Összesen 79 féle támogatást igényelhetnek a gazdák a három hónapos kérelmezési időszak során
Fotó: Pinti Attila
A szokásosnál kissé lassabban halad az idei mezőgazdasági támogatási kérelmek iktatása, de az összterületet tekintve így is az átlag fölött van Hargita megye. A kezdeti nehézségek dacára Maros és Kovászna megyében is jól halad az igénylési folyamat.
2025. március 26., 07:402025. március 26., 07:40
Három hete kezdődött el az idei egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszaka, amely során mintegy 25 000 gazdától, 175–180 ezer hektár területre várnak támogatásigénylést a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél (APIA). A támogatásigénylés kezdete, azaz március 3-a óta mintegy 3500 kérelmet iktattak Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél (APIA), nagyjából 10 000 hektárnyi mezőgazdasági területre.
„Haladhatnánk kicsit jobb ütemben is, de a körülményekhez képest nem állunk rosszul. (…) Most kezdünk belejönni az új számítógépes rendszer használatába, teljesen más az új számítógépes programunk, mint a régi, és a legjobb tudásunkat adjuk ahhoz, hogy el tudjuk venni a kérést mindenkitől.
17 éven keresztül rengeteg változáson átment ez a folyamat, és ha 17 éven át sikerült, nem látjuk, hogy idén mi miatt nem tudna sikerülni” – fogalmazott az igénylések iktatási folyamatáról Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) igazgatója.
Fotó: Pinti Attila
Noha a szokásosnál kissé lassabban halad a folyamat, a már iktatott kérésekben szereplő összterületek arányát tekintve így is az országos átlag fölött áll Hargita megye, tudtuk meg az intézmény vezetőjétől. A pénteki adatok szerint az addig iktatott kérésekben szereplő 9617 hektárnyi terület az 5,46 százalékát teszi ki a teljes mezőgazdasági területnek, amelyre támogatásigénylést várnak.
Az igénylések számát tekintve viszont az országos átlag (17%) alatt szerepel a megye a maga 13,41 százalékos arányával, de amint arra Haschi András rámutatott, az összterület aránya a számukra fontosabb adat, ugyanis az igénylők száma változhat. Utóbbi egyébként szokott is változni, a területfelvásárlások miatt rendszerint évről évre csökken.
Fotó: Pinti Attila
A tekintetben idén sincs változás, hogy elsőként a kisgazdák kérelmeit fogadják az APIA-nál, majd fokozatosan áttérnek a bonyolultabb támogatásigénylésekre. Egyelőre azonban még az első fázisban tartanak, tudtuk meg Haschi Andrástól.
– tájékoztatott a megyei APIA igazgatója. Azért, hogy megfelelően haladjon a folyamat, az igazgató arra kéri a támogatást igénylő gazdákat, hogy mindenáron próbáljanak meg pontosak lenni, és abban az időpontban jelenjenek meg a polgármesteri hivatalban, amikorra hívják őket a támogatásigényléssel kapcsolatos ügyintézés miatt.
Egyébként az egységes mezőgazdasági támogatások igénylési időszaka idén két héttel hosszabb a megszokottnál, ugyanis május 30-ig tart. Korábban május közepéig igényelhették a gazdák a teljes támogatási összeget, azt követően, nagyjából egy hónapig már csak napi egy százalékos büntetőlevonással kérelmezhették azt. Idén összesen 79 féle támogatást igényelhetnek a gazdák.
Fotó: Pinti Attila
Március első két hetében az átlagosnál kevesebb gazdát jegyeztek elő a Maros megyei APIA-kirendeltségekhez, hiszen számítottak arra, hogy az új rendszer akadozni fog – mondta a Székelyhonnak Bordi Kacsó Zsolt Attila aligazgató. Megtudtuk, hogy a segesvári, marosludasi, dicsőszentmártoni és két marosvásárhelyi kirendeltséghez naponta csak száz gazdát hívtak be, az átlagos 400-500 helyett. „Az első napokban arra összpontosítottunk, hogy mi is jól megismerjük az új számítógépes rendszert, átláthassuk azt. Gondoltuk, hogy mivel egy országos, központosított rendszerrel dolgozunk az első időszakban lehetnek elakadások, és így is volt.
A kezdeti nehézségek után most már többnyire zökkenőmentes az adatok bevitele, és újra naponta több száz gazda kérését tudjuk bevezetni. Mindenképpen úgy osztottuk be az érintetteket, hogy a május végi határidőre mindenkit tudjunk fogadni és minden kérést be tudjunk vezetni” – mondta az aligazgató, akitől megtudtuk, hogy az új számítógépes rendszer jól átlátható és alapvetően nincsenek most már gondok vele.
Fotó: Gábos Albin
Nincs gond a kérelmek benyújtásával, közölte érdeklődésünkre György Ervin, a Kovászna megyei APIA igazgatóhelyettese. „A gazdák »felvették a szagot«, megy a szekér előre” – mondta. Azt ő sem rejtett véka alá, hogy idén mégsem mennek olyan olajozottan a dolgok.
Az új program – a régivel ellentétben – nem könnyítette meg az alkalmazottak munkáját, inkább kicsit bonyolította. De nem ezen van a hangsúly, hanem azon, hogy „ha az Európai Unió megmarad, támogatás is lesz, és biztos megkapják a farmerek a pénzt” – közölte György Ervin.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!