Fotó: Bakó Zoltán
Spárgányi rés van a zöldségfronton mostanság, aki ezt kihasználja, jó és jövedelmező vállalkozásba kezdhet. Erre még az is rásegít, hogy nálunkfelé a vásárlóközönség kezd barátságosabban viszonyulni az újdonságokhoz. Ebbe a spárgányi résbe lépett be egy szászrégeni család – Demeterék –, akik Beresztelke-közeli területükön termesztenek spárgát, ezt a sokak számára furcsának tekintett növénykülönlegességet.
2017. április 24., 15:162017. április 24., 15:16
Romániában a legjobb körülmények a spárga termesztésére az országi déli síkvidékén, a Szeret, Argeş, Prut, Olt, Maros árterületein vannak, mert itt a talaj nem túl savas, áteresztő képességű. Nehezebben termeszthető a nehéz talajokon, domb- és hegyvidéken, agyagos talajon, fennsíkokon.
Demeter Ferenc, a családfő, aki alapképzettségére nézve hentes, egykor a szászrégeni vágóhídnál és szalámigyárban dolgozott, a rendszerváltás után Németországba ment vendégmunkásként spárgát szedni. Ott ismerkedett meg behatóbban ezzel a növénnyel. Volt ideje rá, hiszen mintegy tíz évet töltött ott. Aztán öt évvel ezelőtt elhatározta, hogy betömi azt a bizonyos rést az élelmiszerpiacon: spárgát fog termeszteni.
Nem könnyű munka, az ültetés után két évvel lehet szedni nagyon keveset, de igazából a negyedik, ötödik évtől lehet nagyobb mennyiséget betakarítani. Addig gyomlálni, kapálni kell. Szerencsére öntözést nem igényel ez a növény. A szedés áprilistól május végig tart, de egyúttal ez a legkritikusabb időszak is a spárga életében.
Aztán reggel jöttem Vásárhelyre, a November 7-i piacra. A fiam ezalatt a Lajos király (Cuză Vodă) utcai piacon árul” – mondja el utolsó 24 órájának történetét Demeter Ferenc. Támogatást nem kapnak, pedig ugyancsak rájuk férne. Elkelne egy kis traktor és egy spárgavágó gép a megnövekedett területre.
Demeter Ferenc a spárgát savanyúságként is értékesíti
Fotó: Bakó Zoltán
Egyéni gazdálkodókként termesztik a spárgát. A családfő, a felesége, Anna, a lányuk, Kinga és a fiuk, Norbi. „Tulajdonképpen a családért vágtam bele, de csak így is lehet ezt csinálni – a családért, de a családdal”. Mint mondja, felfelé ívelőben van nálunkfelé a gasztro-kultúra, legalábbis a spárga tekintetében.
Mit elkészítésre?! – még a tisztítására is. És igényelték is sokan. Ma már sokan tudják a recepteket és sokan is vásárolnak” – osztja a tapasztalatait a spárgatermesztő.
Pénteken a kolozsvári piacon vannak, szombaton Vásárhelyen, a Lajos király utcain, a November 7-in, májustól meg a kövesdombin is. A hét többi napján a szovátai Danubius szállóba, a kundi rusztikus vendéglőbe, a vásárhelyi Nivoba (korábban a Privoba is vittek), de eljutnak az erzsébetvárosi Baum vendéglőbe is, s viszik a leszerződött mennyiséget. S ott vannak a Petry-cég havi farmervásárán minden alkalommal. Távolabbi tervük, hogy jövőtől a nagyszebeni termelők vásáraira is rendszeresen el fognak járni.
Az elmúlt napokban füstöléssel óvták az elfagyástól a spárgaültetvényeket
Fotó: Bakó Zoltán
Jelenleg a spárga zöld változatát szállítják, de jövőtől már termőre fordul a fehér spárga is, így aztán a jövő tavasztól már napi 10-15 kilót tudnak szállítani ebből az igényesebb spárgafajtából is. Ez ugyanis kényesebb, több munka van vele.
Első ízben pénteken mutatták be az új terméküket, a spárga savanyúságot. Ugyanúgy készül, mint az uborka, ugyanazokkal a fűszerekkel – só, bors, mustármag, babérlevél, ecet – csak az uborka helyett spárgából készül. Demeter Ferencnél még volt néhány üveg, megmutatta azt is.
Mint mondotta – nagy volt az érdeklődés, bizonyára rövidesen népszerű lesz ez is, nagy előnye, hogy a spárga forgalmazási idejét kitolja az egész évre.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Az előző évekhez hasonlóan idén is tombolák értékesítésével akarja összegyűjteni téli segélyprogramjának anyagi alapját a Kovászna Megyei Vöröskereszt.
A kivitelező akadályozza a nyárádszeredai piac kibővítését és fejlesztését, pedig az új vásártérre, csarnokra évek óta várnak a helyiek és környékbeliek. A félig kész oszlopok azonban nem zavarják sem az árusokat, sem a vásárlókat a piacozásban.
Idén is öt végzős diáknak biztosít Szent György kiválósági ösztöndíjat Sepsiszentgyörgy önkormányzata, a tanulók december 6-áig nyújthatják be pályázataikat – tájékoztat a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit.
szóljon hozzá!