Fotó: Boda L. Gergely
Az Európai Unió tagországai közül Románia a 7. helyet foglalja el a sörfogyasztás tekintetében az egy főre eső évi mintegy 80 liter „folyékony kenyérrel”. Továbbá a romániai komló 80 százalékát Segesvár térségében termelik meg, tehát a söripar egyrészt fontos Maros megye gazdasága szempontjából, másrészt Maros megye fontos a romániai söripar szempontjából.
2017. július 06., 14:542017. július 06., 14:54
2017. július 06., 15:452017. július 06., 15:45
– fogalmazott a Romániai Sörgyártók Egyesületének vezérigazgatója, Julia Leferman.
Hozzátette, a gazdaságnak ez a szegmense felelősségteljes és fenntarthatóságra – elérték, hogy 1 liter sör előállításához immár nem 6, hanem 3 liter vizet használnak – törekszik, hiszen az első olyan szakmai tömörülésnek számít Romániában, amely önmaga szabályozására belső kódot dolgozott ki és fogadott el, a kommunikációs etikettet pedig 2016-ban újragondolták.
A marosvásárhelyi sajtótájékoztatón az egyesületvezető azt is elmondta, hogy a 2004-es alapítástól kezdődően
Elhangzott, hogy
2016-ban pedig 15,8 millió hektoliter volt a fogyasztás, és továbbra is a pet-palack a „legmenőbb” csomagolás, de gyors ütemben zárkózik fel az üveges kiszerelés.
A hazai sörgyártás egyik fő alapanyagát, a komló túlnyomó részét Maros megyében termelik meg, erről a Romániai Komlótermesztők Egyesületének tagja, Mora Ákos számolt be.
A komló különös törődést igényel, év közben sok munka van vele, arról nem is beszélve, hogy nem lehet bárhol megtermelni, hiszen berendezéshez, oszloprendszerhez kötött. A befektetés 5-6 év alatt térül meg, sok esetben viszont a földtulajdonosok csak 2 évre adnák bérbe a területet, ráadásul a növény gyökere akár 4 méter mélyre is lemegy a földbe, tehát nem lehet csak úgy elköltöztetni” – sorolta a nehézségeket Mora Ákos. Megtudtuk,
„Mindenkinek megérné, mert a búzához vagy a kukoricához viszonyítva 10-szer hasznosabb a komlótermesztés. Nagy hátrány továbbá a kutatás hiánya, erre most keresünk megoldást. Németország, Szlovénia, Csehország például kétszeresére emelte a kutatásra szánt támogatást, ugyanakkor pedig levédték és exporttilalmat rendeltek el az így kifejlesztett szuperproduktív komlófajtákra, amelyekhez mi így nem jutunk hozzá” – vázolta a 160 éves segesvári komlótermesztésben érdekelt vállalkozó. Mindehhez a Maros megyei önkormányzat nevében Alexandru Cîmpeanu alelnök támogatásukról biztosította az érintetteket.
Semmi beleszólásunk nem lehetett, mégis a legnagyobb figyelemmel követtük az amerikai elnökválasztást. Baráti beszélgetések kiemelt témája volt, hogy ki lenne jobb a világ számára: Trump vagy Harris?
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
November 15-én jótékonysági bált szervez az RMDSZ Háromszéki Nőszervezete. A jelenlevők felajánlásaiból a Máltai Szeretetszolgálatnak vásárolnak tolószékeket és járókereteket, amelyekkel a segélyszervezet a mozgáskorlátozottak segítségére lehet.
Az EB álláspontja szerint a román hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, ezért az Európai Unió Bírósága elé idézi Romániát szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
szóljon hozzá!