Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
A fertőzési ráta csökkenésével enyhülni kezdett a nyomás a Hargita megyei egészségügyi rendszeren, de a javuló járványügyi helyzet még korántsem ad okot a lazításokra az előírások betartását illetően – véli a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője. Tar Gyöngyi arról is beszélt lapunknak, hogy miként zajlik a koronavírus elleni védőoltás érkezésére való felkészülés, és hogy járványügyi szempontból mire számítanak a decemberi ünnepek és események miatt.
2020. december 04., 09:222020. december 04., 09:22
Hargita megye az elmúlt napokban zöld besorolásúvá, majd keddre az ország legalacsonyabb fertőzési rátájú megyéjévé vált Gorj megyével együtt. Érződik, hogy enyhül a nyomás a kórházakon, és – amint arról Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője beszámolt – már nem azzal telik a hétvége, hogy helyet próbálnak keresni egy-egy súlyos állapotban lévő koronavírusos betegnek más megyék kórházainak az intenzív terápiás részlegein.
A járványügyi helyzet javulása azonban nem ad okot a lazításokra az előírások betartását illetően, erre figyelmeztet azoknak a megyéknek a helyzete is – például Argeș megyéé –, amelyekre az alacsony fertőzési ráta miatt korábban pozitív példaként tekintettek országszerte, ugyanis ezekben ismét megnőttek az esetszámok, Konstanca megyében pedig a karantén sem hozott számottevő javulást – magyarázta az igazgatóság vezetője a járványügyi előírások betartásának a fontosságával kapcsolatban.
Tar Gyöngyi elmondta, tisztában van vele, hogy mindenkinek elege van már abból, ahogyan az elmúlt hónapokban éltünk, de fontos, hogy a lakossági fegyelmezettség kitartson a koronavírus elleni védőoltás megérkezéséig.
– fogalmazott. Tar Gyöngyi az év végi ünnepekkel, a parlamenti választásokkal, háztáji disznóvágásokkal, tehát a fertőzés terjedésének a kockázatát hordozó eseményekkel kapcsolatos kérdésünkre elmondta, arra számítanak, hogy decemberben nőni fognak az esetszámok a megyében is. Azért, hogy a járványügyi helyzet ne forduljon rosszra, azt tanácsolja a lakosságnak, hogy minél szűkebb családi körben ünnepeljék meg a karácsonyt, a szenteste utáni napokban szokásos, látogatásokkal járó köszöntéseket pedig idén mellőzni kellene. A szakember szerint a védőoltás megérkezéséig ki kellene tartania a lakossági fegyelmezettségnek.
A védőoltást egyébként elsőként az egészségügyi dolgozók fogják megkapni a kórházakban kialakítandó oltási központokban. A megyei egészségügyi igazgatóság által elvégzett felmérés eredménye szerint
Összességében az eredmény jó, tekintve, hogy még a tájékoztatási kampány elején járnak – közölte Tar Gyöngyi. A civil lakosság körében elsőként a 60 évesnél idősebbek oltathatják majd be magukat, ugyanis az idősebb korosztályt veszélyezteti leginkább a vírus. Ők a területi oltásközpontokban fogják megkapni a védőoltást, ezeknek a központoknak a kijelölése a napokban történik meg.
Az egészségügyi igazgatóság vezetője az érintett városok polgármestereivel is egyeztet a célnak megfelelő helyiségek beazonosítása érdekében. Az igazgatóság által megkapott központi tájékoztatás szerint a háziorvosok szakmai szervezeteivel már egyeztetett az oltáskampány lebonyolítását koordináló központi bizottság arról, hogy a háziorvosok jegyzik majd elő a védőoltást igénylő 60 évesnél idősebb pácienseiket az immunizálásra. A védőoltások beadási folyamata nagy szervezési munkát igényel majd – véli Tar Gyöngyi. Tudományos körökből származó, illetve az általa olvasott szakmai információk szerint a mínusz 80 Celsius-fokos tárolási hőmérsékletet igénylő védőoltások a kiolvasztásuk után még öt napig lesznek felhasználhatók.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
Idén szeptemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a népesség 4432 fővel csökkent, de a kiállított születési igazolványok száma 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a november 11–24. közötti, kéthetes időszakra vonatkozó előrejelzését. Lássuk csak, miben lesz részünk.
Már több mint ezer tanár aláírta azt a petíciót, amelyben arra kérik az oktatási minisztériumot, hogy a diákok szociális ösztöndíjait a helyi szociális osztályok kezeljék, ne az iskolai alkalmazottak, akiknek nincs is erre kompetenciájuk.
Családja jelentette a Maros megyei rendőrségen, hogy a 63 éves Katona Endre eltávozott marosvécsi otthonából november 6-án és nem jelentkezett azóta sem. Megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Fiatal medvét ütött el hétfő reggel egy autós a háromszéki Csernáton közelében. Az elpusztult állatot az égetőbe szállíttatta az illetékes hatóság.
Az alapító Csereyné Zathureczky Emília életét, munkásságát, a közel 150 éves múzeum legrégebbi nívós tárgyait mutatja be a november 11-én 18 órakor az intézmény Bartók Béla-termében Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel megnyíló új alapkiállítás.
Idén is megszervezték a Tudász műveltségi vetélkedőt, az utolsó fordulót Székelyudvarhelyen tartották hétvégén. Ezúttal az 1956-os forradalom tematikája köré épült a verseny, amelyet az első Tudász fesztivállal kötöttek össze.
Két jármű, köztük egy gázpalackokat szállító teherautó is érintett a Maros megyei Lövér településnél történt balesetben – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság.
Teljesen leégett egy fából készült építmény, egy másiknak pedig a tetőzetére terjedtek át a lángok a Maros megyei Dédabisztra településen, hétfő reggel.
szóljon hozzá!