A tavaszi próbálkozás sikerességén fellelkesedve Csíkszereda Polgármesteri Hivatala úgy döntött, hogy ősszel is közzéteszi saját internetes oldalán azon személyek és cégek névsorát, akik nem törlesztették pénzügyi hátralékaikat, azaz nem fizették be időben adójukat, illetéküket, illetve büntetéseiket. Több mint tízezer személy fog felkerülni a listára.
2011. október 27., 15:452011. október 27., 15:45
2011. október 27., 22:162011. október 27., 22:16
Adósok listája. Több mint tízezer csíkszeredai személyt érint
Közleményben tudatja Csíkszereda Polgármesteri Hivatala, hogy lakcímre, illetve cégszékhelyre postázott felhívásban szólítja fel a nyilvántartásában adóhátralékkal, illetékek vagy büntetések ki nem fizetésével szerepelő magán- és jogi személyeket, hogy rendezzék pénzügyi elmaradásaikat, ellenkező esetben a hivatal kénytelen lesz kényszervégrehajtási eljárást kezdeményezni.
A nyilvántartást az utcanevek ábécé sorrendjében készítik: egyelőre az F betűig jutottak, de máris több mint kétezer hétszáz személy neve került fel az adósok jegyzékébe. A jogi személyek listáját csak két hét múlva teszik fel az internetre.
A családok nagy része érintett
„Legalább tízezer-ötszáz magánszemély fog felkerülni a listára” – „futtatja” össze gyorsan újságírói kérésre Veres Csaba, a polgármesteri hivatal város-ellenőrzési osztályának irodavezetője, aki csütörtökig az F betűvel kezdődő utcanevekben élő adósok listázásáig jutott el. Jövő héten bővítik a lajstromot, akkor felkerül minden adós személy neve a polgármesteri hivatal honlapjára (www.szereda.ro).
Sikeresnek bizonyult a hivatal új típusú nyilvántartása, mivel – mint mondja Veres – az elmúlt esztendőkhöz képest egyre jobb a különböző adók és illetékek, illetve bírságok befizetésének aránya. „Olyan esetekkel is találkoztunk, amikor egy szülő a listáról értesült arról, hogy a Kolozsváron tanuló egyetemista gyerekét a villamoson megbüntették. A bírság a mi adatbázisunkban jelent meg, mi pedig kiközöltük” – meséli az irodavezető.
Kényszervégrehajtási frász
Az elmúlt esztendőig az volt a gyakorlat, hogy az illetékes osztály év végén szólította fel az adósokat, idéntől viszont már év közben, évi két alkalommal jelzik az elmaradást: először az adóbefizetések első félévi határidejének lejártakor teszik nyilvánossá a hátralékot felgyűjtő magánszemélyek nevét és lakcímét, másodszor pedig októberben, a második félév határidejének lejártakor.
„Szeptember végén befejeződött az adók és illetékek befizetésének második félévi határideje, ebben a hónapban összeállítottuk a listát, és egyenként minden személynek postán elküldtük a tartozás összegét. Az előírások értelmében mellékeltünk egy-egy végrehajtói űrlapot is, amitől sokan megijedtek, ezért a kézbesítés után jelentkeztek az adók és illetékek osztályán. Akik viszont elmulasztottak fizetni, azok felkerültek a mostani internetes jegyzékbe” – magyarázza Veres.
Csíkszeredában a lakások számarányához viszonyítva a Gyermek sétányon és a Testvériség sugárúton van a legtöbb olyan család, amelynek tartozása van.
Jogi személyeket is listázzák
A jogi személyek – cégek, alapítványok – tartozásáról is készül internetes kartoték, amely csak november közepén lesz nyilvános. „A törvény értelmében előbb postán kell értesítenünk az adós jogi személyeket, akiknek tizenöt nap áll rendelkezésükre, hogy fizessenek. Ha mindezt elmulasztják, felkerülnek arra a listára, amit interneten közzéteszünk” – tájékoztatta a Székelyhon.ro-t Rodica Ţiriac, az adó- és illetékek osztályának vezetője. Számításai szerint mintegy ezerötszáz jogi személynek van különböző nagyságú adóhátraléka.
Az adóhátralékok törlesztésével kapcsolatos bármilyen kérdéssel a polgármesteri hivatal város-ellenőrzési osztályához (földszint, 21-es számú iroda), illetve az adó- és illetékosztályához (123, 124 vagy 125-ös számú irodák) fordulhatnak, naponta 8–13 óra között.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
szóljon hozzá!