A területi átszervezés Damoklész kardjaként lebeg a fejünk felett

Ismerve a székely viccek iránti fogékonyságát, feszültségoldóként pár vonatkozó kiadványt is megmutattunk Tamás Sándor háromszéki megyetanácselnöknek, amikor egy beszélgetés erejéig a kézdivásárhelyi irodánkban meglátogatott. Aztán – komolyra fordítva a szót – olyan kérdések kerültek terítékre, mint a várható beruházások, az esetleges területi átszervezés hátulütője, a háttérhatalom aknamunkája vagy éppen a kővári Erzsike néne intelmei.

Ismerve a székely viccek iránti fogékonyságát, feszültségoldóként pár vonatkozó kiadványt is megmutattunk Tamás Sándor háromszéki tanácselnöknek, aztán olyan kérdések kerültek terítékre, mint a területi átszervezés hátulütője, a háttérhatalom aknamunkája vagy éppen a kővári Erzsike néne intelmei

Fotó: Tuchiluș Alex

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke volt a vendégünk kézdivásárhelyi irodánkban. Beszélgetésünk során az esetleges területi átszervezés hátulütője, a háttérhatalom aknamunkája és a kézdikővári Erzsike néni intelmei kerültek terítékre.

Kocsis Károly

2025. január 28., 21:072025. január 28., 21:07

2025. január 29., 19:222025. január 29., 19:22

– Most, hogy az RMDSZ ismét kormányon van, és megkaptuk a két legfontosabb „pénzes” tárcát, derűlátásra adhat okot. De az ország jelenlegi gazdasági állapotát nézve, illetve a beharangozott megszorítások okán már kevesebb okunk van optimistának lenni, és ráadásul nem is szidhatjuk a saját minisztereinket. Ilyenkor az egyik szeme nevet, a másik meg sír?

– Minden pozitív, ami az életünkben történik, egyben negatív is tud lenni. Minden, ami előny, az hátrányunkká is válhat. Csak tőlünk függ, hogy melyiket tápláljuk. Látjuk, hogy ez az ország tényleg sok pénzügyi gonddal küszködik. Nehéz az örökség, amit a decemberben leköszönt kormány hagyott, hiszen az elmúlt néhány évben – elsősorban szociális támogatásokra – szétszórták a pénzt, sőt: a kölcsönbe felvett pénzt osztogatták szét. Innen kell felállni, ebben a nehéz helyzetben kell helytállni, másrészt meg fejleszteni, dolgozni kell. Hiába van egy ügyes fejlesztési miniszterünk Cseke Attila személyében egy olyan minisztérium élén, ahol gyakorlatilag szinte az összes közberuházás sorsa eldől (például a kézdivásárhelyi uszoda, a sepsiszentgyörgyi jégcsarnok, a kovásznai wellnessközpont jövője, hogy csak a mi megyénkből mondjak három nagyon fontos projektet), ha nem tudjuk hozzá biztosítani azt a politikai és pénzügyi hátteret, ami a pénzügyminisztérium részéről jön. Tehát ilyen szempontból kell látni és értékelni a fennálló helyzetet. Kétségtelen, hogy Tánczos Barna, aki – mint ahogy azt az elmúlt években bebizonyította – rendkívül ügyes, határozott, keménykezű vezető,

kénytelen népszerűtlen döntéseket is hozni.

És nem azért, mert ő gonosz fiú lenne, nem azért, mert az RMDSZ-nek változott volna az elképzelése, hanem azért, mert Románia olyan helyzetben van a korábbi rossz kormányzásoknak köszönhetően, hogy most elsősorban a holnapi megélhetés lehetőségét kell biztosítani mindenki számára.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Így nézve valóban előny is, meg hátrány is az, hogy ez a két minisztérium a miénk, de azt gondoljuk, középtávon előbb-utóbb kiigazodnak az aránytalanságok, és ha az elején egy kicsit nehezebben is megy, de el fog indulni egyfajta fejlesztés és fejlődés.

– Orbán Viktor miniszterelnök a minap úgy fogalmazott, 2025 a nagy ívű fejlődés felé történő elrugaszkodás éve lesz Magyarországon. Ha az ön szavait jól értelmezem, akkor ez Székelyföld esetében nem érvényes.

– Székelyföldön az a téves szemlélet alakult ki, hogy egyik napról a másikra bármit meg lehet oldani. Ugyanis a székelyföldi emberek többsége a magyar médián nő fel, ahol azt látja, hogy ha Orbán Viktor reggel mond valamit, akkor ő ezt egy kétharmados parlamenti döntéssel délután meg tudja valósítani, és másnap reggel nyolc órától valósággá válik.

Na már most, ha itt ketten a szerkesztő úrral eldöntünk valamit, és száz százalékban jó ötletnek tartjuk, mire leérek vele Szentgyörgyre a megyei tanácshoz, a száz százalékból már csak 72 százalék marad, mert figyelembe kell venni a megye többi lakosának szempontját is, és mire eljutunk Bukarestbe, ahol döntéseket kell hozni, már csak a hat és fél százalékunkkal tudnák érvényre juttatni. Ilyen tekintetben ez a különbség Magyarország és Székelyföld között.

Az erdélyi magyar jövő nem könyvelési kérdés

– Ha már a nagypolitika vizein evezünk: bár ideig-óráig úgy tűnt, Románia adminisztrációs átszervezése lekerül napirendről, most ismét kezdik erőltetni. Akik ezt teszik, azokat csak pénzügyi szempontok, magyarán a spórolás szándéka vezérli, vagy netán egyéb?

– Ha visszapörgetjük az idő kerekét, felidézhetjük, hogy 2024-ben egész évben az RMDSZ minden tisztségviselője, mi is itt, Háromszéken többször hangsúlyoztuk,

Idézet
ez a legnagyobb veszély, ami az erdélyi magyarokat fenyegeti.

És nem azért mondtuk, mert választási kampányok sorozata volt, nem azért, mert ijesztgetni akartuk volna az embereket, hanem mert pontosan látjuk, hogy ezt a bukaresti román pártok komolyan gondolják. Hol az egyik párt, hol a másik vetette fel ezt a kérdést, most legutóbb éppenséggel a miniszterelnök. E mögött nyilván több szándék is meghúzódik.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Egyik az, és ezt mi is látjuk, hogy valamiféle közigazgatási újragondolásra kétségtelenül szükség van. Nem feltétlenül átszervezésre, de újragondolásra mindenképp, hiszen a mostani közigazgatási rendszer 1968-tól működik. Akkor is fel akarták számolni a székely megyéket, ám

elődeink a kommunista rendszerben is el tudták érni, hogy Kovászna és Hargita megye megmaradjon.

Azóta többször volt ilyen típusú próbálkozás, a leghatározottabb azonban talán most jelentkezik, és szakmai hátteret is próbálnak keresni hozzá. Ebben természetesen benne van, és jól hangzik, hogy spórolni kell, mert kétségtelen, hogy a kis települések nem tudnak a saját bevételeikből megélni. Viszont nekünk határozottan az a véleményünk, hogy egy közösség léte nem könyvelési kérdés. Mert ha például az esztelneki magyar közösség léte könyvelési kérdés lenne, akkor be kellene zárni az összes hivatalát, mert saját bevételeiből nem tudja fenntartani azokat. De ha visszaemlékszünk, 1968 után, amikor Esztelnek önálló közigazgatását megszüntették, ott minden leépült, valósággal átfújt a szél a falun. Ám amióta, húsz éve sikerült visszaállítani az önálló községi státusát, és nemcsak Esztelneknek, hanem Árkosnak, Dálnoknak, Kézdialmásnak, Málnásnak, Mikójfalunak, Sepsibükszádnak vagy éppenséggel Nagypataknak, hogy román példát is mondjak a megyéből, ezek a települések azóta látványos fejlődést értek el a közszolgáltatás, az infrastruktúra-fejlesztés terén. Ezek csak technikai kérdések ugyan, de maga a közösség is életképessé vált ezeken a helyeken, hiszen tánccsoportok alakultak, iskola, óvoda épült vagy vált működőképessé nemcsak fizikailag, hanem tartalmilag is, tehát fellendült a közösségi élet.

– Az állam feladta nem pont az lenne, hogy biztosítsa ezen közösségek létét, fejlődését?

– De igen, viszont Bukarestből nézve ez egészen másképp mutat, ezért folyamatos az ütközés az RMDSZ és a román pártok között a közigazgatás átszervezésével kapcsolatosan. Bukarestben úgy látják, ez egy könyvelési kérdés, és ami nem működik, azt be kell zárni. De ha ilyen logika mentén gondolkodnánk, akkor be kellene zárni az összes könyvtárat, színházat, mert ugye ezek csak „viszik a pénzt”, de hát kulturális háttér nélkül, közösségi élet nélkül nincsen közösség.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

És nyilván, mi az erdélyi magyar közösséget féltjük ettől az átszervezéstől, egyrészt a helyi kis közösségeket, másrészt, ha a megyéket fel találják számolni, vagy összeolvasztják egy nagy megamegyébe, a mi esetünkben Hargita és Kovászna megyét Brassó megyével vagy rosszabb esetben Brassó, Szeben és Fehér megyével, akkor

itt 20–25 százalékra csökkenne a magyar közösség aránya, ami véget vetne az 1100 éves erdélyi történelmünknek.

A háttérhatalmak két áramlata

– Mit gondol, ez a hatalom elsődleges célja?

– Én ezt nem tudom, mert nem vagyok ott, ahol ők a döntéseket hozzák, de az elmúlt 105 éves tapasztalat ebben az országban azt mutatja, hogy ez kedvükre való lenne.

– És kik azok az ők? Mert nemrégiben az egyik anyaországi portálnak adott interjújában olyan kendőzetlenül beszélt az itteni háttérhatalomról, ahogyan legutóbb talán Liviu Dragnea akkori miniszterelnök tette, aki azóta a börtönt is megjárta.

– Romániában több háttérhatalmi vonulat, rendszer létezik, de ha nagyon egyszerűen gondolkodunk, akkor ezek között két fő áramlat különíthető el.

  • Az egyik azt mondja, hogy 105 éve élünk együtt ezekkel a magyarokkal, ügyes fiúk is vannak köztük, gyertek, fogjunk össze velük, hátha lehetne értelmes dolgot csinálni az ország számára.

  • A másik áramlat azt tartja, hogy ezek a magyarok még 105 év után is itt vannak és berzenkednek, gyertek, tapossuk el őket.

Ez a két áramlat birkózik időnként egymással a háttérhatalmakban. Úgy érzem, újabban azok erősödnek, akik el akarnak taposni bennünket, lásd a tavalyi államelnök-választás jelöltjeit, eredményét.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

És ami a szörnyülködésre leginkább okot adhat: még a romániai magyarság egyes köreiben is felkapott lett Călin Georgescu neve, aki teljesen nyíltan vasgárdista eszméket hirdet, és legutóbb meg is fenyegette az RMDSZ-t is, hogy aztán amikor ő lesz hatalmon, megmutatja, mettől meddig. Azaz, mostanság azok kezdik nyeregben érezni magukat, akik nálunk nélkül képzelik el Romániát, Erdélyt és Székelyföldet is.

Vörös vonal a kormányzati együttműködésben

– Ilyen tekintetben mondjuk Crin Antonescu jó jelölt számunkra?

– Nézze, az igazság az, hogy nekünk megfelelő jelöltet eddig csak a magyar közösségből láttam, és őt Kelemen Hunornak hívják. A tapasztalat az, hogy ha nem mi szervezzük a saját dolgainkat, ha nem a mi képviselőink mondják el, mi jó, mi fáj nekünk, miként szeretnénk a saját dolgainkat igazgatni, akkor azonnal megpróbálják ezt mások megszervezni helyettünk. Csak éppen

az, ahogyan a bukarestiek elképzelik a mi életünket, nekünk a vesztünket jelenti.

Tehát a legfontosabb, hogy a közösségünk ereje tudjon megmaradni, választásokkor bár ezt a 6,5 százalékot tudjuk felmutatni. Ez kevésnek tűnhet a maradék 93,5 százalék viszonylatában, mint ahogy ezt a mostani kormányalakítási tárgyalásokkor, különösen a liberálisok nagy mellényben szemünkre is vetették, és próbálták kioktatni Kelemen Hunort. Az RMDSZ elnöke erre mondta, „tetszettek volna nélkülünk megnyerni a választást”, amire aztán lejjebb húzták a potenciométert, és sikerült megszereznünk a két legfontosabb minisztériumot. Tehát

az erdélyi magyarok ereje, befolyásolási képessége mindig a kontextustól függ.

Viszont ahhoz, hogy mi az adott kontextusban eredményt tudjunk elérni, ahhoz mindenekelőtt az szükséges, hogy közösségünk politikai értelemben is kompakt közösség legyen.

– Visszatérve a területi átszervezés szándékára, az akár vízválasztó is lehet a további kormányzati együttműködés tekintetében?

– Ez egészen biztos. A területi, közigazgatási átszervezés, különösen a megyék átszervezésének kérdése élet-halál kérdés az erdélyi magyar közösség számára, ami nem képezheti alku tárgyát. Azért nem, mert ez nem olyan döntés, amit pénteken meghozunk, hétfőn rájövünk a tévedésünkre, és kedden visszacsináljuk. A közigazgatási átszervezés nem ilyen, és a következményeit már most jól tudjuk modellezni. Tisztán látjuk, hogy milyen mértékben változtatná meg Erzsike néni életét Kézdikőváron, ha a megyeháza Gyulafehérvárra költözne.

Például egy urbanisztikai engedély kiváltásához pontosan 9 órát kellene autóznia oda-vissza.

De nemcsak az ő életét tenné pokollá, hanem az erdélyi magyarok mint politikai értelemben vett közösség számára is a véget jelentené. Mert ugye azért történnének ezek az összevonások, hogy pénzt spóroljanak általa. De ha egy adott pénzösszegről kell majd dönteni, hogy melyik múzeum működésére fordítsuk, akkor mi nyilván, ha ott leszünk, el tudjuk mondani, mert tudunk románul, és eszünk még van, hogy ez milyen fontos a Székely Nemzeti Múzeum számára. De egészen biztos, hogy lesz valaki, aki azt mondja majd, hogy nem, nem, inkább kapja a gyulafehérvári Egyesülés Múzeuma. És akkor elkezdődik a szavazás, én pedig borítékolni merném, hogy nem a Székely Nemzeti Múzeum lesz a nyerő…

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 18., péntek

A szenvedéstörténettől a feltámadás öröméig – így készült a csíkszentkirályi Passióról szóló filmünk

Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.

A szenvedéstörténettől a feltámadás öröméig – így készült a csíkszentkirályi Passióról szóló filmünk
2025. április 18., péntek

A fogyasztóvédelem szerint Hargita megyében nincsenek nagyobb kihágások

Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.

A fogyasztóvédelem szerint Hargita megyében nincsenek nagyobb kihágások
2025. április 18., péntek

Befejezettnek tekintik az áprilisi nyugdíjak és segélyek idő előtti kézbesítését

A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.

Befejezettnek tekintik az áprilisi nyugdíjak és segélyek idő előtti kézbesítését
2025. április 18., péntek

Szörnyű tragédia nagypéntekre virradóan: bennégett egy utas a kamionnal ütköző személyautóban

Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.

Szörnyű tragédia nagypéntekre virradóan: bennégett egy utas a kamionnal ütköző személyautóban
2025. április 18., péntek

Villámlás és záporeső okozhat bosszúságot nagypénteken

Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.

Villámlás és záporeső okozhat bosszúságot nagypénteken
2025. április 18., péntek

Szinte megvolt a 30 fok Székelyföldön nagycsütörtökön

Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.

Szinte megvolt a 30 fok Székelyföldön nagycsütörtökön
2025. április 18., péntek

Lakásbetörések elkövetőit fogták el Maros megyében

Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.

Lakásbetörések elkövetőit fogták el Maros megyében
2025. április 17., csütörtök

Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.

Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával
Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával
2025. április 17., csütörtök

Ezekre figyeljen a húsvéti étkezések alkalmával

2025. április 17., csütörtök

Ítélőtábla: az USR nem kampányolhat Nicușor Dan mellett – frissítve

Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.

Ítélőtábla: az USR nem kampányolhat Nicușor Dan mellett – frissítve
2025. április 17., csütörtök

„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön

Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?

„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön
„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön
2025. április 17., csütörtök

„Rómába mennek” a harangok nagycsütörtökön