A Gyöngyvirág tagjai az egyik Csűrdöngölőn. Közösséget formál a néptáncolás
Fotó: Gyöngyvirág néptáncegyüttes
A tusnádfürdői Gyöngyvirág Néptáncegyüttes a fürdőváros egyik meghatározó kulturális csoportja, nem egy hivatásos táncos is kikerült már innen, ugyanakkor több „gyöngyvirágos” generáció nőtt már fel. A néptáncegyüttes két lelkes vezetője, Zólya Ilona és Zólya Zoltán több évtizede egyengeti a népi kultúra felé a fiatalok útját.
2017. augusztus 08., 13:332017. augusztus 08., 13:33
Zólya Zoltán 1980-ban lett a tusnádfürdői kultúrház szakirányítója. Mint mondta, az ifjúság nevelésével és a néphagyomány őrzésével bízták meg. „A feleségem is Tusnádfürdőn dolgozott. Mondták, hogy táncol a Hargita együttesben egy hölgy, és mivel én zenész voltam, nem volt olyan nagy a tánctudásom, elhívtam táncolni az akkori tánccsoportba.
Most már az akkori tagok gyerekei is felnőttek, akik szintén táncosaink voltak, és már nem is tudjuk, hogy hányadik generációval foglalkozunk. Ennek jegyében ebben az évben a helyi önkormányzat Tusnádfürdőért díjjal tüntette ki a családunkat” – mesélte Zólya Zoltán.
Felesége, Ilona hozzátette, a tusnádfürdői csoport volt az első Alcsíkon, ahol szakoktatót kértek fel a táncok tanítására. Ugyanakkor igyekeztek több tájegység viseletét beszerezni, megvarratni az együttes számára. „Amit a falunapokon való fellépésekből kaptunk, azt befektettük. Megvettük a ruhákhoz szükséges anyagot a közös pénzből, a varratást minden táncos fizette. A hátránya az volt, hogy a ruhák a táncosoknál maradtak, de az előnye, hogy a következő generációknak szívesen odaadják, vigyáznak rájuk. Majdnem mindenféle viseletünk van – vajdaszentiványi, mezőségi, szilágysági, felcsíki, küküllőmenti – , férficsizma, női csizma, stb.”
A néptáncegyüttes a Pro-Cultura Alapítványból kiválva, 1999-ben alakult. Azóta számtalan fellépést tudnak maguk mögött. Szerepeltek többek között a zombai székely világtalálkozón 2000-ben,
2011-ben részt vettek Budapesten a Krepuska Géza-emlékév keretében szervezett egyik rendezvényen, rendszeres résztvevői a csíkszeredai Csűrdöngölőnek, az Ezer Székely Leány Napja találkozóinak, és évente megszervezik az Alcsíki Néptánctalálkozót. Gyakran szerveznek táborokat is, a múlt héten Tusnádfürdőn táboroztak közösen a gyöngyvirágosok az orosházi néptánccsoporttal. Farkas Ágnes Aranygyöngyös táncos és Móricz Bence Aranysarkantyús táncos délelőttönként jobbágytelki táncokat tanított a résztvevőknek, délután kézműves foglalkozásokat tartottak és a környékre kirándultak a fiatalok.
Az együttes vezetői büszkén mesélték, hogy
Zólya Ilona és Zólya Zoltán
Fotó: Gyöngyvirág néptáncegyüttes
Jelenleg három csoport is működik Tusnádfürdőn, az Aprócskák, amelybe az óvodáskorúak és a kisiskolások járnak, a Gyöngyvirág (V-XII. osztályosok), valamint az Őszirózsa, amelynek keretében a 45 és 75 év közöttiek ropják a táncot. A csoportokat Zólya Piroska, Zólya Zsombor, György Piroska, Péter László, Hánzi Tímea, János Gabriella, André Csaba oktatja. A táncosok mellett zenekar is működik, a Cándra tagjai is valamikor gyöngyvirágos táncosok voltak: Böjte Csaba hegedűn, Ráduly Levente brácsán, Zólya Zsombor bőgőn játszik.
Az Aprócskák tagjai
Andor Csaba, András Rita, Bíró Imre, Butyka Eszter, Csató Szilárd, Dima Róbert, Erőss Benjámin, Görbe Anett, Korodi Levente, Kovács Kincső, Kovács Johanna, Köne Tímea, Maksai Katalin, Márton Xénia, Pánczél Tamás, Petki Mónika, Sándor Hunor, Simon Alpár, Sinka Szabolcs, Suciu Ivett, Száfta Orsolya, Szőcs Brigitta, Takó Ilona, Takó Magdolna, Tompos Tünde, Tóth Izabella, Vaslabán Anita, Vaslabán Tibor, Vitos Melinda
Zólya Zoltán úgy véli, hogy az egyik legfontosabb, amit a néptáncegyüttes nyújtani tud, hogy a fiatalok itt megkapják azt, amit máshol már nem nagyon. „Egy fürdővárosban vagyunk, ahová többféle vidékről költöztek. Sok a szórakozási lehetőség és egy fiatal nagyon könnyen tévútra léphet. Büszkék vagyunk arra, hogy azok a gyerekek, akik a kezünk alatt nőttek fel, többnyire főiskolát vagy egyetemet végeztek. Azt jelenti, hogy
A gyereknek pluszba kell adni valamit, mert egész nap a számítógép mellett nem lehet ülni
– hangsúlyozta.
Melles Mária, Tusnádfürdő alpolgármestere és mint egykori gyöngyvirágos néptáncos, a csoport adminisztrációs ügyeivel foglalkozik. „Nagyon sokat nevelt és tanított engem ez a tánccsoport, ha visszanézek az elmúlt húsz évre. Úgy gondolom, minden városvezetőnek majdhogynem elsődleges fontosságú tevékenység kellene ez legyen, ösztönözve a helyi fiatalokat, helyi kultúrával foglalkozó személyeket, hogy foglalkozzanak gyerekekkel, tanítsanak néptáncot, mivel nekünk, kisebbségben élőknek nagyon fontos.
– hangsúlyozta.
A Gyöngyvirág tagjai
András Krisztina, Bálint Enikő, Bálint Zsolt, Balog Levente, Balog Renáta, Bíró Tihamér, Borbély Orsolya, Deák Boglárka, Dósa Andrea, Dragan Melinda, Gál-Someşan Evelin, Járy Gabriella, Kercsó Andrea, Keresztes Anita, Kovács Kamilla, Kovács Zsolt, Makkay Kriszta, Miklós Tamás, Nagy Roland, Póra Antal, Sántha Alexa, Simion Kata, Száfta Andrea, Urkon Ervin, Urkon Krisztina, Venter Lóránd, Zólya Anna
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!