A csíksomlyói nyereg felé borúban...
Fotó: Barabás Ákos
Ingadozó hőértékek, napsütéses és esős napok váltogatják egymást idén júniusban az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzése szerint – írja az Agerpres hírügynökség.
2019. június 02., 12:182019. június 02., 12:18
2019. június 02., 12:212019. június 02., 12:21
A meteorológiai nyilvántartások kezdete óta Romániában a legnagyobb hőséget 1938-ban mérték júniusban, ekkor Oraviţán 42 Celsius-fok volt. Nagyon meleg volt a júniusi hónap 1987-ben, 2000-ben, 2002-ben és 2007-ben is, ezekben az években a maximális hőértékek meghaladták a 33 Celsius-fokot.
A leghidegebb júniusi hőértéket 1939. június 6-ára virradóan mérték Romániában, ekkor az Omu-csúcson mínusz 12 fok volt. Hűvös június volt az országban 1962-ben, 1977-ben és 1990-ben, ezekben az években egyes hegyvidékeken fagypont alá süllyedt a hajnali hőmérséklet.
... és derűben. Jövő szombaton melyik lesz?
Fotó: Veres Nándor
A szakemberek szerint az év hatodik hónapjára jellemző instabil időjárást az Azori-anticiklon okozza, amely bizonyos években, amikor nedves óceáni légáramlatot szállít térségünk fölé, és itt a trópusi légáramlatokkal egyesül,
Romániában az év legcsapadékosabb hónapja a június: az ANM 1961–2018 közötti mérései szerint csak Dobrudzsa keleti részében és Munténia keleti csücskében mérnek 50 liter csapadéknál kevesebbet négyzetméterenként ebben a hónapban, de a Bánságban, a Körösök vidékén, Olténiában és Moldva déli régióiban, mint ahogy Máramaros és Erdély bizonyos területein is 50–75 liternyi eső esik júniusban négyzetméterenként, a Kárpátok dombvidékein és a Kárpátokban pedig még ennél is több, 100–150 liter/négyzetméter.
A legbőségesebb csapadékot 2011-ben mérték az országban az év hatodik hónapjában: a Bâlea-tónál 588,4 liter eső esett négyzetméterenként.
Kíváncsian várjuk az ideit, tény, hogy május sok csapadékmentes, derűs nappal nem kényeztetett.
Tornádók, elsivatagosodás, trópusi csapadékhozamú felhőszakadások, drasztikus hőmérséklet-ingadozás – a térségben korábban soha vagy csak ritkán tapasztalt szélsőséges időjárási jelenségek mind annak az átmeneti állapotnak a biztos jelei, amely a klímaváltozással hozható összefüggésbe.
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
1 hozzászólás