A románok által felakasztott székely tanítónő mítosza

A románok által felakasztott székely tanítónő mítosza

Tábori Piroska síremléke (Fotó: Fiumei úti sírkert)

Fotó: Fiumei úti sírkert

Pontos egy évvel ezelőtt, a trianoni békediktátum évfordulójakor Erdély új urainak székelyföldi emlékműgyalázásairól nyújtottunk szemléletes képet. Az impériumváltással járó trauma, megaláztatások sorozata ugyanakkor olyan mítoszok születését is eredményezte, amelyek közül némelyik a mai napig tartja magát. Ilyen például a „székely tanítónő”, Kárpáti Piroska legendája, akit Üzenet Erdélyből című verséért állítólag felakasztottak a románok.

Kocsis Károly

2024. június 04., 12:392024. június 04., 12:39

2024. június 04., 12:552024. június 04., 12:55

Az internetes keresőkbe nevét beütve néhol még száz év után is makacsul tartja magát a korabeli „hír”, miszerint Kárpáti Piroska székely, netán sepsiszentgyörgyi tanítónő lett volna, akit Üzenet Erdélyől című verséért Aradon felakasztottak a román hatóságok.

Az eredeti forrás nem ismert, ám a Békés Megyei Közlöny 1920. június 17-i számában már ezt olvashatjuk: „Üzenet Erdélyből – ilyen címen jelent meg aláírás nélkül egy fájdalmasan felsikoltó, kétségbeesett zokogás, a magyar irredenta költészetnek eddig legszebb hajtása, lapunk április elseji számában...

Idézet
Ki hitte volna, hogy ezeket a pöröly zúgású, lángoló sorokat egy ismeretlen, szegény kis falusi tanítónő, harmatlelkű, gyönge virágszál, egy vérző szívű székely honleány írta volna?

Ma már a nevét is tudjuk. Kárpáti Piroskának hívták. És egyebet is megtudtunk róla. Szomorú, döbbenetesen szomorú hírt, amely megremegtette lelkünket, s amely mégis a fojtogató elkeseredés mellett a szent hit szikráját csiholta ki szemünkből... a rabló betolakodók felakasztották verséért.”

Üzent az Olt, Maros, Szamos.
Minden hullámuk vértöl zavaros.
Halljátok ott túl a Tiszán,
Mit zeng a szél a Hargitán?
Mit visszhangoznak a csíki hegyek?
Erdély hegyein sűrít fellegek
Ez itt magyar föld, és az is marad,
Tiporják bár most idegen hadak.
Csaba mondája új erőre kel,
Segít a víz, a tűz, a csillagok,
És nem leszünk mások, csak magyarok!
Ha szól a kürt egy szálig felkelünk.
Halott vitézek lelke jár velünk 1
Előttünk száll az ős turulmadár;
Nem is lesz gát és nem lesz akadály.
Ember lakol, ha ellenünk szegül,
A székely állja rendületlenül.
Üzenik a gyergyói havasok:
Megvannak még a régi fokosok.
Elő velük, gyertek, segítsetek!
Hollók, keselyük tépik a szívünket,
Rabló hordák szívjak a vérünket...
Kárpáti Piroska: Üzenet Erdélyből (részlet)

Az Üzenet Erdélyből elsőként a Magyarország című napilap 1919. december 7-i számában jelent meg, utána több lap is átvette, az utóbbi években ismét felkapottá vált a világhálón – kivégzésének felemlegetésével egyetemben. Pedig azt már a Budapesti Hírlap 1920. szeptember 3-i számában napvilágot látó nyilatkozat cáfolta, ahonnan aztán számos lap átvette:

„Félesztendő óta egyre több újság közli az Üzenet Erdélyből című irredenta verset, melynek, állításuk szerint, Kárpáti Piroska erdélyi tanítónő volna a szerzője, kit e verséért az oláhok fölakasztottak.

Idézet
E verset, mely már tavaly decemberben megjelent néhány budapesti újságban, Tábori Piroska, néhai Tábori Róbert leánya írta.

Hír szerint az oláhok e verséért halálra ítélték, de az ítéletet nem hajthatták végre, mert két éve, hogy eljött Erdélyből.”

Galéria

Híradás a Békés Megyei Közlöny 1920. június 17-i számában

Fotó: Békés Megyei Közlöny

Gáspár Ármin Oláh bűnök (Budapest, 1928) című munkája 2. kötete 149. oldalán ugyancsak azt írja, „ezért a verséért Romániában halálra ítélték”, de akasztásról ő sem beszél. Ugyanakkor az igazsághoz tartozik, hogy állítólagos halálra ítéléséről sem rendelkezünk semmiféle bizonyítékkal...

Ki volt Tábori Piroska?

Az 1892. november 20-án, Budapesten született Tábori Piroska erdélyi kötődéséért minden bizonnyal nevelőanyja, a nemzeti érzületű Tutsek Anna Emília is „felelős”: ő örmény eredetű család sarjaként, Kolozsváron jött világra 1865. március 12-én.

1936-ban megjelent önéletrajzát a következő mottóval adta közre: „Erdély megszentelt földjében örök álmodat alvó Édesanyám, a Te emlékednek ajánlom ezt az írást.”

Tizenévesen már írásai jelentek meg a Fővárosi Lapokban, majd az Ország Világban, a Magyar Hírlapban, A Hétben stb., 1894-től a Magyar Leányok c. képes hetilap szerkesztője.

1900-ban ment férjhez a zsidó származású Tábori (eredeti családi nevén Tauber; a nagyapja, Ruben Tauber még Morvaországban született 1769-ben) Róbert hírlapíróhoz (1855–1906), akinek második felesége lett, és átvette annak két lánya, Piroska és Lilly nevelését.

Galéria

Fotó: Fiumei úti sírkert

1944 decemberében hunyt el, 1947 után műveit, mint konzervatív írónőét „indexre tették”.

Érdekes családtörténeti adalék, hogy a konzervatív, jobboldali írónő, Tutsek Anna (Tábori Piroska nevelőanyja) unokaöccse, Tutsek Gusztáv Vazul (Kolozsvár, 1902. augusztus 24. – Budapest, 1971. november 23.) az 1956 utáni megtorlásokban játszott szerepéért, a nagyszámú halálos ítélet kimondásáért „Tutsek vérbíró” néven közismert: elsőfokú bíróként 15 perben 62 embert ítélt halálra, köztük Wittner Máriát. 1928. február 25-én házasodott össze Szomora Margittal, ám az 1930-as években elváltak, gyermekeivel nem tartotta a kapcsolatot. Egyik dédunokája, Toroczkai (eredetileg Tóth) László anyaországi jobboldali politikus, a Mi Hazánk Mozgalom vezetője, 2022-től országgyűlési frakcióvezetője. Tutsek Anna testvére, Tutsek Sándor ügyvéd, későbbi országgyűlési képviselő 1883-ban szenzációt keltett azzal, hogy végigpedálozta a Kolozsvár–Dés szakaszt. Lánytestvérük, Margit a háromszéki Kőröspatakra ment férjhez.

Piroska édesanyja, Elek Jenny (eredetileg Engel Eugenia), „a nagy műveltségű, eszes, okos asszony”, aki „az irodalom terén is sok szép sikert aratott”, 1900. január 23-án, 38 éves korában, 18 év házasság után hunyt el tüdőbajban Budapesten.

Tíz évvel később lánya így búsulta el hiányát Kis anyám, édes... című versében: „De ha mi ketten egyedül vagyunk csak,/ Ugye az álarcot ledobhatom,/ S az összegyűlt keserű, fájó könnyet/ Rád borulva mind kisírhatom?” Ő is Erdélyben, az Arad megyei Ménesen született 1861-ben, Engel Mór és Grünwald Amália gyerekeként...

Galéria

Fotó: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár gyűjteményéből

A tragikus vég azért csaknem kerülte el

Visszatérve Piroskához, ő a budapesti magy. kir. állami Erzsébet nőiskolában szerzett polgári iskolai tanári diplomát 1914-ben, és még abban az évben Brassóban, majd 1915-ben Kolozsváron találjuk szociális munkásként.

1915 szeptemberében nevezték ki a budapesti Aréna úti kerti iskola tanárának, egy évvel később a székesfőváros pedagógiai könyvtárához kapott beosztást, ahol 1922-ig dolgozott.

Utána két évig ismét tanított, 1924-ben ment férjhez Závodszky Zoltánhoz, a magyar királyi operaház tagjához. Ezzel egyidejűleg tanári működését is abbahagyta.

Tizennégy éves korában kezdett írással foglalkozni. Később rendes munkatársa lett az Alkotmánynak, több napilapnak és folyóiratnak, a Magyar Lányoknak, és a Képes Kis Lapot is szerkesztette. 1918-ban jelent meg első verses kötete Halk muzsika címmel.

Összesen mintegy 120 gyermekverses, mesés, ételreceptes könyve jelent meg, több mint 20 ifjúsági regényt írt, magyarul, németül, franciául beszélt.

Nem bírván elviselni, hogy férje életében más nő is szerepet kapott, 1947. május 2-án öngyilkosságot követett el Budapesten (nagy mennyiségű altatót vett be), ott is van eltemetve. Pedig két évvel korábban Závodszky Zoltán a nyilasok felszólítására sem volt hajlandó elválni tőle, mint zsidó származású nőtől, inkább vállalván a vele való sorsosztozást...

Galéria

Tutsek Anna, a nevelőanya

Fotó: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár

Összegzésképpen tehát megállapíthatjuk, hogy az elmúlt több mint száz év távlatából sok mindent felróhatunk Erdély új urainak, de Kárpáti Piroska felakasztásával nem vádolhatók. Ezen kívül is van bőven a számlájukon!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 06., szombat

Dínomdánom a Kuvaszóban

Hétvégén újra zenebonától és vigadalomtól lesz hangos és remélhetőleg népes a Kuvaszó Turisztikai Övezet. Ennek nyomós oka van: itt tartják a Bardoc községi napokat.

Dínomdánom a Kuvaszóban
Dínomdánom a Kuvaszóban
2024. július 06., szombat

Dínomdánom a Kuvaszóban

2024. július 06., szombat

Második esély a menhelyi kutyáknak az örökbefogadás

Számos örökbefogadásra váró eb van a székelyudvarhelyi kutyamenhelyen – hívja fel a figyelmet a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség, azzal a céllal, hogy otthont találjanak a menhely lakóinak.

Második esély a menhelyi kutyáknak az örökbefogadás
2024. július 05., péntek

A Bagossy Brothers Company indítja a borszéki fesztiválnyarat

Borszéken minden nyáron több fesztivál is várja a kikapcsolódni vágyókat. Idén a fürdőváros nyárindító eseménye a hétvégi Random Fesztivál. A kétnapos rendezvény sztárfellépője a Bagossy Brothers Company.

A Bagossy Brothers Company indítja a borszéki fesztiválnyarat
2024. július 05., péntek

Fiatal pap újmiséje a Güdüci Kulturális Napokon

Sportvetélkedőkkel rajtolt el pénteken az idei Güdüci Kulturális Napok eseménysora. Ennek kiemelkedő eseménye a templom búcsúünnepe, amely egyben egy fiatal pap újmiséje is lesz. Aznap szervezik a Güdüc MTB hegyikerékpár-versenyt is.

Fiatal pap újmiséje a Güdüci Kulturális Napokon
2024. július 05., péntek

Népviseletben a kórház alkalmazottai – most először

Több mint ötven orvos, ápoló, irodai dolgozó és egyéb alkalmazott öltött székely ruhát pénteken a székely népviselet napján. A várost motorkerékpáron végigjárva is hirdették, hogy ma van hagyományos viseletünk jeles napja.

Népviseletben a kórház alkalmazottai – most először
2024. július 05., péntek

Népzeneoktatás indul ősztől a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen

Népi hangszerek és ének oktatása kezdődik el ősztől a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karán, lehetőséget teremtve a fiataloknak, hogy ezzel hivatásos erdélyi népi együttesekben helyezkedjenek el.

Népzeneoktatás indul ősztől a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen
2024. július 05., péntek

Bemelegítettek a hétvégére, magas fordulatszámon pörög Erdély legnagyobb magyar fesztiválja

A fiatalok kedvenceivel robbant be az idei Vibe Fesztivál, amelynek csütörtök esti főfellépője, a ByeAlex és a Slepp tömegeket vonzott az erdélyiek legnagyobb magyar zenei rendezvényére. Az első nap sikerét a bejárat előtt kígyózó sorok is igazolták.

Bemelegítettek a hétvégére, magas fordulatszámon pörög Erdély legnagyobb magyar fesztiválja
2024. július 05., péntek

Új vendéglátóipari és turisztikai szervezet alakult Székelyudvarhelyen

Bemutatkozott pénteken az újonnan alapított Székelyudvarhelyi Vendéglátóipari és Turisztikai Patronátus (SZVTP), amely a témában érdekelt vállalkozók érdekeit szeretné képviselni, közös fejlesztésekben, programokban gondolkodva.

Új vendéglátóipari és turisztikai szervezet alakult Székelyudvarhelyen
2024. július 05., péntek

Folkapp: a csíki mellett az udvarhelyszéki és gyergyói népviseleteket is egy adatbázisba gyűjtenék

Székely népviseletekről készült adatbázist mutattak be pénteken, a Székely Népviselet Napján, Csíkszeredában. Az alkalmazásban egyelőre csak Csíkszék népviseleteit követhetjük nyomon.

Folkapp: a csíki mellett az udvarhelyszéki és gyergyói népviseleteket is egy adatbázisba gyűjtenék
2024. július 05., péntek

Meglepetésként érte a magyarból érettségiző diákok többségét a harmadik tétel

Könnyebb témára számítottak a magyarból érettségiző diákok – tudtuk meg székelyudvarhelyi érettségizőktől péntek délután. Az utolsó vizsga után többen vélekednek úgy, hogy a magyar tétel egyeseknek nagyobb fejtörést okozott, mint a matematika.

Meglepetésként érte a magyarból érettségiző diákok többségét a harmadik tétel
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!