – a gazdasági recesszió éveiben – a stagnálás pályájára léptek. „Nekünk ez akkor óriási siker volt, hiszen abban az időszakban rengeteg cég bebukott” – magyarázta Bencze Tivadar, aki a munkáik jelentős részét a SAPARD-programok résztvevőinek és az erdészeti hivataloknak szolgáltatta.
– vallja az igazgató, aki többször is hangsúlyozta, hogy komoly szaktudást igényel a hűtőgépek megtervezése, kivitelezése, valamint beszerelése. Az alapanyagokat 8 ország 40 beszállítójától szerzik be, azonban kizárólag a romániai piacnak állítanak elő. „Egyrészt az itteni viszonyokkal vagyunk tisztában, másrészt külföldön nagyon nehéz ebben az iparágban megvetnie bármilyen külső beszállítónak a lábát” – állítja Bencze Tivadar, aki az Eurato sikerét a jó tervezésben, a kitartó munkában és a felkészült csapatban látja.
„Ha egyet kívánhatnék az az volna, hogy a román tanügy megfelelő szakembereket képezzen az iparnak” – fejtette ki a részvénytársaság menedzsere, aki szerint az ország vezetőinek is érdeke kell hogy legyen a megfelelő munkaerő képzése.
Ez azonban hosszú távon nem megoldás, hiszen a mesterek a fizikai és kémiai folyamatokat nem tudják úgy átadni, mint a szaktanárok” – véli beszélgetőpartnerünk.
Bencze Tivadar 30 év alatt számos váratlan helyzettel találkozott a szakmában, így néhány dolgot egy életre megtanult:
„További hitvallásom az, hogy az állam nyelvét megfelelő szinten kell ismerni, hiszen ebben az országban a románnal lehet igazán jól boldogulni” – állítja az 1994-ben alapított részvénytársaság első embere. És hogy mik a cégen belüli szándékok a jövőben?
– zárta a beszélgetést nevetve Bencze Tivadar, aki visszavonulása után legtöbb idejét majd a hat unokájával szeretné eltölteni. De addig is minden erejével azon lesz, hogy az élelmiszeripart kiszolgálja, ehhez pedig sok erőt és kitartást kívánunk.
Az itt olvasható tartalom először az „Akiket az idő igazol” 2023-as kiadványában jelent meg.
(X – fizetett hirdetés)
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.